gap başlık

logo

Batmandan Bakış 


Hüseyin Kalkan
huseyinkalkan@hotmail.com

Saygı değer okurlar dostlar acılı fedakar halkımız sizi özlemle selamlıyorum.

Aslında anılarımı yazmak fikrim uzun zaman vardı ancak köşe yazısı yazmayı hiç düşünmemiştim?

Ancak güzel Batman’ımızın son kaç yıldır yaşamış olduğu siyasal ekonomideki gerileme, kurumsal boşluk temsiliyeti ve çürüme.

Kentimiz Batman’ın yaşamış olduğu kadın sorunları, çevre sorunları, işsizlik, spordaki düşüş,  kentsel sorunlara değinmek.

Bu sorunları net şekilde açığa çıkarmak, sizle paylaşıp tartışmak, çözüm geliştirmek gibi bir sorumluluk bilinciyle hareket etmek, bir görev gibi önüme geldi. Bundan kaçınmak ne şahsıma ne de hiç bir Batmanlıya yakışmazdı.

Çünkü ben Batman’a belediye başkanlığım döneminde kente hizmet ederken büyük bir sevgiyle fedakarca hizmet etim.

Engelli oğlum Muhamed’in aşkıyla kentime baktım, yoktan var etim, köy görünümden yeni bir şehir çıkartırdım.

Şehrimizi gerek dünya ve gerek Türkiye gündemine yerleştirmek için her türlü aktivitenin içerisinde bulundum.

Öyle ki; Batman gerek ismi ile yani Betmen hikâyesi ile bir köşemi özelikle buna ayırtacağım.

Festivalleri, sanatsal çalışmaları ile Yılmaz Güney Sineması, halk evleri Orhan Doğan Eğitim Kurumu, spordaki başarı heyecanı.

Türkiye’deki ilk oto galericiler sitesi, ilk sanat sokağı, ilk kadın parkı, ilk halk otobüsler almak için yapılan müthiş girişimleri, engellemeleri ve zafere ulaşmanın vermiş olduğu keyfi.

Türkiye’de ilk sinema inşa eden belediye başkanı olmanın yanında, Yılmaz Güney ismini taçlandırmak, festivaldeki heyecan ve coşkunun kent dışına kadar taşınması.

Yüz binlerin Hasankeyf festivallerine akın etmesi, coşkuya ortak olması ki festival çalışmaları da Batman’da bir ilkti, bundan dolayı benim adım ilklerin başkanı ile anılmaya başlandı.

İlklerden ilk olmak benim için büyük bir onur kaynağı, ilkler derken;  ilklere devam etmek istiyorum,  Alman Kalkınma Bankası desteği ile ki inanıyorum yapılmamış olsaydı, şuan Batman su kenti olmasına rağmen şebekenin çökmesi nedeni ile kent susuz kalacaktı.

İlk altyapı ve içme suyu projesi, ilk halkçı belediye başkanı ki her çarşamba binler akın, akın irade ve sorunlarına çözüm merkezi olarak gördükleri öz evladına koşarlardı.

Çünkü kendileri gibiydi sıcaktı, samimiydi, her şeyini paylaşırdı ortaklaşırdı, kimseye hiç üsten bakmazdı, çünkü onlar onu sokaktan aldı başkan yaptı, hizmet kar yaptı, her şeyleri ortaktı, onun bir yaşamı vardı, evi evleriydi.

Her soruna beraber koşardık, Bazen günde 18 taziyeye katılır, bazen bir gecede onbir düğüne katılır, hiç yorulmak nedir bilmezdik.

Onlar bize biz onlara koşardık, çünkü Siirtlisi, Midyatlısı, Silvanlısı, Bismillisi,  Kozluklusu,  Kurtalanlısı, Ağalar Diyarı Gercüşü, Beşiri, Heskif ve İluhlusu ile büyük sıkıntıları aşmak için ortak zafere beraber koşuyorduk.

Hep beraber ilklere imza attık, ilk Yaşar Kemal Kent Ormanı gibi, ilk kent konseyi gibi, ilk senet pazarı gibi, okul bahçelerini inşa gibi.

İlk ramazan çadırları ve yardımları gibi, ilk halkı için cezaevine girmiş başkan gibi, ilk toplu sünnet gibi, ilk otogar gibi ki bunların her birinin bir hikâyesi var.

Dönem içersinde sizler hoş ortamlarda paylaşacağım elbette, ilklere imza atarken paramız yoktu demiştim ya, yoktan var ettik, aynen öyle, gelirlerin yüzde sekseni personele gittiği bir belediyede.

Her gelen siyasi parti başkanı yaşlı engeli vasfına bakmandan doldurmuş kadroları, gelirler doğrudan maaşlara gidiyordu, hatta bazen de yetmiyordu gelir  personel  giderini karşılamıyordu,  mütahitlerin alacakları, belediyeye gelen bütçeden yapılan kesinti, emekçilerin maaşı ve tüm bunlarla beraber kent sorunlarla boğuşuyordu.

Kadın intiharları ile kadın sorunu derken, ilk kadın merkezini de ekleyelim, çarşı merkezi bile çamurdan geçilmiyor, sokaklar çamur deryası, altyapı yok, içme suyu şebekesi çürümüş.

Yeşil alan park yok, sinema yok, halk evleri yok, sanat, müzik yok, halk otobüsü yok, şehir içi dolmuşlar tıka basa dolu içindeki yolcular bizleri görünce çözüm istiyor.

Festival yok, Batman geriliyor TPAO geriliyor, tekel yaparak işletmesi kapanıyor, ekonomide Batman geriliyor, sel Batman’ı vuruyor.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan zararın karşılanması için talimat veriyor, ama ilgili bakan paraya el koyuyor göndermiyor.

Unutulmasın halen 8 sekiz trilyon Batman Belediyesinin alacağı  maliye bakanlığında duruyor.

Evet saygı değer Batmanlı arkadaşlarım yoklarla başladık ama sizlerle emekçi çalışkanlarınla seçkin müdürlerimizle bu konuda hakkını yemeyelim eski başkan şimdiki Vekil Sayın Ataullah Hamidi güzel yetenekli bir kadro miras bırakmış sağ olsun.

Ayrıca her kararda imzası olan ve hiç bir çıkar sağlamadan büyük emekler veren belediye meclis üyeleriyle az parayla çok iş yaptık.

Az parayla ilk bisiklet yolu hizmeti, az parayla çok asfalt, az parayla kilit taşı üretimi yaptık, az parayla Batman’ımızı on sekizinci büyük kent yaptık.

Az parayla kentimizi inşa ettik,  az parayla halkımızla sorunları çözdük,  zafere koştuk.

Bunu yazımı giriş kabul etsin okuyan arkadaşlar,  haftaya gündeme sorunları bu köşeye taşıyacağım, bazen de anıları beraber tazeleyeceğiz,  şimdiden merhaba Batman diyorum.

Hüseyin KALKAN

Share
1213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...