logo

Batman’da AK Parti ve Seçmenlerle İletişim…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Siyasi görüşleri paylaşan kişilerin bir ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere Siyasi Parti denir.

Tüm şehirlerde teşkilatlanarak örgütlenmelerini tamamlayan siyasi partiler ülke yönetiminde neden söz sahibi olmaları gerektiğiyle ilgili propagandalar yaparak bütün seçmenleri bilgilendirmek zorundadırlar.

Kılcal damarlara kan taşıyan kalbin vücuttaki organları beslemesi  gibi siyasi partiler de sistematik olarak seçmene ulaştıklarında başarıya ulaşma şanslarını göreceli olarak artırmaya başlarlar.

Hepimiz çok iyi biliriz ki, insan vücudundaki çevresel sinir sistemi ile organlar arasındaki organizmaların sistematik olarak çalışması ancak aralarındaki iletişimin düzenli olarak işlemesi ile mümkün olabilir.

Ve yine bu gerçekten yola çıkarak diyebiliriz ki, siyasi partiler tıpkı insan organizmasında olduğu gibi seçmenlerle iletişimi düzenli olarak kurdukları vakit başarıya çok rahat ulaşabilirler.

Nitekim AK Parti’nin Batman’da oy oranlarının bir türlü istenilen seviyeye ulaşmamasının altında yatan gerçek sebep, Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi ziyaret ettiğinde ifade ettiği gibi yerelde siyaseti sürükleyenlerle seçmenler arasında arzu edilen iletişimin bir türlü gerçekleşmemesinden kaynaklanıyor.

Siyasi partilerin yerelde başarılı olabilmeleri için hem parti içinden hem de seçmenden gelen yapıcı uyarılara kulak vermesi gerekir, aksi davranışlarda ise tıpkı insan organizmasında olduğu gibi partilerde de sinir ucu iltihaplanmalarına sebep olmakta ve siyasi örgütlerin fonksiyonlarında arızalar oluşturarak başarının gelmesini engellemektedir.

 1. Olağan kongresini gerçekleştiren AK Parti Batman il teşkilatı, koydukları/konulan hedeflere ulaşmak istiyorlarsa şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine dikkat etmeli, yerelde sürükleyecekleri siyaseti kendilerine göre tasarımlamak yerine rasyonel çalışmalarla hedefe kilitlenmeli ve başarıya ulaşmak için önce seçmenlerle iletişimlerini güçlendirmelidirler.

AK Parti Batman il teşkilatı 2019 seçimlerinde ilimizde başarılı bir sonuç almak istiyorsa öncelikle yıllardır uygulanan siyaset tarzını terk ederek milletin içine girmeli, yerel tabanını bir araya getirmeli, siyasi işleyişini hızlandırmalı, seçmene dönük olumlu çalışmalar yapmalı ve derinlemesine düşünerek daha önceki başarısızlıklarından ders almalıdır.

Kişileri zıddıyla yan yana getirmekten vazgeçmek, seçmenlerin sosyolojik yapısına göre yeni sitemler geliştirmek, yenilenen teşkilatın ruhunu her daim diri tutacak eylemler gerçekleştirmek, makamlarda oturmak yerine seçmenin kalbinde yer edinmek ve ezberi bozacak bir şekilde tüm seçim bölgelerini sürekli ziyaret etmek, kendilerine arzu ettikleri başarıyı mutlaka getirecektir.

Elbette ki siyaseti yakından takip edenler çok iyi bilirler ki gelecekle ilgili kariyer planlaması yapan bir kısım siyasetçiler belki de yeni yönetimin başarısız olması için saldırganlıklar peşinde koşarak onları eleştirecektir, olması muhtemel böyle bir tacizin karşısında yeni yönetimin takınacağı tavır olgunluk ve basiret olmalıdır.

Herkes bilmelidir ki saldırılar karşısında mert kalmak çok zordur ancak yine herkes bilmektedir ki siyasi hesabını yapamayanlar başkasının hesabında oyuncak olurlar işte bunun içindir ki; yerel siyasetçiler başarıya ulaşmak istiyorlarsa parti içi uygulamalarında çok dikkatli davranmalı, seçmenler nezdinde ise tıpkı bir sarraf terazisinden beklenildiği gibi adil olmalıdır.

Genelde ülkemizde ve özelde ise ilimizde alınan her başarısızlığın arkasında parti içinde insani ilişkileri çürütecek yöntemlerin kullanılmış olması ve insanlar arasında zedelenmiş olan güven bunalımının seçmenin nezdinde ki karşılığı bulunmaktadır.

