gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Batmandan Bakış 


Hüseyin Kalkan
huseyinkalkan@hotmail.com

Saygı değer okurlar dostlar acılı fedakar halkımız sizi özlemle selamlıyorum.

Aslında anılarımı yazmak fikrim uzun zaman vardı ancak köşe yazısı yazmayı hiç düşünmemiştim?

Ancak güzel Batman’ımızın son kaç yıldır yaşamış olduğu siyasal ekonomideki gerileme, kurumsal boşluk temsiliyeti ve çürüme.

Kentimiz Batman’ın yaşamış olduğu kadın sorunları, çevre sorunları, işsizlik, spordaki düşüş,  kentsel sorunlara değinmek.

Bu sorunları net şekilde açığa çıkarmak, sizle paylaşıp tartışmak, çözüm geliştirmek gibi bir sorumluluk bilinciyle hareket etmek, bir görev gibi önüme geldi. Bundan kaçınmak ne şahsıma ne de hiç bir Batmanlıya yakışmazdı.

Çünkü ben Batman’a belediye başkanlığım döneminde kente hizmet ederken büyük bir sevgiyle fedakarca hizmet etim.

Engelli oğlum Muhamed’in aşkıyla kentime baktım, yoktan var etim, köy görünümden yeni bir şehir çıkartırdım.

Şehrimizi gerek dünya ve gerek Türkiye gündemine yerleştirmek için her türlü aktivitenin içerisinde bulundum.

Öyle ki; Batman gerek ismi ile yani Betmen hikâyesi ile bir köşemi özelikle buna ayırtacağım.

Festivalleri, sanatsal çalışmaları ile Yılmaz Güney Sineması, halk evleri Orhan Doğan Eğitim Kurumu, spordaki başarı heyecanı.

Türkiye’deki ilk oto galericiler sitesi, ilk sanat sokağı, ilk kadın parkı, ilk halk otobüsler almak için yapılan müthiş girişimleri, engellemeleri ve zafere ulaşmanın vermiş olduğu keyfi.

Türkiye’de ilk sinema inşa eden belediye başkanı olmanın yanında, Yılmaz Güney ismini taçlandırmak, festivaldeki heyecan ve coşkunun kent dışına kadar taşınması.

Yüz binlerin Hasankeyf festivallerine akın etmesi, coşkuya ortak olması ki festival çalışmaları da Batman’da bir ilkti, bundan dolayı benim adım ilklerin başkanı ile anılmaya başlandı.

İlklerden ilk olmak benim için büyük bir onur kaynağı, ilkler derken;  ilklere devam etmek istiyorum,  Alman Kalkınma Bankası desteği ile ki inanıyorum yapılmamış olsaydı, şuan Batman su kenti olmasına rağmen şebekenin çökmesi nedeni ile kent susuz kalacaktı.

İlk altyapı ve içme suyu projesi, ilk halkçı belediye başkanı ki her çarşamba binler akın, akın irade ve sorunlarına çözüm merkezi olarak gördükleri öz evladına koşarlardı.

Çünkü kendileri gibiydi sıcaktı, samimiydi, her şeyini paylaşırdı ortaklaşırdı, kimseye hiç üsten bakmazdı, çünkü onlar onu sokaktan aldı başkan yaptı, hizmet kar yaptı, her şeyleri ortaktı, onun bir yaşamı vardı, evi evleriydi.

Her soruna beraber koşardık, Bazen günde 18 taziyeye katılır, bazen bir gecede onbir düğüne katılır, hiç yorulmak nedir bilmezdik.

Onlar bize biz onlara koşardık, çünkü Siirtlisi, Midyatlısı, Silvanlısı, Bismillisi,  Kozluklusu,  Kurtalanlısı, Ağalar Diyarı Gercüşü, Beşiri, Heskif ve İluhlusu ile büyük sıkıntıları aşmak için ortak zafere beraber koşuyorduk.

Hep beraber ilklere imza attık, ilk Yaşar Kemal Kent Ormanı gibi, ilk kent konseyi gibi, ilk senet pazarı gibi, okul bahçelerini inşa gibi.

İlk ramazan çadırları ve yardımları gibi, ilk halkı için cezaevine girmiş başkan gibi, ilk toplu sünnet gibi, ilk otogar gibi ki bunların her birinin bir hikâyesi var.

Dönem içersinde sizler hoş ortamlarda paylaşacağım elbette, ilklere imza atarken paramız yoktu demiştim ya, yoktan var ettik, aynen öyle, gelirlerin yüzde sekseni personele gittiği bir belediyede.

