logo

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz.

1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı…

2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını, örfünü, ananelerini, isteklerini, tutkularını anlayabilecek ve yönlendirebilecek yetenekte olmalı.

3- Hizmeti ve özveriyi benimseyen, doğduğu toprakların demografik yapısını her yönüyle analiz edebilen, memleketin sevdasını ruhuna kadar işleyen, adaleti ve adil olmayı iliklerine kadar nakşedebilen özelliklerde olmalı.

4- Vatandaşın sorunlarını nereden, nasıl ve kiminle çözeceğini çok iyi bilmeli, devlet ve özel sektör arasındaki işbirliğini geliştirmeye ve istihdamı artırmaya meyilli, siyasi refleksleri iyi okuyabilen, siyasi tüketici olmak yerine siyasi üretici olmayı önceleyen, yük olmaya değil yük almaya gelen biri olmalı.

5- Halkın bütün kesimlerini kucaklayabilen, vatandaşın sorunlarını dinleyerek çözebilen, ayrıştırma ve kutuplaştırma yerine birleştirebilen, dürüst, merhametli ve cesur biri olmalı.

6- Mecliste toplumsal hayat üzerinde fikir üretebilecek, yasama gücüyle hükümete yön verebilecek ve denetleyecek, hulasa toplumun geniş bir kesiminin tavır ve sosyal davranışları üzerinde etkide bulunabilecek liyakatte olmalı.

7- Vatandaşlarımızın içine sindiremeyeceği davranışlardan uzak durmalı, memleketin sorunlarına vakıf olmalı, sorun yaşatan veya yaratan değil sorun çözen ve işbirliği geliştirebilen karakterde olmalı, memlekete dair karar alma pratiğini geliştirmiş olmalı.

8- Gündemin yoğunluğunu bahane ederek memleketten uzak durmamalı, ciddiyet şart ancak espri yeteneği gelişmiş ve güler yüzlü olmalı, teşkilat ve seçmenle ilişkiyi iyi koordine edebilecek bir karakterde olmalı, arandığında kendisi veya danışmanları tarafından vatandaşa mutlaka dönüş yapılmalı, dindarlığını Allah’a, insanlığını ise vatandaşa gösterecek bilinçte olmalı.

9-Eleştiriye açık olmalı, saygısızlıktan uzak durmalı, böbürlenerek dolaşanlardan değil vakur ve tevazu içinde yürüyenlerden olmalı, izzet, şeref, hürriyet ve itibarın tevazudan geçtiğini bilmeli ve tevazünün sosyal hayatın bir parçası olduğunu kabul etmeli.

10- Katı yürekli, aldatıcı, ululuk taslayan ve makam hırsı görünen davranışlardan uzak durmalı, ortak değerlere saygı göstermeli, kişileri birbirinin alternatifi olarak değil birbirinin tamamlayıcısı olarak görmeli, coğrafyamızın medeniyetine ve kültür birikimine sahip olmalı, haksızlık ve yanlışlıklar karşısında temkinli ve dikkatli davranmalıdır.

Sonuç olarak;

Alnı temiz, vicdanı ve iradesi sağlam, sağduyu sahibi, kendini devletine ve milletine borçlu sayan, milletin vekili olduğunu ve makamların geçici olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmayan, korumak üzere kendisine verilen her bir oyun birer emanet olduğunu bilen ve zamanı geldiğinde ise sapmadan ve yalpalamadan emaneti iade edebilecek yürekte olmalıdır.

Halkımızın teveccühüyle seçilecek milletvekillerimiz umarız ki varlık sebepleri olan seçmenlerine karşı insaflı davranırlar.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
905 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…” için 1 yorum

 1. İsa AYDIN : diyor ki:

  Mustafa Bey temennileriniz için tebrik ediyorum.İnşaallah Batman bir gün bu vasıfları taşıyan vekillere kavuşur.Bugüne kadar bu vasıfta birine rastlamadık.Ancak umutsuz da değilim.Çünkü özelde Batman,genelde de bölgemizin çok ihtiyacı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hac Üzerine Birkaç Söz…

  15 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Allah (cc) Kâbe için şöyle buyurmaktadır: “"Orada apaçık ayetler/nişaneler (ve) İbrahim'in makamı vardır. Kim oraya girerse emniyette olur. Yoluna gücü yeten kimsenin, beyti/Kâbe’yi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkı/ farzıdır. Kim de inkâr ederse, şüphesiz Allah, âlemlere karşı muhtaç olmayandır." (Al-i İmran, 97) Ayetten de anlaşılacağı gibi âlemlerin rabbi olan Allah’ın bizim ibadetlerimize hiçbir ihtiyacı yoktur. Bütün ibadetlerin bize faydaları vardır. Yine çok önemli bir farz olan namaz için buyurulduğu gibi: “ Kitapta ...
 • ABD’ye DELİ Yönümüzü Gösterelim…

  11 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Şimdi ABD bize ekonomik savaş açtı, değil mi? Parasıyla bizi terbiye etmeye çalışıyor, değil mi? Ve bunları yaparken de hala Türkiye olarak biz ABD’ye müttefik ve dost diyeceğiz, öyle mi? Peki bizim, yani TÜRKİYE olarak, ABD’ye karşı hiç mi yaptırım gücümüz yok? Elimiz kolumuz bağlı, dakika başı fakirleşmemizi izleyeceğiz ve hiç bir şey yapmayacağız, öyle mi? CESARET, bana göre sözde değil icraatla olmalı... En azından devlet olarak, şunu yapamaz mıyız? ABD büyükelçisine 24 saat içinde ülkemizi terk etmesini emretsek... ...
 • Ekonomide Çözüm Önerilerim…

  09 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Ülkemizde özellikle ekonomide son dönemlerde çok ciddi sıkıntılar yaşandığı görünen ve bilinen bir gerçek… Dolar, Türk Lirası karşısında son 6 ayda %40 gibi korkunç bir artış gösterdi ve Türk liramız dolar karşısında maalesef her geçen gün biraz daha eriyor… Büyük yatırımcıdan tutun da, en küçük esnafa varıncaya kadar kiminle görüşsem, bir tedirginlik, bir belirsizlik ve umutsuzluk hakim… Doğrusunu söylemek gerekirse, gelecek kaygısını ortadan kaldırmak için, başkanlığa bağlı bazı bakanların yada parti sözcülerinin ekonomiyle alakalı y...
 • Uygarlık Açısından Felsefenin İşlevi..

  08 Ağustos 2018 Yazar Makaleleri

  Uygarlık ile felsefe birbirine dayanan, dahası birbirine içeren iki oluşumdur. Öyle ki, felsefeye yabancı bir uygarlıktan kolayca söz edilemeyeceği gibi, genel etkinlik alanında uygarlık, değer ve sorunlarına doğrudan ya da dolaylı yer vermeyen bir felsefe de düşünülmez. Bunun tarihteki Grek dönemi ile Rönesans sonrası batı dünyasında bulmaktayız. Bu bildirinin amacı uygarlaşma sürecinde felsefenin önemini belirtmek, özellikle eğim bağlamında yüklenmesi gereken işlevine açıklık getirmektir. Ama konuya girmeden önce uygarlıktan ne an...