gap başlık

logo

BATMAN’DA KORONAVİRÜSÜN ETKİSİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Sosyal medya mecralarında kopardıkları yaygaralarla koronavirüs’ün ülkemize gelmesini isteyenler, bunun için dua edenler artık mutlu olabilirler zira koronavirüs salgını her geçen gün artarak insanlarımız üzerinde olumsuz etkisini göstermeye başladı.

Resmi makamların yayınladıkları bilgilere göre ölüm sayısının artmaya başladığı bu günlerde vaka sayısının yükselmesi, alınması gereken önlemlere yeteri kadar dikkat etmediğimizi göstermektedir.

Küresel ölçekte insan sağlığının tehditlere açık olduğu böylesi tehlikeli bir dönemde bütün önleyici uyarılara rağmen kulakları tıkamak, keyfe keder hareket etmek, bize bir şey olmaz fikriyle riskleri önemsememek, ölüm oranlarının artmasından başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Ülkemizde her gün yüzlerce insanın bu virüsten dolayı öldüğü, ölümlerin saklandığı, vaka sayısının tahmin edilenin çok üstünde olduğu gibi yalan haberlere sarılanlar ve bu tür yalan haberlerle felaket tellallığı yapanlar koronavirüsten daha tehlikelidirler.

Bunlar yetmiyormuş gibi koronavirüs üzerinden ürünlerde fahiş fiyat artışı yapanlar, stokçuluğa başvuranlar, toplumu paniğe sevk etmek isteyenler de koronavirüsten daha tehlikelidir.  Zira, resmi uyarılara kulak verdiğimizde her türlü virüsü yenmek mümkünken panik ortamında bu mücadelede ciddi sorunlar yaşayabiliriz.

Ciddi kayıplardan kurtulmak panikten kaçmakla mümkün olabilir. Buna ilaveten marketlere koşup rafları boşaltmak, felaket tellalarına kulak asmak, korona virüsü ayakta tutmaktan ve yayılmasına katkı sağlamaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Ülke olarak yaşadığımız bu zorlu süreçte valilikten, sağlık il müdürlüğünden veya başka resmî kurumlardan geliyoruz diyerek kapınızı çalıp koronavirüs taraması yapacaklarını söyleyen dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmak gerekir. Bu tip soytarılar kapınızı çaldığında panik yapmadan onları oyalamak, emniyet birimlerine haber vermek, yaşanması muhtemel mağduriyetleri engelleyecektir.

Batman’ın özeline indiğimizde ise elimizdeki veriler bize bir vatandaşımızın koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını, sekiz vatandaşımızın da gözlem altında tutularak test sonucunun beklendiğini söylemektedir.

Sonucu pozitif çıkan hasta dahil hiçbiri yoğun bakımda olmayan ve genel durumları iyi olan vakalara rağmen hemşerilerimizi korku ve paniğe sevk etmek isteyenlere karşı emniyet birimleri mutlaka gerekli tedbirleri almaktadır ve alacaktır. Ancak dünya üzerinde geniş bir alana yayılan ve etkisini gösteren bu salgın hastalığın ilimizde görülmesi de şaşkınlık yaratmamalıdır.

Sosyal medya çakallarına karşın kulaklarımızı kapamak ve resmi makamlara kulak vermek bu salgını yenmek için en önemli parametrelerden bir tanesidir. Bununla birlikte yayılımın engellenmesi için hijyen kurallarına uymak, dışarı çıkmamak, sosyal mesafeye dikkat etmek, yani tedbirleri elden bırakmamak bu süreci en az hasarla bitirmemize katkı sunacaktır.

Hükümet belli aralıklarla tedbirleri açıklarken, evde hayat var diyerek insanların sokağa çıkmamasını tavsiye ederken, yaşlısından gencine, eğitimlisinden eğitimsizine, kadınından erkeğine birçok vatandaşımızın bu tedbirleri görmezden gelmesi vaka sayımızın artmasından başka ne işe yarar ki?

Tedbiri bırakmamamız gereken bir dönemde genel beklenti sokağa çıkma yasağının uygulanmasıdır. Zira bütün uyarılara ve tavsiyelere kulaklarını tıkayanların, salgını başka insanlara ve şehirlere taşımasının önüne geçmek, sokağa çıkma yasağının uygulanmasını elzem kılıyor.

Kalın sağlıcakla…

Share
3705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN DİJİTAL KÜTÜPHANEDE OKUSUN…

  06 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Öyle sıra dışı bir dönemden geçiyoruz ki belki de yaşadığımız bu asırda en zor seneyi yaşıyoruz. Salgın sebebiyle pek çoğumuzun evine kapandığı bir dönemde bazı insanlar temel yaşam ihtiyaçlarına ulaşmakta bir hayli zorluk yaşadılar. Ancak, toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduk. İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için nasıl birtakım temel ihtiyaçlara gereksinim duyuyor iseler, kitap okumayı ve hayatın her aşamasında öğrenmeyi de en temel ihtiyaçları arasına koymal...
 • PETROLSPORU HER SEFERİNDE KORONA VİRÜS MÜ KURTARACAK?

  06 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sosyetik ismi kovid-19 olan, bizim korona virüs diye bildiğimiz illetin gölgesinde geçen bilmem kaçıncı günden herkese merhaba. Yeni normal denen süreci bitirip normal olan normalde buluşmayı temenni ederek yazıma başlamak istiyorum. Çalışmak zorunda olanlar dışında herkesin eve kapandığı bir süreçten geçiyoruz ve hala tam olarak normal yaşantımıza dönebilmiş değiliz. Birazda korona virüs ile geçirdiğimiz günlerin bize kattıklarından, faydalarından bahsetmek istiyorum, hastalık bu faydası olur mu demeyin. Normal günlerimizin ne büyük nime...
 • MECLİS’TE ZİYARETÇİ YASAĞI 31 TEMMUZ’A KADAR UZATILDI

  03 Temmuz 2020 Siyaset, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Koronavirüs önlemleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar TBMM'ye ziyaretçi alınmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yerleşkesine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağının, 31 Temmuz'a kadar uzatıldığı açıklandı. 1-31 TEMMUZ ARASI GEÇERLİ OLACAK Meclis Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, TBMM yerleşkesi ve eklentilerine 1-31 Temmuz 2020 tarihlerinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. GRUP TOPLANTILARI YAPILMAYA DEVAM EDİLECEK Koronavirüs salgını nedeniyle 45 gün ara veren Meclis çalışmaları 2 ...
 • ÇOCUKLARA NASIL KURALLAR KOYMALIYIZ?

  29 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Sıkça sorunlardan birisi de"çocuklarımıza nasıl kurallar koymalıyız?" Kurallar çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Kurallar, çocuğa sorumluluk kazandırdığı gibi onu güvende de tutar. Kural koymak çocuk gelişimi için son derece önemli olduğundan, dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Kural koymak çocuğun kendisinin ve başkalarının sınırlarını tanıması açısından da önemlidir: Örneğin, ağabeyi veya ablası ders çalışırken odasına girip rahatsız etmemek başkasının sınırına uyduğunu gösterir. Kurallar aynı zamanda çocuğu güvende tutmaktad...