logo

Batman’da AK Parti ve Seçmenlerle İletişim…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyasi görüşleri paylaşan kişilerin bir ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere Siyasi Parti denir.

Tüm şehirlerde teşkilatlanarak örgütlenmelerini tamamlayan siyasi partiler ülke yönetiminde neden söz sahibi olmaları gerektiğiyle ilgili propagandalar yaparak bütün seçmenleri bilgilendirmek zorundadırlar.

Kılcal damarlara kan taşıyan kalbin vücuttaki organları beslemesi  gibi siyasi partiler de sistematik olarak seçmene ulaştıklarında başarıya ulaşma şanslarını göreceli olarak artırmaya başlarlar.

Hepimiz çok iyi biliriz ki, insan vücudundaki çevresel sinir sistemi ile organlar arasındaki organizmaların sistematik olarak çalışması ancak aralarındaki iletişimin düzenli olarak işlemesi ile mümkün olabilir.

Ve yine bu gerçekten yola çıkarak diyebiliriz ki, siyasi partiler tıpkı insan organizmasında olduğu gibi seçmenlerle iletişimi düzenli olarak kurdukları vakit başarıya çok rahat ulaşabilirler.

Nitekim AK Parti’nin Batman’da oy oranlarının bir türlü istenilen seviyeye ulaşmamasının altında yatan gerçek sebep, Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi ziyaret ettiğinde ifade ettiği gibi yerelde siyaseti sürükleyenlerle seçmenler arasında arzu edilen iletişimin bir türlü gerçekleşmemesinden kaynaklanıyor.

Siyasi partilerin yerelde başarılı olabilmeleri için hem parti içinden hem de seçmenden gelen yapıcı uyarılara kulak vermesi gerekir, aksi davranışlarda ise tıpkı insan organizmasında olduğu gibi partilerde de sinir ucu iltihaplanmalarına sebep olmakta ve siyasi örgütlerin fonksiyonlarında arızalar oluşturarak başarının gelmesini engellemektedir.

 1. Olağan kongresini gerçekleştiren AK Parti Batman il teşkilatı, koydukları/konulan hedeflere ulaşmak istiyorlarsa şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine dikkat etmeli, yerelde sürükleyecekleri siyaseti kendilerine göre tasarımlamak yerine rasyonel çalışmalarla hedefe kilitlenmeli ve başarıya ulaşmak için önce seçmenlerle iletişimlerini güçlendirmelidirler.

AK Parti Batman il teşkilatı 2019 seçimlerinde ilimizde başarılı bir sonuç almak istiyorsa öncelikle yıllardır uygulanan siyaset tarzını terk ederek milletin içine girmeli, yerel tabanını bir araya getirmeli, siyasi işleyişini hızlandırmalı, seçmene dönük olumlu çalışmalar yapmalı ve derinlemesine düşünerek daha önceki başarısızlıklarından ders almalıdır.

Kişileri zıddıyla yan yana getirmekten vazgeçmek, seçmenlerin sosyolojik yapısına göre yeni sitemler geliştirmek, yenilenen teşkilatın ruhunu her daim diri tutacak eylemler gerçekleştirmek, makamlarda oturmak yerine seçmenin kalbinde yer edinmek ve ezberi bozacak bir şekilde tüm seçim bölgelerini sürekli ziyaret etmek, kendilerine arzu ettikleri başarıyı mutlaka getirecektir.

Elbette ki siyaseti yakından takip edenler çok iyi bilirler ki gelecekle ilgili kariyer planlaması yapan bir kısım siyasetçiler belki de yeni yönetimin başarısız olması için saldırganlıklar peşinde koşarak onları eleştirecektir, olması muhtemel böyle bir tacizin karşısında yeni yönetimin takınacağı tavır olgunluk ve basiret olmalıdır.

Herkes bilmelidir ki saldırılar karşısında mert kalmak çok zordur ancak yine herkes bilmektedir ki siyasi hesabını yapamayanlar başkasının hesabında oyuncak olurlar işte bunun içindir ki; yerel siyasetçiler başarıya ulaşmak istiyorlarsa parti içi uygulamalarında çok dikkatli davranmalı, seçmenler nezdinde ise tıpkı bir sarraf terazisinden beklenildiği gibi adil olmalıdır.

Genelde ülkemizde ve özelde ise ilimizde alınan her başarısızlığın arkasında parti içinde insani ilişkileri çürütecek yöntemlerin kullanılmış olması ve insanlar arasında zedelenmiş olan güven bunalımının seçmenin nezdinde ki karşılığı bulunmaktadır.

