gap başlık

logo

BATMAN’A ZARAR VERİYORLAR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Birleştirici hareketten memleketin kazançlı çıkacağını söyleyenlere hiç kimsenin itiraz etmeyeceğini düşünenlerdenim. Yine son günlerde ilimizin ulusal basında sürekli olumsuz algılara ve saldırılara maruz kalmasının bu şehrin paydaşlarını güçlü bir şekilde üzdüğünü bilenlerdenim.

İlimizde yaşanan bazı üzücü hadiselere bağlı olarak ulusal basında çıkan sübjektif haberler hem bu şehrin insanlarında hem de ülke kamuoyunda Batman’ın itibarını ve imajını derinden etkilemiştir.

Bulunduğu konumun rehavetine kapılmış bazı siyasilerimiz, yöneticilerimiz, bürokratlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve diğer etkili kurumlarımız, birbirleriyle didişmek yerine bu şehrin imajına ve sorunlarına odaklanarak ortak çözüm üretmelidirler.

Belli bir ilke temelinde hizmet yapması gerekenlerin kavga etmesini isteyenler, maalesef Batman’a zarar veriyorlar. Ancak, bu şehirde yaşayan hiçbir insan, birbirleriyle didişenler yüzünden ilimizin yıpranmasını ve kötü anılmasını istemiyor.

Batman’ın gelişmesinde ki en önemli engellerden bir tanesi de hiç şüphesiz dedikodu kazanına sürekli odun taşıyanlardır. Özellikle bazı siyasilerin etrafında kümelenen bu tip insanlar, bu dönemde hiç olmadığı kadar ilimize zarar vermiş ve halen vermektedirler.

Bu kötü alışkanlıklardan bazı siyasiler medet umuyor olabilirler. Ancak, bu şehir için gerçekten proje üreten ve güzel bir şeyler yapmaya çalışan insanları yıpratmak sadece onları değil, Batman’ı da yıpratıyor.

Siyasilerin en önemli görevi; bu şehre hizmet eden, algısını düzeltmeye çalışan, şehri modernleştirmek isteyen, gayret gösteren ve proje üreten kurumları yıpratmak değil, bilakis onların moral ve motivasyonunu yükseltmektir.

Bazı siyasilerimiz dedikodu kazanına sürekli odun taşıyanları kılavuz olarak kabul etmek yerine, inancını, gönlünü ve memleket sevdasını kendine pusula edenlere ve fikirlere fikirlerle karşılık verenlere itibar ederse, kazanan sadece kendileri değil, bu şehir ve bu şehrin paydaşları olur.

Dolayısıyla kapının önünde başka, kapının arkasında ise başka konuşarak siyaseti gizli ajandaya esir etmek, bu memlekete hiçbir zaman fayda sağlamamıştır/sağlamayacaktır.

Yerel bazda ülke gündemini olumsuz tezviratlar ile meşgul edenlerin en büyük sorunu hırslarını ve öfke dilini kontrol edemeyişleridir. Bu tezviratlar, ilimizi ülke gündeminde olumsuz bir şekilde sorgulanır hale getirebilir. Hemşerilerimiz bu olumsuz gündemin artık bitirilmesini istiyor. Bundan acilen kurtulmak, ilimizin huzur, sükûn, yatırım ve cazibe şehri olduğunu göstermek hepimizin ortak görevidir.

Bu şehirde siyasiler, yöneticiler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşları, birbirlerinin fikirlerini beğenmedikleri, farklı siyasi düşüncelere sahip oldukları veya kendileri gibi düşünmedikleri için birbirlerini taciz ederek veya hain göstererek kötülüğü normalleştirme ve bu şehrin imajını kötü gösterme hakkına sahip değildir.

Kaygı uyandıran bu tür olumsuz davranışlar hem şehrimize hem de büyüklerini örnek alan genç neslimize daha fazla zarar vermeden önce herkes kendine çeki düzen vermelidir.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Share
1241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...