gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞSUN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Orhan Pamuk “Okumak, yazarın harflerle anlattığı şeyleri aklın sessiz sinemasında bir bir resimlendirmekten başka nedir ki” diyerek okuma sürecine farklı bir anlam katmış ve bizlerinde kitap okurken sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi kendimizi hissetmemiz gerekliliğine atıfta bulunarak okumanın önemine vurgu yapmıştır.

Başka bir deyişle kitaplar; geçmişten bugüne kadar geçen tüm zamanlarda sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi yolculuk yapabileceğimiz eserlerdir. Kelimelerin dünyasına kendimizi bıraktığımızda ve bunun farkına vararak okuduğumuzda hiş şüpheniz olmasın ki her coğrafyada, her dönemde, farklı kültürlerde ve farklı insanlarla yaşama şansını elde ederiz.

Kısacası kitaplar; Kalabalığın ve teknolojinin arasında kaybolanların, kelimelerin arasında kendine yer bulduğu araçlardır.

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında gösterilen Danimarka’nın mutluluk sırrı “Hygge” felsefesidir! Peki, nedir “Hygge”? Özetle, evde mutluluk seansları yaratmak! Battaniyenin altında kitap okumak, pencereden sokağı seyretmek ya da arkadaşlarla balkonda oturmak…

Dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi vatandaşlarını mutluluk felsefesiyle okuma bağımlısı haline getirirken bir mahşer alanına dönüşen sosyal medyanın yaşadığımız toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından sınırsız bir şekilde kullanılmasıyla birlikte ülkemizde kitap okuma sayısı her geçen gün azalmakta ve teknoloji bağımlılığımız artmaktadır.

Kitap okuma sorunuyla ilgili yaşanan bütün olumsuzlukları ortadan kaldırmak için daha ciddi ve sürekli bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Oluşan bu ihtiyacı gidermek için Batman Valiliği 3 yıl önce Batman Her Yerde Okuyor kampanyasını başlatarak ciddi bir farkındalık çalışması ortaya koymuştur.

Kitap okumanın zevki ve faydaları hakkında elbette ki birçok bilimsel makale bulunmaktadır. Ancak kısaca özetlemek gerekirse hem anlama hem de ifade kabiliyetini artıran kitap, kişisel karakterin gelişmesine, hafızanın güçlenmesine, kelime hazinesinin büyümesine, yeni bilgilerin depolanmasına ve sosyal yeteneklerin zenginleşmesine yardım eder.

Bu yıl Batman valisi Hulusi Şahin’in himayesinde devam eden, büyük bir ilgiyle ve ziyaretçi sayısıyla büyüyen ve BATMAN HER YERDE OKUYOR manşetiyle ülke gündemine oturan 3.Batman kitap fuarı, tüm Batman’lıları kitabın ekseninde buluşturmaya ve okurların doğrudan yazarla buluşmasına katkı sunmaya devam ediyor.

Valiliğin, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek ve yaklaşık 30 bin kitap hediye çekini hazırlayarak ilimizdeki öğrencilere/çocuklarımıza dağıtması, her öğrencinin kendi kitap kahramanıyla ve kitap sevgisiyle donatılması, çocuklarımızın keşfetme arzusunu körüklemek için önemli bir adım olarak görülmelidir.

Okuyan, gelişen ve bilgeleşen bir şehre sahip olmak için Batman’lı ailelerin çocuklarını, kitaplarla tanıştırması, kitapları incelemelerine fırsat vermesi, yazarla buluşturması ve kitap okumalarının önündeki engelleri kaldırması bu açıdan büyük bir önem taşımaktadır.

Vali Hulusi şahin’in okuma konusunda ortaya koyduğu büyük vizyon, bu sene etkisi büyük olan bir verime ulaşmamıza vesile olacak. Bu etkinin büyüyerek devam etmesi ve şehrimizin her yönüyle kalkınması için kendini sorumlu hisseden her bireyin ve kuruluşun bu örnek çalışmaya gönüllü olarak destek olması gerekiyor.

Okuyup yeni bir şey öğrenmeleri, merak etmeleri ve sonrasında daha çok okuyup yeni şeyler öğrenmeleri için çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında hepimizin ortak görevi, çocuklara kitabı sevdirmek olmalıdır.

Batmanlıların, 3. sü 19 Ekimde başlayan kitap fuarını hınca hınç dolduracaklarına eminim.

Özellikle İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından desteklenen kızlarımızın göz nuru ve el işiyle ortaya koydukları ve birbirinden güzel emeklerini beğenimize sundukları el işi standını ziyaret etmenizi mutlaka öneririm.

Şehrimizin kalkınması için BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞMALI…

Kalın sağlıcakla…

Share
795 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…

  12 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz. Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir. Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir...
 • GENÇELERİMİZE AÇIK MEKTUP…

  10 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman gazete arşivime bakar ne zaman neler yazdığımı, nasıl haberler yaptığımızı gözden geçiririm… yaklaşık 2 yıl önce yazdığım bir yazı gözüme ilişti ve bu makalemi tekrar yayınlama gereği duydum…   Sevgili Gençler… Tarih sayfalarına baktığımızda genelde bir babanın oğluna; eşlerin birbirilerine, bir annenin evladına,   bir çocuğun babasına, bir kanaat önderinin kendi camiasına, bir alimin kendi ümmetine yada bir bilgenin insanlığa bıraktığı müthiş anlamlı nasihatlerini, mesajlarını görürsünüz ve okursunuz… Bende sizl...
 • SIRADIŞI BİR EMNİYET MÜDÜRÜ; KÖROĞLU KIRAÇ…

  07 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  İlimize yeni atanan il emniyet müdürü Sayın Köroğlu Kıraç’a önceki gün hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Kendisiyle uzun uzun Batman geneli sorun ve sıkıntıları paylaşarak, görüş alışverişinde bulunduk. Öncelikle şunu açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, hani hep deriz ya ‘ilk izlenim çok önemli’ diye… İşte bende uzun yıllardır Batmana yeni atanan bir emniyet müdürünün söylemlerini, halka bakış açısını ve görev yapacağı süre boyunca hedefleriyle ilgili söylemlerinden aldığım izlenimlere göre sıra dışı bir kişiliğe sahip olduğunu gözlemled...
 • AKPARTİDE BATMANIN ÖMERİ KİM?

  05 Kasım 2019 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti kurmaylarına ve yöneticilerine hitaben ‘Bana Ömerler Bulun’ talimatı vermesi toplumun büyük bir kesiminde büyük heyecanların oluşmasına sebep olmuştur. Sorunlarla boğuşan toplumlar söz konusu adalet olunca hiç şüphesiz karmaşıklıktan ve haksızlıktan kurtulabilmenin heyecanına kapılarak ivmelerini beklentileriyle yükseltmeye çalışırlar. Ömer ismi reisi cumhur tarafından anılınca elbette ki ülkemizde adaletin daha disiplinli bir şekilde tesis edilmesi gerçeği ortaya çıkmıştır; zira Hz. Öm...