Hiç kimsenin oluşan yeni yönetim listesini eleştirmeye hakkı yoktur çünkü her il başkanının başarılı olabilmek için kendi karakterine ve prensiplerine uygun çalışma arkadaşlarını seçmesi en doğal ve en doğru hakkıdır.

Ancak zaman içerisinde yönetim içerisinde kamunun vicdanını rahatsız edecek davranışlar ve yanlışlar başlarsa işte o zaman il başkanı için her tercihin aslında bir vazgeçiş olduğu gerçeği kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Siyasetçiler için eleştiri mekanizmasını açık tutmak yakınmaların azalmasına başarının artmasına yardımcı olur, AK Parti yeni yönetimi kendilerine yapılabilecek her türlü ve sınırsız ithamlara karşı öfkelenmeden öz eleştiri kültürünü geliştirmeli ve oluşabilecek yanlış algıyı ortadan kaldırmalıdır.

Umut ederiz ki, dedikodulara fırsat vermeden, yenilenen teşkilatların genç ve dinamik ruhlarını diri tutarak, halkın sorunlarını kendi sorunları gibi kabul eden bir anlayışla ve seçmenin kalbini fethedecek bir çalışmayla AK Parti ilimizde başarılı olur.

Kalın Sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
1498 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hac Üzerine Birkaç Söz…

  15 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Allah (cc) Kâbe için şöyle buyurmaktadır: “"Orada apaçık ayetler/nişaneler (ve) İbrahim'in makamı vardır. Kim oraya girerse emniyette olur. Yoluna gücü yeten kimsenin, beyti/Kâbe’yi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkı/ farzıdır. Kim de inkâr ederse, şüphesiz Allah, âlemlere karşı muhtaç olmayandır." (Al-i İmran, 97) Ayetten de anlaşılacağı gibi âlemlerin rabbi olan Allah’ın bizim ibadetlerimize hiçbir ihtiyacı yoktur. Bütün ibadetlerin bize faydaları vardır. Yine çok önemli bir farz olan namaz için buyurulduğu gibi: “ Kitapta ...
 • ABD’ye DELİ Yönümüzü Gösterelim…

  11 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Şimdi ABD bize ekonomik savaş açtı, değil mi? Parasıyla bizi terbiye etmeye çalışıyor, değil mi? Ve bunları yaparken de hala Türkiye olarak biz ABD’ye müttefik ve dost diyeceğiz, öyle mi? Peki bizim, yani TÜRKİYE olarak, ABD’ye karşı hiç mi yaptırım gücümüz yok? Elimiz kolumuz bağlı, dakika başı fakirleşmemizi izleyeceğiz ve hiç bir şey yapmayacağız, öyle mi? CESARET, bana göre sözde değil icraatla olmalı... En azından devlet olarak, şunu yapamaz mıyız? ABD büyükelçisine 24 saat içinde ülkemizi terk etmesini emretsek... ...
 • Ekonomide Çözüm Önerilerim…

  09 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Ülkemizde özellikle ekonomide son dönemlerde çok ciddi sıkıntılar yaşandığı görünen ve bilinen bir gerçek… Dolar, Türk Lirası karşısında son 6 ayda %40 gibi korkunç bir artış gösterdi ve Türk liramız dolar karşısında maalesef her geçen gün biraz daha eriyor… Büyük yatırımcıdan tutun da, en küçük esnafa varıncaya kadar kiminle görüşsem, bir tedirginlik, bir belirsizlik ve umutsuzluk hakim… Doğrusunu söylemek gerekirse, gelecek kaygısını ortadan kaldırmak için, başkanlığa bağlı bazı bakanların yada parti sözcülerinin ekonomiyle alakalı y...
 • Uygarlık Açısından Felsefenin İşlevi..

  08 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Uygarlık ile felsefe birbirine dayanan, dahası birbirine içeren iki oluşumdur. Öyle ki, felsefeye yabancı bir uygarlıktan kolayca söz edilemeyeceği gibi, genel etkinlik alanında uygarlık, değer ve sorunlarına doğrudan ya da dolaylı yer vermeyen bir felsefe de düşünülmez. Bunun tarihteki Grek dönemi ile Rönesans sonrası batı dünyasında bulmaktayız. Bu bildirinin amacı uygarlaşma sürecinde felsefenin önemini belirtmek, özellikle eğim bağlamında yüklenmesi gereken işlevine açıklık getirmektir. Ama konuya girmeden önce uygarlıktan ne an...