logo

Batman’da AK Parti ve Seçmenlerle İletişim…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyasi görüşleri paylaşan kişilerin bir ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere Siyasi Parti denir.

Tüm şehirlerde teşkilatlanarak örgütlenmelerini tamamlayan siyasi partiler ülke yönetiminde neden söz sahibi olmaları gerektiğiyle ilgili propagandalar yaparak bütün seçmenleri bilgilendirmek zorundadırlar.

Kılcal damarlara kan taşıyan kalbin vücuttaki organları beslemesi  gibi siyasi partiler de sistematik olarak seçmene ulaştıklarında başarıya ulaşma şanslarını göreceli olarak artırmaya başlarlar.

Hepimiz çok iyi biliriz ki, insan vücudundaki çevresel sinir sistemi ile organlar arasındaki organizmaların sistematik olarak çalışması ancak aralarındaki iletişimin düzenli olarak işlemesi ile mümkün olabilir.

Ve yine bu gerçekten yola çıkarak diyebiliriz ki, siyasi partiler tıpkı insan organizmasında olduğu gibi seçmenlerle iletişimi düzenli olarak kurdukları vakit başarıya çok rahat ulaşabilirler.

Nitekim AK Parti’nin Batman’da oy oranlarının bir türlü istenilen seviyeye ulaşmamasının altında yatan gerçek sebep, Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi ziyaret ettiğinde ifade ettiği gibi yerelde siyaseti sürükleyenlerle seçmenler arasında arzu edilen iletişimin bir türlü gerçekleşmemesinden kaynaklanıyor.

Siyasi partilerin yerelde başarılı olabilmeleri için hem parti içinden hem de seçmenden gelen yapıcı uyarılara kulak vermesi gerekir, aksi davranışlarda ise tıpkı insan organizmasında olduğu gibi partilerde de sinir ucu iltihaplanmalarına sebep olmakta ve siyasi örgütlerin fonksiyonlarında arızalar oluşturarak başarının gelmesini engellemektedir.

 1. Olağan kongresini gerçekleştiren AK Parti Batman il teşkilatı, koydukları/konulan hedeflere ulaşmak istiyorlarsa şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine dikkat etmeli, yerelde sürükleyecekleri siyaseti kendilerine göre tasarımlamak yerine rasyonel çalışmalarla hedefe kilitlenmeli ve başarıya ulaşmak için önce seçmenlerle iletişimlerini güçlendirmelidirler.

AK Parti Batman il teşkilatı 2019 seçimlerinde ilimizde başarılı bir sonuç almak istiyorsa öncelikle yıllardır uygulanan siyaset tarzını terk ederek milletin içine girmeli, yerel tabanını bir araya getirmeli, siyasi işleyişini hızlandırmalı, seçmene dönük olumlu çalışmalar yapmalı ve derinlemesine düşünerek daha önceki başarısızlıklarından ders almalıdır.

Kişileri zıddıyla yan yana getirmekten vazgeçmek, seçmenlerin sosyolojik yapısına göre yeni sitemler geliştirmek, yenilenen teşkilatın ruhunu her daim diri tutacak eylemler gerçekleştirmek, makamlarda oturmak yerine seçmenin kalbinde yer edinmek ve ezberi bozacak bir şekilde tüm seçim bölgelerini sürekli ziyaret etmek, kendilerine arzu ettikleri başarıyı mutlaka getirecektir.

Elbette ki siyaseti yakından takip edenler çok iyi bilirler ki gelecekle ilgili kariyer planlaması yapan bir kısım siyasetçiler belki de yeni yönetimin başarısız olması için saldırganlıklar peşinde koşarak onları eleştirecektir, olması muhtemel böyle bir tacizin karşısında yeni yönetimin takınacağı tavır olgunluk ve basiret olmalıdır.

Herkes bilmelidir ki saldırılar karşısında mert kalmak çok zordur ancak yine herkes bilmektedir ki siyasi hesabını yapamayanlar başkasının hesabında oyuncak olurlar işte bunun içindir ki; yerel siyasetçiler başarıya ulaşmak istiyorlarsa parti içi uygulamalarında çok dikkatli davranmalı, seçmenler nezdinde ise tıpkı bir sarraf terazisinden beklenildiği gibi adil olmalıdır.

