gap başlık

logo

BATMAN’DA AŞI FARKINDALIĞI ESNEKLİĞE YOL AÇMAMALI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Ülke genelindeki COVİD19 vaka sayılarının artışına paralel olarak ilimizde de vaka sayılarındaki artış kendini iyice göstermeye başladı.

Batman’da yapılan bütün uyarılara rağmen maske ve mesafe tedbirlerine dikkat edilmemesi vaka sayısını hızla artırırken, 3.dalganın hızlı yayılması ve aşı olma yüzdesinin halen beklenenin altında seyretmesi moralleri bozuyor.

Covid19 salgınıyla yapılan mücadelede bizleri başarıya götürecek en önemli etken hiç şüphesiz maske, mesafe ve temizliğe ilaveten, aşılanma oranında aşı olma yüzdesinin yukarıya doğru tırmanmasıdır.

Halen aşı yaptırmamış olanlar bilmelidir ki; Bilim insanları aşının koruyuculuğunun yüksek olduğunu, iki doz aşı olmuş insanların virüse yakalandıklarında bile hastalık sürecini çok hafif atlattıklarını bilimsel verilerle açıklıyorlar.

Kontrolsüz açılma ve aşı yüzdesinin düşüklüğü nedeniyle son iki haftadır ilimizde artan vaka artışları hiç şüphesiz bu şehirde yaşayan insanların endişesini yükseltmiştir.

Yapılan bütün uyarılara rağmen ilimizde aşı olma yüzdesinin istenilen seviyeye halen yükselmemesi, haklı olarak yöneticilerimizi farkındalık çalışmalarına yönlendirmiştir. Batman Belediyesinin 21-22 Ağustos tarihlerinde Gençlik Aşısı Festivali düzenleyerek aşıda farkındalık oluşturma çalışması bunlardan bir tanesidir.

Vaka sayılarının hızla yükseldiği ilimizde, virüsün kalabalık ortamlarda daha çabuk bulaştığı gerçeğini hatırlamak ve böyle bir festivalin yapılmasının zamanlama açısından tekrar gözden geçirilmesinde büyük bir fayda var.

Zira aynı niyetle Erikli ’de 4-8 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan Trakya Müzik festivali, Keşan İlçe Hıfzıssıhha Meclisi tarafından Keşan ve Erikli bölgesinde meydana gelen vaka sayılarındaki artış gerekçe gösterilerek ertelenmişti.

Son günlerde ilimizde artan vaka sayılarındaki artışa paralel olarak hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranı artarken, böyle bir süreçte konser tertiplenmesinin genel bir esnekliğe yol açabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

İlimizin hasretle beklediği festival günlerine dönebilmesinin aşılama sürecinin istikrarlı bir şekilde ilerlemesi, aşıda beklenen bilimsel yüzdeye ulaşılması ve salgına karşı önlemlerin sıkı bir şekilde uygulanmasıyla mümkün olabileceğini her gencimiz bilmelidir.

Dolayısıyla yaklaşık iki yıldır bu tür festivallerden mahrum kalan gençlerimiz, ilimizde aşılama yüzdesinin bilimsel seviyeye ulaştığı bir dönemde ancak böyle bir etkinlikle buluşturulabileceği bilincini ve kanaatini taşımalıdır.

Batman Belediyesinin tertiplemeyi planladığı aşı şartlı konser şayet ertelenmeyecekse, katılımcıların etkinliğe katılmadan önce test yaptırması, negatif sonucuna göre festival alanına alınması ve etkinlikten bir süre sonra tekrar test yaptırılması zorunluluğu getirilmelidir.

Böyle bir zorunluluk olmadığı takdirde başta sağlıkçıların, emniyet mensuplarının, hıfzıssıhha kurulunun ve sahada emek veren tüm insanların virüse karşı özveriyle ortaya koyduğu mücadelede büyük bir sarsılma yaşanabilir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramından önce Batman, Kurban Bayramı öncesi günlük vaka sayısına düşer ve aşılamada bilimsel seviyeye ulaşırsa, sadece gençlerin değil, bütün Batmanlıların katılabileceği bir müzik festivali, bayram halinde kutlanmalıdır.

Sizce de Cumhuriyetimizin kurulduğu bir günde iki bayram yaşamak daha doğru olmaz mı?

Kalın Sağlıcakla,

Share
962 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...