gap başlık

logo

BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz.

Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır.

Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir.

Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir çatışmasına duçar kalındığı için bürokratlara karşı yerel siyasiler tarafından sistematik bir eleştiri metni oluşturuluyorsa, bunun sözlükteki karşılığı en basit ifadesiyle insafsızlık ve vicdansızlıktır.

Son dönemlerde AK Parti’nin siyasetteki yerel sürükleyicileri yerel gazetelerde boy göstermekte, bürokrasi üzerindeki etkinliklerini gösterme algısını oluşturmaya çalışmakta ve basına verdikleri üstü kapalı mesajlarla saygı sınırlarını da aşarak bürokraside liyakatten çok siyasi tasarruflara önem verdiklerini hissettirmektedirler.

AK Parti’nin Batman yerel siyasetçileri halkın arasına karışmak ve seçimdeki siyasi başarısızlıklarını telafi etmek ve vatandaşlara dokunmak yerine, söylendiği gibi bireysel menfaat devşirmek niyetiyle kamu kurumları üzerinde tahakküm kurmaya çalışıyorlarsa bir sonraki seçimler için her hangi bir başarı hedeflerinin olmadığı anlaşılabilir.

Benim düşündüğüm gibi düşünmezsen, bana danışmadan her hangi bir kurumsal tasarrufta bulunuyorsan ,”başarılıysan dahi ben seni lekelerim hatta sana hakaret edercesine eleştiririm” mantığıyla hareket etmek gibi bir eyleme esir olan siyasetçiler, bilmelidirler ki onlar sadece kendi duygularının esiri olarak çok şey kaybetmiş ve sandıkta bunun sonucunu zaten görmüşlerdir.

Halkın yasal oylarıyla seçilmiş bir siyasi irade, bürokraside kiminle ve nasıl çalışacağına karar verme hürriyetine sahip olmakla birlikte; tasarrufunu, ilimizin en büyük mülki idare amirin tavsiyesiyle ve halkın en yüksek seviyede istifade edebileceği en doğru biçimde kullanmak mecburiyetindedir.

Yerel siyasilerin bürokrasi üzerindeki etkinlikleriyle ilgili basın marifetiyle kendilerini aciz göstererek şikâyet etmeleri şayet siyasi cahillik değilse siyasi acemilik olarak görülebilir.

Başarılı yönetilen bir kurumu sırf eleştirmek için her gün eleştirmek ve bürokrat üzerinden kurumları itibarsızlaştırmaya çalışmak ne kadar doğru değilse sırf yakınlık hissettiğimiz bürokratları başarısızlıklarına rağmen korumak da ahlaki değildir.

AK Parti Batman yerel siyasetçilerinin Batman’la ve Batmanlılarla dertlenmek yerine kurumlarla ve bürokratlarla uğraşması ilimiz için çok büyük bir talihsizliktir.

Yapılması gereken şey, bürokratların çalışmalarını takip ederek başarılarında alkışlamak, yanlışlıklarında ise doğruyu göstererek onları tamamlamak olmalıdır.

Bizlere düşen ötekileştirip  bölmek değil, bütünleştirmektir.

Kalın sağlıcakla…

Share
917 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...