gap başlık

logo

Batman’dan Bakış “BET MEN”


Hüseyin Kalkan
huseyinkalkan@hotmail.com

Sevgili okurlar içinden geçtiğimiz çatışmalı dönemde sözün çok geçerli olmadığından yazılarımı görev sırasında halkımızın gerçeğini bilmek istediği konuları sizlerle genişçe paylaşmayı istiyorum.

Bu haftaki gündem BET MEN  ( Batman) dostlar sizlerde sanırım bu konuda gelişmeler yaşandığında büyük bir heyecanla takip etmişsinizdir ki etmenizde gerekiyordu.

Çünkü yansımaları kentimizi ülkenizi hata kıtaları aşan bir yankı uyandırmıştı ve güzel Batmanımızı dünya gündemine oturtmuştu.

Büyük reklam şansı yakalamıştık öyle ki tüm dünya basını bu konunun gerçeğini öğrenmek ve izleyicilerine aktarmak için Ankara’nın sokaklarında adeta benimle kovalamaca yaşanıyordu.

Evet, nasıl BET MEN macerası başladı eksiksiz konuya giriyorum,  bir gün mesaiye başlarken özel kalem müdürüm Yavuz Bey Avrupa’dan bir mektup geldiğini içeriğinin önemli olduğunu mutlaka değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Mektubu okuduğumda büyük bir heyecan duydum çünkü kentimiz batman’ın kaderini olumlu değiştirecek bir fırsat doğuyordu.

Mektubun içeriğini aynen aktarıyorum siz değerli okurlara;  İngiliz Dipentd Gazetesinde bir yazar köşe yazısında Batman’da bu kadar yoksulluk bu kadar kadın intiharları yaşanırken BET MEN gibi bir filim hasılat rekoru kırıyor, Batman Belediye Başkanı uyuyor, filme telif hakkı davası açmıyor diye.

Bunun üzerine Baro’dan destek istedim önce çeviriyi tam yaptıktan sonra, rahmetle andığımız baro başkanlarımızdan sevgili Sedat Özevin ve Zekeriya Aydın’dan bu konuda fikir ve düşüncelerini istedik.

Kendileri o zaman bana hukuken tazminat ihtimali mümkün, üzerinde mutlak durmak gerekir demeleri üzerine, bende Batman içme suyu ve altyapı hibe projesi için Almanya’ya giderken orada uluslararası hukuku bilen hukukçulara bir araya geldim durumu tüm çıplaklığıyla aktardım, bana bu müthiş bir fırsat dediler.

Batman ilinin büyük bir tazminat alması kesin, bizde hem avukat ücreti alacağız hem de dünya bizi tanıyacak dediler.

Bunun üzerine bizden Batman ilimiz hakkında belge ve ilimizin Batman adını kaç yılında aldığını öğrenmek istediler bizde elimizdeki bilgileri kendilerine sunduk.

Bu konuya değinmeden geçmek isabetli olmaz çünkü bazı hemşerilerimiz o zaman bizim reklam yaptığımızı söylüyordu, oysa iş ciddiydi, yazının aynı olması yeterliydi.

Okunuşu veya anlamı farklı olması hiç fark etmiyordu, tazminat kesindi,  ancak araştırmalar başlayınca umutlarımız suya düştü, çünkü kentimiz İluh ismini Batman olarak 1955 yılında almıştı.

Oysaki BET MEN 1937 yılında telif hakkını almıştı, yani bizden önce almalarından dolayı tazminat alma hakini kaybetmiştik.

O zaman bizde böylece konuyu kapatmak zorunda kaldık,  o dönemde Barak Hüseyin Obama’nın başkan seçileceği başkanlık secimi vardı.

Aamerikan gazeteciler bana diyorlardı ki Hüseyin başkan inanın siz Obama kadar meşhursunuz, Amerikan gazeteleri boy boy BET MEN şapkalı posterlerinizi yayınlıyorlar.

Evet, belki arzuladığımız umutlarımız gerçekleşmedi, ancak hiç harcama yapmadan kentimizin hem reklamını yaptık hem de bir doğruyu öğrenmiş olduk.

Halen sınavlarda ve TV yarışmalarında BET MEN davası soru olarak sorulmakta.

Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle hoşça kalın, sağlıklı ve mutlu kalın, tüm güzellikler sizlerin olsun, saygılarımla….

Hüseyin KALKAN

Share
2844 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Batman’dan Bakış “BET MEN”” için 1 yorum

 1. Hatice adıbelli : diyor ki:

  Hastane randevu sisteminden (MHRS) il seçeneğini tıkladığım zaman ben de Batman’ı bulamamıştım.. sonradan farkettim ki ilimizin ismi “Yarasa Adam” olarak yazılmıştı. Gülünür mü ağlanır mı bilemedim.. trajikomik bir durum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...