logo

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz.

1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı…

2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını, örfünü, ananelerini, isteklerini, tutkularını anlayabilecek ve yönlendirebilecek yetenekte olmalı.

3- Hizmeti ve özveriyi benimseyen, doğduğu toprakların demografik yapısını her yönüyle analiz edebilen, memleketin sevdasını ruhuna kadar işleyen, adaleti ve adil olmayı iliklerine kadar nakşedebilen özelliklerde olmalı.

4- Vatandaşın sorunlarını nereden, nasıl ve kiminle çözeceğini çok iyi bilmeli, devlet ve özel sektör arasındaki işbirliğini geliştirmeye ve istihdamı artırmaya meyilli, siyasi refleksleri iyi okuyabilen, siyasi tüketici olmak yerine siyasi üretici olmayı önceleyen, yük olmaya değil yük almaya gelen biri olmalı.

5- Halkın bütün kesimlerini kucaklayabilen, vatandaşın sorunlarını dinleyerek çözebilen, ayrıştırma ve kutuplaştırma yerine birleştirebilen, dürüst, merhametli ve cesur biri olmalı.

6- Mecliste toplumsal hayat üzerinde fikir üretebilecek, yasama gücüyle hükümete yön verebilecek ve denetleyecek, hulasa toplumun geniş bir kesiminin tavır ve sosyal davranışları üzerinde etkide bulunabilecek liyakatte olmalı.

7- Vatandaşlarımızın içine sindiremeyeceği davranışlardan uzak durmalı, memleketin sorunlarına vakıf olmalı, sorun yaşatan veya yaratan değil sorun çözen ve işbirliği geliştirebilen karakterde olmalı, memlekete dair karar alma pratiğini geliştirmiş olmalı.

8- Gündemin yoğunluğunu bahane ederek memleketten uzak durmamalı, ciddiyet şart ancak espri yeteneği gelişmiş ve güler yüzlü olmalı, teşkilat ve seçmenle ilişkiyi iyi koordine edebilecek bir karakterde olmalı, arandığında kendisi veya danışmanları tarafından vatandaşa mutlaka dönüş yapılmalı, dindarlığını Allah’a, insanlığını ise vatandaşa gösterecek bilinçte olmalı.

9-Eleştiriye açık olmalı, saygısızlıktan uzak durmalı, böbürlenerek dolaşanlardan değil vakur ve tevazu içinde yürüyenlerden olmalı, izzet, şeref, hürriyet ve itibarın tevazudan geçtiğini bilmeli ve tevazünün sosyal hayatın bir parçası olduğunu kabul etmeli.

10- Katı yürekli, aldatıcı, ululuk taslayan ve makam hırsı görünen davranışlardan uzak durmalı, ortak değerlere saygı göstermeli, kişileri birbirinin alternatifi olarak değil birbirinin tamamlayıcısı olarak görmeli, coğrafyamızın medeniyetine ve kültür birikimine sahip olmalı, haksızlık ve yanlışlıklar karşısında temkinli ve dikkatli davranmalıdır.

Sonuç olarak;

Alnı temiz, vicdanı ve iradesi sağlam, sağduyu sahibi, kendini devletine ve milletine borçlu sayan, milletin vekili olduğunu ve makamların geçici olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmayan, korumak üzere kendisine verilen her bir oyun birer emanet olduğunu bilen ve zamanı geldiğinde ise sapmadan ve yalpalamadan emaneti iade edebilecek yürekte olmalıdır.

Halkımızın teveccühüyle seçilecek milletvekillerimiz umarız ki varlık sebepleri olan seçmenlerine karşı insaflı davranırlar.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
936 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…” için 1 yorum

 1. İsa AYDIN : diyor ki:

  Mustafa Bey temennileriniz için tebrik ediyorum.İnşaallah Batman bir gün bu vasıfları taşıyan vekillere kavuşur.Bugüne kadar bu vasıfta birine rastlamadık.Ancak umutsuz da değilim.Çünkü özelde Batman,genelde de bölgemizin çok ihtiyacı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batman Her Yerde Okumalı…

  17 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Kendini ifade etmek,  iletişim sıkıntısını gidermek için KİTAP OKUMAK güvenli bir limana sığınmaya benzer. Adeta bir mahşer alanına dönüşen sosyal medyanın toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılmasıyla birlikte kitap okuyan kişi sayısında büyük bir azalma olduğu, gün gibi ortadayken daha fazla kitap okunması için ciddi bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşan bu ihtiyacı gidermek için Batman Valiliği Batman Her Yerde Okuyor kampanyasını başlatarak ciddi bir farkındalık çalışması ortaya koymuştur. Kitap okumanın zevki ve fa...
 • Öğrenciler Hayvan Bakım Evini Ziyaret etti

  17 Ekim 2018 Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yüzlerce öğrenciyi 1 hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde hayvanlarla buluşturdu. Batman’da eğitim veren okullardaki öğrencilerin, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Batman Belediyesi Hayvan Bakım Evi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette, çocukların hayvanlarla birlikte vakit geçirmesine ve sokak hayvanları hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlandı.  4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Bahçeşehir Koleji, Karşıyaka Anasınıfı, Temel ...
 • Papazı Çok Mu Sevdik?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  Öyle ya papazın tutuklu kalmasına da isyan ediyorduk, Amerika’ya gönderilmesine de çoğumuz isyan etmektedir. Oysa Papaz bize çok pahalıya mal olmuştu? Bizimle birilerinin çok methettiği batı arasında önemli özelliklerden biri de: demokrasinin geliştiği iddia edilen ülkelerde siyasiler, halk için vardırlar ve halka hizmet ettikleri oranda rağbet görürler. Halk, ülkenin ve toplumun hak ve çıkarlarını tüm siyasilerden ve ideolojilerden üstün görür. İnsanların ayrıştırıldığı bizim gibi toplumlarda da insanlar; çoğu zaman kör bir bağnazlıkla b...
 • Başkan Adayları Kim?

  16 Ekim 2018 Yazar Makaleleri

  2019 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için zaman gittikçe daralıyor. Tabi zaman daraldıkça partilerde aday isimlerini belirlemek için hummalı çalışmalar yapılıyor ve bu da seçmenler nezdinde daha çok merak konusu oluyor… Tabi yerel seçimlerde her ne kadar aday isminin seçimi kazanmak için son derece önemli bir kıstas olarak kabul edilse bile, aslında gösterilen adayın toplum ve seçmen üzerindeki etkisinin, parti oylarını artırıp ya da düşürebileceği de bilinen bir gerçektir… Yerel seçimlerde Batman merkezini ele aldığı...