gap başlık

logo

BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞSUN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Orhan Pamuk “Okumak, yazarın harflerle anlattığı şeyleri aklın sessiz sinemasında bir bir resimlendirmekten başka nedir ki” diyerek okuma sürecine farklı bir anlam katmış ve bizlerinde kitap okurken sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi kendimizi hissetmemiz gerekliliğine atıfta bulunarak okumanın önemine vurgu yapmıştır.

Başka bir deyişle kitaplar; geçmişten bugüne kadar geçen tüm zamanlarda sanki bir film sahnesinin içindeymişiz gibi yolculuk yapabileceğimiz eserlerdir. Kelimelerin dünyasına kendimizi bıraktığımızda ve bunun farkına vararak okuduğumuzda hiş şüpheniz olmasın ki her coğrafyada, her dönemde, farklı kültürlerde ve farklı insanlarla yaşama şansını elde ederiz.

Kısacası kitaplar; Kalabalığın ve teknolojinin arasında kaybolanların, kelimelerin arasında kendine yer bulduğu araçlardır.

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında gösterilen Danimarka’nın mutluluk sırrı “Hygge” felsefesidir! Peki, nedir “Hygge”? Özetle, evde mutluluk seansları yaratmak! Battaniyenin altında kitap okumak, pencereden sokağı seyretmek ya da arkadaşlarla balkonda oturmak…

Dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi vatandaşlarını mutluluk felsefesiyle okuma bağımlısı haline getirirken bir mahşer alanına dönüşen sosyal medyanın yaşadığımız toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından sınırsız bir şekilde kullanılmasıyla birlikte ülkemizde kitap okuma sayısı her geçen gün azalmakta ve teknoloji bağımlılığımız artmaktadır.

Kitap okuma sorunuyla ilgili yaşanan bütün olumsuzlukları ortadan kaldırmak için daha ciddi ve sürekli bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Oluşan bu ihtiyacı gidermek için Batman Valiliği 3 yıl önce Batman Her Yerde Okuyor kampanyasını başlatarak ciddi bir farkındalık çalışması ortaya koymuştur.

Kitap okumanın zevki ve faydaları hakkında elbette ki birçok bilimsel makale bulunmaktadır. Ancak kısaca özetlemek gerekirse hem anlama hem de ifade kabiliyetini artıran kitap, kişisel karakterin gelişmesine, hafızanın güçlenmesine, kelime hazinesinin büyümesine, yeni bilgilerin depolanmasına ve sosyal yeteneklerin zenginleşmesine yardım eder.

Bu yıl Batman valisi Hulusi Şahin’in himayesinde devam eden, büyük bir ilgiyle ve ziyaretçi sayısıyla büyüyen ve BATMAN HER YERDE OKUYOR manşetiyle ülke gündemine oturan 3.Batman kitap fuarı, tüm Batman’lıları kitabın ekseninde buluşturmaya ve okurların doğrudan yazarla buluşmasına katkı sunmaya devam ediyor.

Valiliğin, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek ve yaklaşık 30 bin kitap hediye çekini hazırlayarak ilimizdeki öğrencilere/çocuklarımıza dağıtması, her öğrencinin kendi kitap kahramanıyla ve kitap sevgisiyle donatılması, çocuklarımızın keşfetme arzusunu körüklemek için önemli bir adım olarak görülmelidir.

Okuyan, gelişen ve bilgeleşen bir şehre sahip olmak için Batman’lı ailelerin çocuklarını, kitaplarla tanıştırması, kitapları incelemelerine fırsat vermesi, yazarla buluşturması ve kitap okumalarının önündeki engelleri kaldırması bu açıdan büyük bir önem taşımaktadır.

Vali Hulusi şahin’in okuma konusunda ortaya koyduğu büyük vizyon, bu sene etkisi büyük olan bir verime ulaşmamıza vesile olacak. Bu etkinin büyüyerek devam etmesi ve şehrimizin her yönüyle kalkınması için kendini sorumlu hisseden her bireyin ve kuruluşun bu örnek çalışmaya gönüllü olarak destek olması gerekiyor.

Okuyup yeni bir şey öğrenmeleri, merak etmeleri ve sonrasında daha çok okuyup yeni şeyler öğrenmeleri için çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında hepimizin ortak görevi, çocuklara kitabı sevdirmek olmalıdır.

Batmanlıların, 3. sü 19 Ekimde başlayan kitap fuarını hınca hınç dolduracaklarına eminim.

Özellikle İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından desteklenen kızlarımızın göz nuru ve el işiyle ortaya koydukları ve birbirinden güzel emeklerini beğenimize sundukları el işi standını ziyaret etmenizi mutlaka öneririm.

Şehrimizin kalkınması için BATMAN’DA HER ÇOCUK KİTAPLA BULUŞMALI…

Kalın sağlıcakla…

Share
927 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN: ŞEHRİN %40’I ASBESTLİ BORULARDAN SU İÇİYOR…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Ülke genelinde korona virüsle yapılan mücadeleye rağmen son günlerde Batman’da artan vaka sayısını azaltmaya yönelik il hıfzıssıhha kurulu tarafından alınan tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı. Alınan tedbirlerin başarıyla devam etmesi için halkımızın rehavete kapılmadan alınan kararları desteklemesi ve bayram sonrasında normalleşmeye katkı sunması gerekiyor. Hem Batman Valiliği görevini hem de Batman Belediye Başkan vekilliği görevini birlikte yürüten Hulusi Şahin, 15 Mayıs 2020’de facebook’ta Mansur Obut’un canlı yayın konuğu olarak ili...