gap başlık

logo

BATMAN’DA KORONAVİRÜSÜN ETKİSİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Sosyal medya mecralarında kopardıkları yaygaralarla koronavirüs’ün ülkemize gelmesini isteyenler, bunun için dua edenler artık mutlu olabilirler zira koronavirüs salgını her geçen gün artarak insanlarımız üzerinde olumsuz etkisini göstermeye başladı.

Resmi makamların yayınladıkları bilgilere göre ölüm sayısının artmaya başladığı bu günlerde vaka sayısının yükselmesi, alınması gereken önlemlere yeteri kadar dikkat etmediğimizi göstermektedir.

Küresel ölçekte insan sağlığının tehditlere açık olduğu böylesi tehlikeli bir dönemde bütün önleyici uyarılara rağmen kulakları tıkamak, keyfe keder hareket etmek, bize bir şey olmaz fikriyle riskleri önemsememek, ölüm oranlarının artmasından başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Ülkemizde her gün yüzlerce insanın bu virüsten dolayı öldüğü, ölümlerin saklandığı, vaka sayısının tahmin edilenin çok üstünde olduğu gibi yalan haberlere sarılanlar ve bu tür yalan haberlerle felaket tellallığı yapanlar koronavirüsten daha tehlikelidirler.

Bunlar yetmiyormuş gibi koronavirüs üzerinden ürünlerde fahiş fiyat artışı yapanlar, stokçuluğa başvuranlar, toplumu paniğe sevk etmek isteyenler de koronavirüsten daha tehlikelidir.  Zira, resmi uyarılara kulak verdiğimizde her türlü virüsü yenmek mümkünken panik ortamında bu mücadelede ciddi sorunlar yaşayabiliriz.

Ciddi kayıplardan kurtulmak panikten kaçmakla mümkün olabilir. Buna ilaveten marketlere koşup rafları boşaltmak, felaket tellalarına kulak asmak, korona virüsü ayakta tutmaktan ve yayılmasına katkı sağlamaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Ülke olarak yaşadığımız bu zorlu süreçte valilikten, sağlık il müdürlüğünden veya başka resmî kurumlardan geliyoruz diyerek kapınızı çalıp koronavirüs taraması yapacaklarını söyleyen dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmak gerekir. Bu tip soytarılar kapınızı çaldığında panik yapmadan onları oyalamak, emniyet birimlerine haber vermek, yaşanması muhtemel mağduriyetleri engelleyecektir.

Batman’ın özeline indiğimizde ise elimizdeki veriler bize bir vatandaşımızın koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını, sekiz vatandaşımızın da gözlem altında tutularak test sonucunun beklendiğini söylemektedir.

Sonucu pozitif çıkan hasta dahil hiçbiri yoğun bakımda olmayan ve genel durumları iyi olan vakalara rağmen hemşerilerimizi korku ve paniğe sevk etmek isteyenlere karşı emniyet birimleri mutlaka gerekli tedbirleri almaktadır ve alacaktır. Ancak dünya üzerinde geniş bir alana yayılan ve etkisini gösteren bu salgın hastalığın ilimizde görülmesi de şaşkınlık yaratmamalıdır.

Sosyal medya çakallarına karşın kulaklarımızı kapamak ve resmi makamlara kulak vermek bu salgını yenmek için en önemli parametrelerden bir tanesidir. Bununla birlikte yayılımın engellenmesi için hijyen kurallarına uymak, dışarı çıkmamak, sosyal mesafeye dikkat etmek, yani tedbirleri elden bırakmamak bu süreci en az hasarla bitirmemize katkı sunacaktır.

Hükümet belli aralıklarla tedbirleri açıklarken, evde hayat var diyerek insanların sokağa çıkmamasını tavsiye ederken, yaşlısından gencine, eğitimlisinden eğitimsizine, kadınından erkeğine birçok vatandaşımızın bu tedbirleri görmezden gelmesi vaka sayımızın artmasından başka ne işe yarar ki?

Tedbiri bırakmamamız gereken bir dönemde genel beklenti sokağa çıkma yasağının uygulanmasıdır. Zira bütün uyarılara ve tavsiyelere kulaklarını tıkayanların, salgını başka insanlara ve şehirlere taşımasının önüne geçmek, sokağa çıkma yasağının uygulanmasını elzem kılıyor.

Kalın sağlıcakla…

Share
3525 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VİRÜS DERS VERİYOR…

  05 Nisan 2020 Yazar Makaleleri

  Mikroskoplarla göremediğimiz küçücük cansız bir hayalet, bütün hayatımızı değiştiriyor. Sadece bizim değil, bütün dünyanın gündemi Virüs olmuş. Hani o ölüme meydan okuyan kabadayılardan eser kalmamış. Hani o her gün dünyanın diğer bir ucundaki Ülkeyi tehdit eden süper güç ABD nerde? Hepsi de göremedikleri virüsten kaçacak delik arıyorlar. Dünyayı tehdit eden süper güç ABD, kendini Virüsten koruyamıyor. Halkı cezalandırmak ve idareye kendi kuklalarını geçirmek için Irak, Suriye, Afganistan… Dünyanın dört bir yanına asker gönderen ABD, Virü...
 • CUMHURBAŞKANI BEN OLSAYDIM…

  01 Nisan 2020 Yazar Makaleleri

  Sanırım hepimiz arada bir yada sık sık rüyalar görürüz. Ülkemi ve bu ülkede yaşayan herkesi çok sevdiğimden olsa gerek, yastığa başımı koyduktan sonra uzun uzun düşüncelere dalar, öyle uyurum… Dün gece çok güzel bir rüya gördüm ve bu rüyamı siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim… Rüyam şöyleydi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beni telefonla aradı ve “Mansur kardeşim; senle birebir görüşmek istiyorum. Çok acele külliyeye gelir misin?” dedi. Bende; “ Tabi efendim. Hemen geliyorum” diyerek Sayın Erdoğan’ın yanına gidiyorum. ...
 • BATMAN’DA KORONAVİRÜSÜN ETKİSİ…

  23 Mart 2020 Yazar Makaleleri

  Sosyal medya mecralarında kopardıkları yaygaralarla koronavirüs’ün ülkemize gelmesini isteyenler, bunun için dua edenler artık mutlu olabilirler zira koronavirüs salgını her geçen gün artarak insanlarımız üzerinde olumsuz etkisini göstermeye başladı. Resmi makamların yayınladıkları bilgilere göre ölüm sayısının artmaya başladığı bu günlerde vaka sayısının yükselmesi, alınması gereken önlemlere yeteri kadar dikkat etmediğimizi göstermektedir. Küresel ölçekte insan sağlığının tehditlere açık olduğu böylesi tehlikeli bir dönemde bütün önleyi...
 • OKUNASI BİR YAZI…

  22 Mart 2020 Yazar Makaleleri

  Sosyal medyada gördüğüm bir yazıyı bugün siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum... Lütfen okuyun... Sevgili minik Corona !!! Biliyorum ki sen Semavi alemlerden gelen bir misafir, bir konuk, memur,elçisin dünyamıza. Bir müddet görevini yapıp geri döneceksin. Bize ayna oluyor, karanlık noktalarımıza ışık tutup yüzleştiriyorsun. Her ne kadar ansızın gelip düzenimizi bozduysan da her misafir gibi 1 alıp en az 9 bereket birakıyorsun Senden korkmuyoruz sen de Allah ın bir yaratığısın,O’ndan izinsiz hareket etmezsin, edemezsin. Sayende dün...