gap başlık

logo

BİLGİLİ “BATMAN’IN VERGİ POTANSİYELİ YÜKSEK AMA”

BİLGİLİ “BATMAN’IN VERGİ POTANSİYELİ YÜKSEK AMA”
  1. Vergi Haftası nedeniyle Batman Defterdarlığı Vergi Dairesi Müdürlüğü binasında personel ve misafirlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Buradaki etkinlikte Batman Defterdarı Ali Osman Bilgili, Vergi Dairesi Müdürü Bülent Yanık ve bazı personeller yer aldı.

Pandemi nedeniyle herhangi bir kutlama etkinliğinin olmadığı 32. Vergi Haftasında konuşan Defterdar ve aynı zamanda Belediye Başkan Vekili yardımcısı Ali Osman Bilgili “ Malum pandemi sürecinden dolayı bu yılki vergi haftasında kutlama yapılmadı. Batman’da gerçekten yüksek bir vergi potansiyeli var ama tahsilatında sıkıntılar yaşıyoruz. Bunların başında, inşaat malzemeleri satan sektör, yani müteahhitlere inşaat malzemeleri temin eden zincir. Buradaki sıkıntının sebebi, adam bir binada 100 ton demir kullanacaksa, 150 tonluk faturayı koyuyor deftere. Ya da 20 bin ton çimento kullanacaksa 30 ya da 50 bin torba çimento yazıyor.

Haliyle, gerçekte satılmayan bir mal ve hizmet bedeli faturayla kayıtlara girince, bu eninde sonunda bizim radara takılıyor. Ya adamın kapasitesiyle örtüşmüyor, ya satanın kapasitesiyle örtüşmüyor. Adamın küçük bir inşaat malzemesi satan dükkanı var, ama bir kalemde 20 milyonluk mal satmış. KDV iadesinde bir dosyayı alıp bakıyoruz ve adama diyoruz ki, sen 20 milyonluk malı nereden aldın, nerede sattın? Senin şurada bir büron var 6 metrekare, ardiye yok, depo yok, imalat yapan fabrikan da yok. Diyor ki, ben fabrikadan alıp müteahhide sattım. Ben de diyorum ki, müteahhit neden üzerine kar koyarak senden alsın?

Adam 20 milyonluk malı doğrudan çimento fabrikasından alamıyor mu? Sonunda ‘ biz ortağız’ deyip sökülüyor. Zaten biz ortağız deyince de olay anlaşılıyor. Kayıp kaçağın çok olmasının sebeplerinden bir tanesi, bu inşaat sektöründeki hayali, gerçekte alınmayan, satılmayan malın faturayla satılmış gibi gösterilmesidir. En temel neden bu. İkincisi de bu perakende sektörü, yani bakkal-market dediğimiz kısım. Özellikle perakende sektöründe büyük zincir mağazalar değil.

Zincir mağazalardan ziyade böyle küçük çaplı çalışan marketler. Onun dışında sigorta şirketleri, eczacılar, özel hastaneler, medikal malzeme satanlar ve noterler vs. bunların kayıp- kaçık oranı yüzde sıfıra yakın. Ticaret olarak Batman’da bizim iyi bir ticaret potansiyelimiz var. Hatta biz Batman’a 2’nci vergi dairesi için Bakanlığa gidip, elimizdeki doneleri vereceğiz.

Güzel bir dosya hazırlayıp, Bakanlıktan Batman’a 2’nci vergi dairesinin kurulmasını isteyeceğiz. Ama bakanlık uygun görür görmez, bilmiyorum. İkinci vergi dairesi açıldığı zaman buraya ilave üç müdür kadrosu açılacak. Personel için de idari kadro açılacak ki, o da bizim için avantaj olacak.   İkinci vergi dairemizi kurarsak iyi olur. Ya da mevcut binamızı fiziken ikiye böldüğümüzde o zaman iki arşiv odamız olacak ve dosyalarımızı daha iyi tahsil etmiş olacağız. Gönül isterdi ki, daha ferah ve geniş ortamda hizmet verelim, ama ödenek talebi konusunda sıkıntı yaşadığımız gibi, kurumlar için de en fakir kurumun maliye olduğunu düşünüyorum.

Burada biz kayıp-kaçağı yüzde 100 denetleyemiyoruz. Bir vergi dairesiyle 450 bin nüfuslu bir il merkezini kontrol etmek ne derece doğru bilmiyoruz. İl genelinde toplam 16 bin 842 mükellef var. Araç sayımız çok fazla bizim. Kaydını tuttuğumuz 60 bin civarında plaka var. Şuanda görmüşsünüzdür, 72’den sonra AAA şeklinde üç harfli plakaya geçti. Kombinasyon yaptığınız zaman ilk başta AA’dan başlıyor ZZ’ye kadar gidiyor. Sonra AAA şeklinde üç harfliye geçti. Artık bir süre sonra o da herhalde rakama doğru olacak.

Aracının plakası 72 olmayan hiç kimsenin Batman Vergi Dairesinde kaydı yok. Aracı ilk aldığınızda, resmi ikametgahında görünüyorsa, trafik otomatikman onu oraya kaydediyor. Siz daha sonra, ikametiniz değiştiği için plakanızı alabilirsiniz. Buraya getirdiğinizde de dosyası naklen buraya geliyor” dedi. Konuşmasının ardından Bilgili, Vergi Dairesinde bulunan vergilendirme servisleri, sicil, icra takip ve evrak kayıt gibi servisleri gezerek buradaki personellerle pandemi tedbirleri mesafesinde sohbet edip hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.

Share
155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