Her gelen siyasi parti başkanı yaşlı engeli vasfına bakmandan doldurmuş kadroları, gelirler doğrudan maaşlara gidiyordu, hatta bazen de yetmiyordu gelir  personel  giderini karşılamıyordu,  mütahitlerin alacakları, belediyeye gelen bütçeden yapılan kesinti, emekçilerin maaşı ve tüm bunlarla beraber kent sorunlarla boğuşuyordu.

Kadın intiharları ile kadın sorunu derken, ilk kadın merkezini de ekleyelim, çarşı merkezi bile çamurdan geçilmiyor, sokaklar çamur deryası, altyapı yok, içme suyu şebekesi çürümüş.

Yeşil alan park yok, sinema yok, halk evleri yok, sanat, müzik yok, halk otobüsü yok, şehir içi dolmuşlar tıka basa dolu içindeki yolcular bizleri görünce çözüm istiyor.

Festival yok, Batman geriliyor TPAO geriliyor, tekel yaparak işletmesi kapanıyor, ekonomide Batman geriliyor, sel Batman’ı vuruyor.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan zararın karşılanması için talimat veriyor, ama ilgili bakan paraya el koyuyor göndermiyor.

Unutulmasın halen 8 sekiz trilyon Batman Belediyesinin alacağı  maliye bakanlığında duruyor.

Evet saygı değer Batmanlı arkadaşlarım yoklarla başladık ama sizlerle emekçi çalışkanlarınla seçkin müdürlerimizle bu konuda hakkını yemeyelim eski başkan şimdiki Vekil Sayın Ataullah Hamidi güzel yetenekli bir kadro miras bırakmış sağ olsun.

Ayrıca her kararda imzası olan ve hiç bir çıkar sağlamadan büyük emekler veren belediye meclis üyeleriyle az parayla çok iş yaptık.

Az parayla ilk bisiklet yolu hizmeti, az parayla çok asfalt, az parayla kilit taşı üretimi yaptık, az parayla Batman’ımızı on sekizinci büyük kent yaptık.

Az parayla kentimizi inşa ettik,  az parayla halkımızla sorunları çözdük,  zafere koştuk.

Bunu yazımı giriş kabul etsin okuyan arkadaşlar,  haftaya gündeme sorunları bu köşeye taşıyacağım, bazen de anıları beraber tazeleyeceğiz,  şimdiden merhaba Batman diyorum.

Hüseyin KALKAN

Share
1146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…

  12 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz. Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir. Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir...
 • GENÇELERİMİZE AÇIK MEKTUP…

  10 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman gazete arşivime bakar ne zaman neler yazdığımı, nasıl haberler yaptığımızı gözden geçiririm… yaklaşık 2 yıl önce yazdığım bir yazı gözüme ilişti ve bu makalemi tekrar yayınlama gereği duydum…   Sevgili Gençler… Tarih sayfalarına baktığımızda genelde bir babanın oğluna; eşlerin birbirilerine, bir annenin evladına,   bir çocuğun babasına, bir kanaat önderinin kendi camiasına, bir alimin kendi ümmetine yada bir bilgenin insanlığa bıraktığı müthiş anlamlı nasihatlerini, mesajlarını görürsünüz ve okursunuz… Bende sizl...
 • SIRADIŞI BİR EMNİYET MÜDÜRÜ; KÖROĞLU KIRAÇ…

  07 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  İlimize yeni atanan il emniyet müdürü Sayın Köroğlu Kıraç’a önceki gün hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Kendisiyle uzun uzun Batman geneli sorun ve sıkıntıları paylaşarak, görüş alışverişinde bulunduk. Öncelikle şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, hani hep deriz ya ‘ilk izlenim çok önemli’ diye… İşte bende uzun yıllardır Batmana yeni atanan bir emniyet müdürünün söylemlerini, halka bakış açısını ve görev yapacağı süre boyunca hedefleriyle ilgili söylemlerinden aldığım izlenimlere göre sıra dışı bir kişiliğe sahip olduğunu gözlemled...
 • AKPARTİDE BATMANIN ÖMERİ KİM?

  05 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti kurmaylarına ve yöneticilerine hitaben ‘Bana Ömerler Bulun’ talimatı vermesi toplumun büyük bir kesiminde büyük heyecanların oluşmasına sebep olmuştur. Sorunlarla boğuşan toplumlar söz konusu adalet olunca hiç şüphesiz karmaşıklıktan ve haksızlıktan kurtulabilmenin heyecanına kapılarak ivmelerini beklentileriyle yükseltmeye çalışırlar. Ömer ismi reisi cumhur tarafından anılınca elbette ki ülkemizde adaletin daha disiplinli bir şekilde tesis edilmesi gerçeği ortaya çıkmıştır; zira Hz. Öm...