gap başlık

logo

BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir.

İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır.

Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir.

Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında büyük iyileştirmeler yaşanmıştır.

Eğitim kalitesi bakımından birçok Anadolu şehrinin Batman’ın açık ara önünde bulunduğunu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Ancak ilimize ikinci fen lisesinin açılmasında ciddi gayreti ve emeği bulunan Vali Hulusi Şahin sayesinde Batmanlılar, eğitim kalitesinin artacağı konusunda haklı bir heyecana kapıldı.

Bir sanayi şehri olan Batman, verimli üretimi sayesinde ülkemizin ekonomisine ciddi katkılar sunmuş ve ülkemizin küresel rekabette yerini alabilmesi için büyük başarılara imza atmıştır.

Gelişen, büyüyen ve sanayileşen ülkemizin küresel rekabette yerini almasında ise mesleki eğitim ve öğretimin büyük bir yeri vardır.

Batman Meslek Lisesi ’de bu okullardan bir tanesidir.

İlk olarak 1968 yılında Tesviye ve Elektrik bölümleriyle birlikte Sanat Enstitüsü olarak eğitim vermeye başlayan Batman Endüstri Meslek Lisesinin bazı blokları, 2017 yılında depreme karşı riskli yapılar içerisinde yer aldıkları gerekçesiyle bu yılın başında yıkılmıştı.

Yıkılan bu blokların yerine hem daha modern, hem de teknoloji ile donatılmış derslikler kurularak, öğrencilere mesleki bilginin yanında çağın gereklerine uygun bir şekilde hareket etme becerisi kazandırılacaktır.

Meslek lisesi derken aklıma hemen TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Fen Lisesi olan TÜBİTAK Fen Lisesi geliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 17 Mayıs 2021’de imzalanan protokol doğrultusunda öğrenci alan TÜBİTAK Fen Lisesi’nde okuyabilmek için LGS’de yüzde birlik başarı dilimine giren 10 bin öğrenciden 2760’ı yetenek sınavına katılmış, 90 öğrencinin seçimi ve kayıtları 2-17 Temmuz tarihleri arasında tamamlanmıştı.

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, TÜBİTAK Fen Lisesinde, alanında uzman öğretmen ve akademisyenlerle ileri düzey ve yükselen teknolojiler için gerekli olacak bilgi ve becerilerin kazandırılacağı bilim eğitimi verilmesi planlanıyor. Bu sayede öğrenciler hem kendi geleceklerini hem de ülkenin geleceğini inşa edecek.

TÜBİTAK Fen Lisesinde hazırlık sınıfından başlamak üzere öğrenim süresince öğrencilere ilk etapta aylık 750 lira karşılıksız burs, TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde konaklama hizmeti, Türkiye’nin en donanımlı ve uluslararası düzeydeki TÜBİTAK laboratuvarlarını kullanma imkânı verilecek.

Önümüzdeki yıllarda bu okulların sayısının bölgelere göre artacağı ve özellikle sanayi şehirlerine kurulacağı öngörülüyor.

Malumunuz…

Liyakat, itibarın merkez noktasıdır.

İtibar ’da, başkalarına etki etmenin merkez noktasıdır.

Eğitim ve öğretime verdiği önem konusunda Türkiye’nin sayılı valilerinden biri olan Sayın Hulusi Şahin’in, ilimizde eğitimin daha üst seviyeye çıkması için ortaya koyduğu gayreti ve Ankara’da bakanlıklara ve kurumlara olan olumlu etkisini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Batmanlılarla arasında sağlam bir bağ kurmayı başaran sayın valimizin bugüne kadar ortaya koyduğu genel hedeflerinde ki olumlu ilerlemeler, TÜBİTAK FEN LİSESİNİN ilimize kurulabileceğine dair kanaatlerimizde bizlere derinlemesine bir düşünme ve çok değerli bir iç görü sağlıyor.

İlham veren çalışmalarıyla öncelikle en önemli konulara odaklanan sayın valimizin, geleceğin araştırmacı bilim insanlarını yetiştirmek üzere kurulan TÜBİTAK fen lisesinin ikincisinin ilimize kurulabilmesi için girişimlerde bulunacağına ve hemşerilerimizi tekrar heyecanlandıracağına yürekten inanıyoruz.

Biz ilimize TÜBİTAK fen lisesini kurmayı başaramazsak, lobisi yüksek illerin bu liseyi şehirlerine kazandıracaklarından şüpheniz olmasın.

Kalın sağlıcakla…

Share
1020 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 4.BATMAN KİTAP FUARI VALİLİĞİN HİMAYESİNDE KAPILARINI AÇIYOR…

  24 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Her yıl büyük bir ilgiyle ve ziyaretçi sayısıyla büyüyen ve BATMAN HER YERDE OKUYOR ilkesiyle ülke gündemine oturan Batman Kitap Fuarı’nın 4.sü 27 Ekim’de kitapseverlere kapılarını açıyor. Sadece Batmanlıları değil, komşu illerden gelen misafirleri ’de kitabın ekseninde buluşturmaya ve okurları doğrudan yazarla buluşturmayı hedefleyen 4. Batman Kitap Fuarı, Vali ve Belediye Başkan vekili Hulusi Şahin’in himayesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin keşfetme arzusunu harekete geçirecek. Türkiye’nin önde gelen şair, yazar ve yayıncılarının ka...
 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...