Hiç kimsenin oluşan yeni yönetim listesini eleştirmeye hakkı yoktur çünkü her il başkanının başarılı olabilmek için kendi karakterine ve prensiplerine uygun çalışma arkadaşlarını seçmesi en doğal ve en doğru hakkıdır.

Ancak zaman içerisinde yönetim içerisinde kamunun vicdanını rahatsız edecek davranışlar ve yanlışlar başlarsa işte o zaman il başkanı için her tercihin aslında bir vazgeçiş olduğu gerçeği kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Siyasetçiler için eleştiri mekanizmasını açık tutmak yakınmaların azalmasına başarının artmasına yardımcı olur, AK Parti yeni yönetimi kendilerine yapılabilecek her türlü ve sınırsız ithamlara karşı öfkelenmeden öz eleştiri kültürünü geliştirmeli ve oluşabilecek yanlış algıyı ortadan kaldırmalıdır.

Umut ederiz ki, dedikodulara fırsat vermeden, yenilenen teşkilatların genç ve dinamik ruhlarını diri tutarak, halkın sorunlarını kendi sorunları gibi kabul eden bir anlayışla ve seçmenin kalbini fethedecek bir çalışmayla AK Parti ilimizde başarılı olur.

Kalın Sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
764 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Uydurulan Din” Uydurukçularına Reddiye – 2

  18 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Toplumumuzda anlatılan meşhur bir hikâye var: Adam, uzun süre görmediği askerlik arkadaşını ziyarete gider. Günün güzel yemeklerinden nohut yenildikten sonra sohbete başlarlar. Bir ara ev sahibi gayri ihtiyari gaz kaçırır. Batı toplumlarında ve Tıpça da bir rahatlama olarak normal görülen gaz çıkarma, her nedense bizde hoş karşılanmaz ve ayıplanır. Ev sahibi bu mahcubiyetle küçük oğluna bir tokat atarak “Ayıptır oğlum, bir daha yapma!” diyerek çocuğu azarlar. O günün çocukları bugünün çocukları gibi yetiştirilmediklerinden “ Ne vuruyor...
 • Yaşanılan Çağın En Etkili Hastalığı “EGO”

  16 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Yaşadığımız çağın en büyük ve en etkili hastalığı EGO’dur. Freud’un sözüyle, “EGO, şahlanmış bir at üzerindeki şovalye gibidir.” EGO, bencilliğin anasıdır. Kişinin kendi çıkarını ve yaşamını göz önünde bulundurması durumudur. Kişi ve kişilerin rahatlığa ve doyuma ulaşması için her yolu mubah görmekte olanların durumudur. EGO sahibi insanlar, kendi hayatlarının her noktasında gereğinden fazla acılar ve omuzlarına gereğinden fazla yük bindirenlerdir. EGO, insan yaşamının her noktasında yıkıcı bir durum teşkil etmektedir. EGO, yaşanılan çağı...
 • Batman’da AK Parti ve Seçmenlerle İletişim…

  12 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Siyasi görüşleri paylaşan kişilerin bir ülkenin yönetiminde söz sahibi olmak üzere kurdukları örgütlere Siyasi Parti denir. Tüm şehirlerde teşkilatlanarak örgütlenmelerini tamamlayan siyasi partiler ülke yönetiminde neden söz sahibi olmaları gerektiğiyle ilgili propagandalar yaparak bütün seçmenleri bilgilendirmek zorundadırlar. Kılcal damarlara kan taşıyan kalbin vücuttaki organları beslemesi  gibi siyasi partiler de sistematik olarak seçmene ulaştıklarında başarıya ulaşma şanslarını göreceli olarak artırmaya başlarlar. Hepimiz çok iy...
 • Bir Kazanın Ardından…

  11 Şubat 2018 Yazar Makaleleri

  Zamanla yaşanan tecrübeler insana çok şey öğretir. Halkını ve insanlığı düşünüp bu tecrübelerden ders alanlar; eksikliklerini tespit edip bu doğrultuda kanun ve yasalarını güncelleştiren halklar, ülkeler kalkınırlar. Ama maalesef toplum olarak da, devlet olarak da yaşananlardan dersler çıkarmıyor, canımız yanmadan ses çıkarmıyoruz. Her şeyin düzeltilmesini ve mükemmelliği devletten ve idarecilerden bekliyoruz. Ama devleti yöneten idarecilerin aramızdan çıktığını hep göz ardı ediyoruz. Evet, esas sorumluluk devleti idare edenlere aittir am...