gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz.

Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır.

Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir.

Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir çatışmasına duçar kalındığı için bürokratlara karşı yerel siyasiler tarafından sistematik bir eleştiri metni oluşturuluyorsa, bunun sözlükteki karşılığı en basit ifadesiyle insafsızlık ve vicdansızlıktır.

Son dönemlerde AK Parti’nin siyasetteki yerel sürükleyicileri yerel gazetelerde boy göstermekte, bürokrasi üzerindeki etkinliklerini gösterme algısını oluşturmaya çalışmakta ve basına verdikleri üstü kapalı mesajlarla saygı sınırlarını da aşarak bürokraside liyakatten çok siyasi tasarruflara önem verdiklerini hissettirmektedirler.

AK Parti’nin Batman yerel siyasetçileri halkın arasına karışmak ve seçimdeki siyasi başarısızlıklarını telafi etmek ve vatandaşlara dokunmak yerine, söylendiği gibi bireysel menfaat devşirmek niyetiyle kamu kurumları üzerinde tahakküm kurmaya çalışıyorlarsa bir sonraki seçimler için her hangi bir başarı hedeflerinin olmadığı anlaşılabilir.

Benim düşündüğüm gibi düşünmezsen, bana danışmadan her hangi bir kurumsal tasarrufta bulunuyorsan ,”başarılıysan dahi ben seni lekelerim hatta sana hakaret edercesine eleştiririm” mantığıyla hareket etmek gibi bir eyleme esir olan siyasetçiler, bilmelidirler ki onlar sadece kendi duygularının esiri olarak çok şey kaybetmiş ve sandıkta bunun sonucunu zaten görmüşlerdir.

Halkın yasal oylarıyla seçilmiş bir siyasi irade, bürokraside kiminle ve nasıl çalışacağına karar verme hürriyetine sahip olmakla birlikte; tasarrufunu, ilimizin en büyük mülki idare amirin tavsiyesiyle ve halkın en yüksek seviyede istifade edebileceği en doğru biçimde kullanmak mecburiyetindedir.

Yerel siyasilerin bürokrasi üzerindeki etkinlikleriyle ilgili basın marifetiyle kendilerini aciz göstererek şikâyet etmeleri şayet siyasi cahillik değilse siyasi acemilik olarak görülebilir.

Başarılı yönetilen bir kurumu sırf eleştirmek için her gün eleştirmek ve bürokrat üzerinden kurumları itibarsızlaştırmaya çalışmak ne kadar doğru değilse sırf yakınlık hissettiğimiz bürokratları başarısızlıklarına rağmen korumak da ahlaki değildir.

AK Parti Batman yerel siyasetçilerinin Batman’la ve Batmanlılarla dertlenmek yerine kurumlarla ve bürokratlarla uğraşması ilimiz için çok büyük bir talihsizliktir.

Yapılması gereken şey, bürokratların çalışmalarını takip ederek başarılarında alkışlamak, yanlışlıklarında ise doğruyu göstererek onları tamamlamak olmalıdır.

Bizlere düşen ötekileştirip  bölmek değil, bütünleştirmektir.

Kalın sağlıcakla…

Share
762 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…

  12 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz. Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir. Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir...
 • GENÇELERİMİZE AÇIK MEKTUP…

  10 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman gazete arşivime bakar ne zaman neler yazdığımı, nasıl haberler yaptığımızı gözden geçiririm… yaklaşık 2 yıl önce yazdığım bir yazı gözüme ilişti ve bu makalemi tekrar yayınlama gereği duydum…   Sevgili Gençler… Tarih sayfalarına baktığımızda genelde bir babanın oğluna; eşlerin birbirilerine, bir annenin evladına,   bir çocuğun babasına, bir kanaat önderinin kendi camiasına, bir alimin kendi ümmetine yada bir bilgenin insanlığa bıraktığı müthiş anlamlı nasihatlerini, mesajlarını görürsünüz ve okursunuz… Bende sizl...
 • SIRADIŞI BİR EMNİYET MÜDÜRÜ; KÖROĞLU KIRAÇ…

  07 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  İlimize yeni atanan il emniyet müdürü Sayın Köroğlu Kıraç’a önceki gün hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Kendisiyle uzun uzun Batman geneli sorun ve sıkıntıları paylaşarak, görüş alışverişinde bulunduk. Öncelikle şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, hani hep deriz ya ‘ilk izlenim çok önemli’ diye… İşte bende uzun yıllardır Batmana yeni atanan bir emniyet müdürünün söylemlerini, halka bakış açısını ve görev yapacağı süre boyunca hedefleriyle ilgili söylemlerinden aldığım izlenimlere göre sıra dışı bir kişiliğe sahip olduğunu gözlemled...
 • AKPARTİDE BATMANIN ÖMERİ KİM?

  05 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti kurmaylarına ve yöneticilerine hitaben ‘Bana Ömerler Bulun’ talimatı vermesi toplumun büyük bir kesiminde büyük heyecanların oluşmasına sebep olmuştur. Sorunlarla boğuşan toplumlar söz konusu adalet olunca hiç şüphesiz karmaşıklıktan ve haksızlıktan kurtulabilmenin heyecanına kapılarak ivmelerini beklentileriyle yükseltmeye çalışırlar. Ömer ismi reisi cumhur tarafından anılınca elbette ki ülkemizde adaletin daha disiplinli bir şekilde tesis edilmesi gerçeği ortaya çıkmıştır; zira Hz. Öm...