gap başlık

logo

BATMAN’DA GÜNLÜK 1 TON SIVI SABUN ÜRETİLİYOR

BATMAN’DA GÜNLÜK 1 TON SIVI SABUN ÜRETİLİYOR

Batman Üniversitesi’nde Batman Valiliği’nin desteği ile kurulan sıvı sabun ve dezenfektan üretim ünitesi faaliyete geçirildi

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan koronavirüsten(kovid-19) korunmanın en kolay yolu olarak uzmanlar tarafından sıkça dile getirilen sabun ve su ile el yıkama tavsiyesi ile birlikte faaliyete alınan ünitede günlük 1 ton sıvı sabun üretilmeye başlandı.

Bir hafta önce faaliyete alınan ünitede şuana kadar yaklaşık 5 ton sıvı sabun üretildi.

Günlük sıvı sabun üretim kapasitesi 1 ton olan ünitede ihtiyaç halinde ham madde tedarik edilmesi halinde dezenfektan üretimi de gerçekleştirilecek.

Sıvı sabun ve dezenfektan üretim ünitesi sorumlusu Batman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Doktor Öğretim Üyesi Reşit Çakmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, ihtiyaç durumunda günlük sıvı sabun üretimini 2 tona çıkarabileceklerini söyledi.

Koronavirüse karşı ilk etapta üniversitenin tüm birimlerinde ihtiyaç duyulan sıvı sabun ihtiyacının karşılandığını vurgulayan Çakmak, ihtiyaç halinde ham maddenin tedarik edilmesi durumunda dezenfektan üretimine de başlayabileceklerini kaydetti.

Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu bünyesinde ünitenin kurulduğunu dile getiren Çakmak, şunları söyledi “Özellikle dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (kovid-19) karşı üniversitemizin ihtiyaç duyduğu sabunun üretilmesine yönelik olarak çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. İlk hedefimiz üniversitemizin sıvı sabun ihtiyacını karşılamakla beraber kamu kurumlarının ihtiyacı talebine karşı da sabun üretecek durumdayız. Burada günlük bir ton sabun üretme kapasitesine sahibiz.”

“GÜNLÜK 2 TON DEZENFEKTAN ÜRETİLEBİLİR”

Ünitede ihtiyaç halinde günlük 2 ton dezenfektan da üretme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Çakmak, “İhtiyaç olması halinde günde en az iki ton dezenfektan üretme kapasitesine de sahibiz. Atölyeyi kurmamızın amacı özellikle yeni tip koronavirüs (kovid-19) ile el yıkamanın öneminin ortaya çıkmasıdır. Bu amaçla valiliğimiz ve rektörlüğümüz tarafından sağlanan destekle atölyemiz kurulmuştur. Şu anda 5 ton sıvı üretmiş durumdayız. Ürettiğimiz sabunlar şu anda üniversitenin bütün birimlerinde kullanılmaya başlamıştır”

Etiketler: » » » »
Share
639 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