logo

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz.

1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı…

2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını, örfünü, ananelerini, isteklerini, tutkularını anlayabilecek ve yönlendirebilecek yetenekte olmalı.

3- Hizmeti ve özveriyi benimseyen, doğduğu toprakların demografik yapısını her yönüyle analiz edebilen, memleketin sevdasını ruhuna kadar işleyen, adaleti ve adil olmayı iliklerine kadar nakşedebilen özelliklerde olmalı.

4- Vatandaşın sorunlarını nereden, nasıl ve kiminle çözeceğini çok iyi bilmeli, devlet ve özel sektör arasındaki işbirliğini geliştirmeye ve istihdamı artırmaya meyilli, siyasi refleksleri iyi okuyabilen, siyasi tüketici olmak yerine siyasi üretici olmayı önceleyen, yük olmaya değil yük almaya gelen biri olmalı.

5- Halkın bütün kesimlerini kucaklayabilen, vatandaşın sorunlarını dinleyerek çözebilen, ayrıştırma ve kutuplaştırma yerine birleştirebilen, dürüst, merhametli ve cesur biri olmalı.

6- Mecliste toplumsal hayat üzerinde fikir üretebilecek, yasama gücüyle hükümete yön verebilecek ve denetleyecek, hulasa toplumun geniş bir kesiminin tavır ve sosyal davranışları üzerinde etkide bulunabilecek liyakatte olmalı.

7- Vatandaşlarımızın içine sindiremeyeceği davranışlardan uzak durmalı, memleketin sorunlarına vakıf olmalı, sorun yaşatan veya yaratan değil sorun çözen ve işbirliği geliştirebilen karakterde olmalı, memlekete dair karar alma pratiğini geliştirmiş olmalı.

8- Gündemin yoğunluğunu bahane ederek memleketten uzak durmamalı, ciddiyet şart ancak espri yeteneği gelişmiş ve güler yüzlü olmalı, teşkilat ve seçmenle ilişkiyi iyi koordine edebilecek bir karakterde olmalı, arandığında kendisi veya danışmanları tarafından vatandaşa mutlaka dönüş yapılmalı, dindarlığını Allah’a, insanlığını ise vatandaşa gösterecek bilinçte olmalı.

9-Eleştiriye açık olmalı, saygısızlıktan uzak durmalı, böbürlenerek dolaşanlardan değil vakur ve tevazu içinde yürüyenlerden olmalı, izzet, şeref, hürriyet ve itibarın tevazudan geçtiğini bilmeli ve tevazünün sosyal hayatın bir parçası olduğunu kabul etmeli.

10- Katı yürekli, aldatıcı, ululuk taslayan ve makam hırsı görünen davranışlardan uzak durmalı, ortak değerlere saygı göstermeli, kişileri birbirinin alternatifi olarak değil birbirinin tamamlayıcısı olarak görmeli, coğrafyamızın medeniyetine ve kültür birikimine sahip olmalı, haksızlık ve yanlışlıklar karşısında temkinli ve dikkatli davranmalıdır.

Sonuç olarak;

Alnı temiz, vicdanı ve iradesi sağlam, sağduyu sahibi, kendini devletine ve milletine borçlu sayan, milletin vekili olduğunu ve makamların geçici olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmayan, korumak üzere kendisine verilen her bir oyun birer emanet olduğunu bilen ve zamanı geldiğinde ise sapmadan ve yalpalamadan emaneti iade edebilecek yürekte olmalıdır.

Halkımızın teveccühüyle seçilecek milletvekillerimiz umarız ki varlık sebepleri olan seçmenlerine karşı insaflı davranırlar.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…” için 1 yorum

 1. İsa AYDIN : diyor ki:

  Mustafa Bey temennileriniz için tebrik ediyorum.İnşaallah Batman bir gün bu vasıfları taşıyan vekillere kavuşur.Bugüne kadar bu vasıfta birine rastlamadık.Ancak umutsuz da değilim.Çünkü özelde Batman,genelde de bölgemizin çok ihtiyacı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adaylar, Tahminler ve Yorumlar…

  21 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  24 Haziran’da yapılacak olan milletvekili ve başkanlık seçimi için partilerin milletvekili adayları belli oldu. Bu heyecanlı bekleyişte gerçekten de sürpriz isimlere şans verildi. Parti, parti olarak milletvekili adaylarını değerlendirecek olursak, öncelikle HDP’nin adaylarıyla ilgili görüşlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum… Evet, HDP bir ideolojiyi savunan ve isimlerin de çokta önem ve anlam ifade etmediği bir siyasi hareket olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. İlimizden aday gösterilen beş isimden dördünün her ne kadar Ba...
 • Batman’da Sanal Gayeler ve Siyasi Başarısızlık…

  20 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

   Kurumsal veya bireysel olarak ortaya koyduğunuz hedeflere yürüyebilmek için o konuda ki tutumunuzu belirleyen ciddi bir yol haritası belirlemeniz gerekmektedir. Ortaya konulan gayeye ulaşmak ne kadar meşakkatli olursa olsun aslolan gayeye ulaşmak ise bu tutumunuzda sizlere destek olması gereken tecrübeli yöneticilere ihtiyaç bulunmaktadır. Ve unutulmasın ki, Ortaya konulan hedeflere ulaşmakta ne kadar sorun yaşanırsa yaşansın, iyi bir yönetici ve doğru bir yol haritası, sizlere gayenize ulaşmanız için çok ciddi katkılar sunacaktır. Ve...
 • Batının Şeytani Oyunları ve Nekbe Katliamı Devam Ediyor…

  16 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  Bugün Filistin’de kadın, çocuk, yaşlı, sivil… Ayırımı yapmadan insanları katleden Siyonist Yahudiler, belki de bu fitneleri yüzünden her taraftan kovuldular. M.Ö. 587’de Babiller (Pers) tarafından Kudüs ve Kutsal tapınak yerle bir edilerek Babil’e sürüldüler. - M.S. 70’de Musevi isyanlarını bastırmak için Romalılar, 2. Kez inşa edilmiş olan Süleyman Tapınağını yerle bir ettiler. Yahudilerin Kurban kesmeleri, Şabbatı tutmaları, Sünnet olmaları idam cezasıyla yasaklanıp, kutsal kitapları yakıldı. Museviler artık sadece Sion tepesine Hac ziyare...
 • Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…

  13 Mayıs 2018 Yazar Makaleleri

  Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz. 1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı... 2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını...