gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Batman’dan Bakış “BET MEN”


Hüseyin Kalkan
huseyinkalkan@hotmail.com

Sevgili okurlar içinden geçtiğimiz çatışmalı dönemde sözün çok geçerli olmadığından yazılarımı görev sırasında halkımızın gerçeğini bilmek istediği konuları sizlerle genişçe paylaşmayı istiyorum.

Bu haftaki gündem BET MEN  ( Batman) dostlar sizlerde sanırım bu konuda gelişmeler yaşandığında büyük bir heyecanla takip etmişsinizdir ki etmenizde gerekiyordu.

Çünkü yansımaları kentimizi ülkenizi hata kıtaları aşan bir yankı uyandırmıştı ve güzel Batmanımızı dünya gündemine oturtmuştu.

Büyük reklam şansı yakalamıştık öyle ki tüm dünya basını bu konunun gerçeğini öğrenmek ve izleyicilerine aktarmak için Ankara’nın sokaklarında adeta benimle kovalamaca yaşanıyordu.

Evet, nasıl BET MEN macerası başladı eksiksiz konuya giriyorum,  bir gün mesaiye başlarken özel kalem müdürüm Yavuz Bey Avrupa’dan bir mektup geldiğini içeriğinin önemli olduğunu mutlaka değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Mektubu okuduğumda büyük bir heyecan duydum çünkü kentimiz batman’ın kaderini olumlu değiştirecek bir fırsat doğuyordu.

Mektubun içeriğini aynen aktarıyorum siz değerli okurlara;  İngiliz Dipentd Gazetesinde bir yazar köşe yazısında Batman’da bu kadar yoksulluk bu kadar kadın intiharları yaşanırken BET MEN gibi bir filim hasılat rekoru kırıyor, Batman Belediye Başkanı uyuyor, filme telif hakkı davası açmıyor diye.

Bunun üzerine Baro’dan destek istedim önce çeviriyi tam yaptıktan sonra, rahmetle andığımız baro başkanlarımızdan sevgili Sedat Özevin ve Zekeriya Aydın’dan bu konuda fikir ve düşüncelerini istedik.

Kendileri o zaman bana hukuken tazminat ihtimali mümkün, üzerinde mutlak durmak gerekir demeleri üzerine, bende Batman içme suyu ve altyapı hibe projesi için Almanya’ya giderken orada uluslararası hukuku bilen hukukçulara bir araya geldim durumu tüm çıplaklığıyla aktardım, bana bu müthiş bir fırsat dediler.

Batman ilinin büyük bir tazminat alması kesin, bizde hem avukat ücreti alacağız hem de dünya bizi tanıyacak dediler.

Bunun üzerine bizden Batman ilimiz hakkında belge ve ilimizin Batman adını kaç yılında aldığını öğrenmek istediler bizde elimizdeki bilgileri kendilerine sunduk.

Bu konuya değinmeden geçmek isabetli olmaz çünkü bazı hemşerilerimiz o zaman bizim reklam yaptığımızı söylüyordu, oysa iş ciddiydi, yazının aynı olması yeterliydi.

Okunuşu veya anlamı farklı olması hiç fark etmiyordu, tazminat kesindi,  ancak araştırmalar başlayınca umutlarımız suya düştü, çünkü kentimiz İluh ismini Batman olarak 1955 yılında almıştı.

Oysaki BET MEN 1937 yılında telif hakkını almıştı, yani bizden önce almalarından dolayı tazminat alma hakini kaybetmiştik.

O zaman bizde böylece konuyu kapatmak zorunda kaldık,  o dönemde Barak Hüseyin Obama’nın başkan seçileceği başkanlık secimi vardı.

Aamerikan gazeteciler bana diyorlardı ki Hüseyin başkan inanın siz Obama kadar meşhursunuz, Amerikan gazeteleri boy boy BET MEN şapkalı posterlerinizi yayınlıyorlar.

Evet, belki arzuladığımız umutlarımız gerçekleşmedi, ancak hiç harcama yapmadan kentimizin hem reklamını yaptık hem de bir doğruyu öğrenmiş olduk.

Halen sınavlarda ve TV yarışmalarında BET MEN davası soru olarak sorulmakta.

Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle hoşça kalın, sağlıklı ve mutlu kalın, tüm güzellikler sizlerin olsun, saygılarımla….

Hüseyin KALKAN

Share
2703 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Batman’dan Bakış “BET MEN”” için 1 yorum

 1. Hatice adıbelli : diyor ki:

  Hastane randevu sisteminden (MHRS) il seçeneğini tıkladığım zaman ben de Batman’ı bulamamıştım.. sonradan farkettim ki ilimizin ismi “Yarasa Adam” olarak yazılmıştı. Gülünür mü ağlanır mı bilemedim.. trajikomik bir durum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…

  12 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz. Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir. Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir...
 • GENÇELERİMİZE AÇIK MEKTUP…

  10 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman gazete arşivime bakar ne zaman neler yazdığımı, nasıl haberler yaptığımızı gözden geçiririm… yaklaşık 2 yıl önce yazdığım bir yazı gözüme ilişti ve bu makalemi tekrar yayınlama gereği duydum…   Sevgili Gençler… Tarih sayfalarına baktığımızda genelde bir babanın oğluna; eşlerin birbirilerine, bir annenin evladına,   bir çocuğun babasına, bir kanaat önderinin kendi camiasına, bir alimin kendi ümmetine yada bir bilgenin insanlığa bıraktığı müthiş anlamlı nasihatlerini, mesajlarını görürsünüz ve okursunuz… Bende sizl...
 • SIRADIŞI BİR EMNİYET MÜDÜRÜ; KÖROĞLU KIRAÇ…

  07 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  İlimize yeni atanan il emniyet müdürü Sayın Köroğlu Kıraç’a önceki gün hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Kendisiyle uzun uzun Batman geneli sorun ve sıkıntıları paylaşarak, görüş alışverişinde bulunduk. Öncelikle şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, hani hep deriz ya ‘ilk izlenim çok önemli’ diye… İşte bende uzun yıllardır Batmana yeni atanan bir emniyet müdürünün söylemlerini, halka bakış açısını ve görev yapacağı süre boyunca hedefleriyle ilgili söylemlerinden aldığım izlenimlere göre sıra dışı bir kişiliğe sahip olduğunu gözlemled...
 • AKPARTİDE BATMANIN ÖMERİ KİM?

  05 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti kurmaylarına ve yöneticilerine hitaben ‘Bana Ömerler Bulun’ talimatı vermesi toplumun büyük bir kesiminde büyük heyecanların oluşmasına sebep olmuştur. Sorunlarla boğuşan toplumlar söz konusu adalet olunca hiç şüphesiz karmaşıklıktan ve haksızlıktan kurtulabilmenin heyecanına kapılarak ivmelerini beklentileriyle yükseltmeye çalışırlar. Ömer ismi reisi cumhur tarafından anılınca elbette ki ülkemizde adaletin daha disiplinli bir şekilde tesis edilmesi gerçeği ortaya çıkmıştır; zira Hz. Öm...