Genelde ülkemizde ve özelde ise ilimizde alınan her başarısızlığın arkasında parti içinde insani ilişkileri çürütecek yöntemlerin kullanılmış olması ve insanlar arasında zedelenmiş olan güven bunalımının seçmenin nezdinde ki karşılığı bulunmaktadır.

Hiç kimsenin oluşan yeni yönetim listesini eleştirmeye hakkı yoktur çünkü her il başkanının başarılı olabilmek için kendi karakterine ve prensiplerine uygun çalışma arkadaşlarını seçmesi en doğal ve en doğru hakkıdır.

Ancak zaman içerisinde yönetim içerisinde kamunun vicdanını rahatsız edecek davranışlar ve yanlışlar başlarsa işte o zaman il başkanı için her tercihin aslında bir vazgeçiş olduğu gerçeği kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Siyasetçiler için eleştiri mekanizmasını açık tutmak yakınmaların azalmasına başarının artmasına yardımcı olur, AK Parti yeni yönetimi kendilerine yapılabilecek her türlü ve sınırsız ithamlara karşı öfkelenmeden öz eleştiri kültürünü geliştirmeli ve oluşabilecek yanlış algıyı ortadan kaldırmalıdır.

Umut ederiz ki, dedikodulara fırsat vermeden, yenilenen teşkilatların genç ve dinamik ruhlarını diri tutarak, halkın sorunlarını kendi sorunları gibi kabul eden bir anlayışla ve seçmenin kalbini fethedecek bir çalışmayla AK Parti ilimizde başarılı olur.

Kalın Sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
1525 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Her Yerde Okumalı…

  17 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Kendini ifade etmek,  iletişim sıkıntısını gidermek için KİTAP OKUMAK güvenli bir limana sığınmaya benzer. Adeta bir mahşer alanına dönüşen sosyal medyanın toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılmasıyla birlikte kitap okuyan kişi sayısında büyük bir azalma olduğu, gün gibi ortadayken daha fazla kitap okunması için ciddi bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşan bu ihtiyacı gidermek için Batman Valiliği Batman Her Yerde Okuyor kampanyasını başlatarak ciddi bir farkındalık çalışması ortaya koymuştur. Kitap okumanın zevki ve fa...
 • Öğrenciler Hayvan Bakım Evini Ziyaret etti

  17 Ekim 2018 Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yüzlerce öğrenciyi 1 hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde hayvanlarla buluşturdu. Batman’da eğitim veren okullardaki öğrencilerin, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette, çocukların hayvanlarla birlikte vakit geçirmesine ve sokak hayvanları hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlandı.  4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Bahçeşehir Koleji, Karşıyaka Anasınıfı, Temel ...
 • Papazı Çok Mu Sevdik?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Öyle ya papazın tutuklu kalmasına da isyan ediyorduk, Amerika’ya gönderilmesine de çoğumuz isyan etmektedir. Oysa Papaz bize çok pahalıya mal olmuştu? Bizimle birilerinin çok methettiği batı arasında önemli özelliklerden biri de: demokrasinin geliştiği iddia edilen ülkelerde siyasiler, halk için vardırlar ve halka hizmet ettikleri oranda rağbet görürler. Halk, ülkenin ve toplumun hak ve çıkarlarını tüm siyasilerden ve ideolojilerden üstün görür. İnsanların ayrıştırıldığı bizim gibi toplumlarda da insanlar; çoğu zaman kör bir bağnazlıkla b...
 • Başkan Adayları Kim?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  2019 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için zaman gittikçe daralıyor. Tabi zaman daraldıkça partilerde aday isimlerini belirlemek için hummalı çalışmalar yapılıyor ve bu da seçmenler nezdinde daha çok merak konusu oluyor… Tabi yerel seçimlerde her ne kadar aday isminin seçimi kazanmak için son derece önemli bir kıstas olarak kabul edilse bile, aslında gösterilen adayın toplum ve seçmen üzerindeki etkisinin, parti oylarını artırıp ya da düşürebileceği de bilinen bir gerçektir… Yerel seçimlerde Batman merkezini ele aldığı...