gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Batman’a Nasıl bir Milletvekili İstiyorsunuz diyenlere verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır ancak biz önemli sayılabilecek bazı özellikleri maddeler şeklinde aşağıda sıralıyoruz.

1- Doğup büyüdüğü toprakları ve yöre insanını çok iyi tanımalı, onların derdiyle hemhâl olmalı, tepkilerini ve duygularını kontrol altında tutabilmeli, yaşadığı ve temsil ettiği şehri etkisi altında tutabilecek bir zihin mimarı olmalı…

2- Eğitimli, ehliyetli, liyakatli, adeta bir toplum mühendisi gibi yaşadığı şehrin sosyal dokusunu, tarihten gelen yapısını, örfünü, ananelerini, isteklerini, tutkularını anlayabilecek ve yönlendirebilecek yetenekte olmalı.

3- Hizmeti ve özveriyi benimseyen, doğduğu toprakların demografik yapısını her yönüyle analiz edebilen, memleketin sevdasını ruhuna kadar işleyen, adaleti ve adil olmayı iliklerine kadar nakşedebilen özelliklerde olmalı.

4- Vatandaşın sorunlarını nereden, nasıl ve kiminle çözeceğini çok iyi bilmeli, devlet ve özel sektör arasındaki işbirliğini geliştirmeye ve istihdamı artırmaya meyilli, siyasi refleksleri iyi okuyabilen, siyasi tüketici olmak yerine siyasi üretici olmayı önceleyen, yük olmaya değil yük almaya gelen biri olmalı.

5- Halkın bütün kesimlerini kucaklayabilen, vatandaşın sorunlarını dinleyerek çözebilen, ayrıştırma ve kutuplaştırma yerine birleştirebilen, dürüst, merhametli ve cesur biri olmalı.

6- Mecliste toplumsal hayat üzerinde fikir üretebilecek, yasama gücüyle hükümete yön verebilecek ve denetleyecek, hulasa toplumun geniş bir kesiminin tavır ve sosyal davranışları üzerinde etkide bulunabilecek liyakatte olmalı.

7- Vatandaşlarımızın içine sindiremeyeceği davranışlardan uzak durmalı, memleketin sorunlarına vakıf olmalı, sorun yaşatan veya yaratan değil sorun çözen ve işbirliği geliştirebilen karakterde olmalı, memlekete dair karar alma pratiğini geliştirmiş olmalı.

8- Gündemin yoğunluğunu bahane ederek memleketten uzak durmamalı, ciddiyet şart ancak espri yeteneği gelişmiş ve güler yüzlü olmalı, teşkilat ve seçmenle ilişkiyi iyi koordine edebilecek bir karakterde olmalı, arandığında kendisi veya danışmanları tarafından vatandaşa mutlaka dönüş yapılmalı, dindarlığını Allah’a, insanlığını ise vatandaşa gösterecek bilinçte olmalı.

9-Eleştiriye açık olmalı, saygısızlıktan uzak durmalı, böbürlenerek dolaşanlardan değil vakur ve tevazu içinde yürüyenlerden olmalı, izzet, şeref, hürriyet ve itibarın tevazudan geçtiğini bilmeli ve tevazünün sosyal hayatın bir parçası olduğunu kabul etmeli.

10- Katı yürekli, aldatıcı, ululuk taslayan ve makam hırsı görünen davranışlardan uzak durmalı, ortak değerlere saygı göstermeli, kişileri birbirinin alternatifi olarak değil birbirinin tamamlayıcısı olarak görmeli, coğrafyamızın medeniyetine ve kültür birikimine sahip olmalı, haksızlık ve yanlışlıklar karşısında temkinli ve dikkatli davranmalıdır.

Sonuç olarak;

Alnı temiz, vicdanı ve iradesi sağlam, sağduyu sahibi, kendini devletine ve milletine borçlu sayan, milletin vekili olduğunu ve makamların geçici olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarmayan, korumak üzere kendisine verilen her bir oyun birer emanet olduğunu bilen ve zamanı geldiğinde ise sapmadan ve yalpalamadan emaneti iade edebilecek yürekte olmalıdır.

Halkımızın teveccühüyle seçilecek milletvekillerimiz umarız ki varlık sebepleri olan seçmenlerine karşı insaflı davranırlar.

Kalın sağlıcakla…

Mustafa TOPRAK

Share
979 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Batman’a Nasıl Bir Milletvekili İstiyoruz…” için 1 yorum

 1. İsa AYDIN : diyor ki:

  Mustafa Bey temennileriniz için tebrik ediyorum.İnşaallah Batman bir gün bu vasıfları taşıyan vekillere kavuşur.Bugüne kadar bu vasıfta birine rastlamadık.Ancak umutsuz da değilim.Çünkü özelde Batman,genelde de bölgemizin çok ihtiyacı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN BATMAN-1…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

    Batman’da 31 Mart 2019 seçim çalışmalarını daha önceki seçimlerle karşılaştırdığımızda seçime katılan partilerin ve açıklanan başkan adaylarının seçim çalışmalarının arzu edilen seviyede olmadığını hep birlikte müşahede ediyoruz.   İsterseniz partilerin ve adayların mevcut durumunu hep birlikte inceleyelim.   AK Parti ilimizde belediyeyi kazanmak istiyorsa söylemlerinde, yerel politikalarında ve saha çalışmalarında mutlaka ciddi değişiklikler yapması gerekiyor. Özellikle kendini ötekileştirmiş olarak gören sadık ...
 • EN HEYECANSIZ VE EN DÜŞÜK KATILIMLI SEÇİM OLACAK GİBİ…

  14 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen, genel olarak ne partilerde, nede adaylarda net bir hareketlilik göremiyoruz. Bana göre önümüzdeki bu seçim, hem tarihin en düşük az katılımlı seçimini yaşayacak, hem de en heyecansız seçimi olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum. Çünkü HDP nasıl olsa ‘biz kazanacağız’ diye fazla yormayacak kendini, Ak Partide ‘ne yaparsak yapalım merkezde seçim almamız çok zor’ diye öyle ne bir heyecanı yok… Hüda Par’da aday göstermeyeceğini açıklamasıyla birlikte büyük bir olasılıkla seçmen ta...
 • GÜNÜMÜZÜ KUTLAYAN YÖNETİCİ VE SİYASİLERE SİTEMİMDİR…

  13 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Geçtiğimiz günlerde kutladığımız 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolaysıyla yüzlerce kutlama ve tebrik mesajları aldık. İlimizi yöneten il valisinden, siyasilerinden, bürokratlarından, okurlarımızdan ve takipçilerimizden gelen bu mesajlar, elbette güzeldi, biz gazetecilere moral vericiydi… Ammmaaaa… Doğrusunu söylemek gerekirse vali Hulusi Şahin’den, Yada belediye başkan vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan, Yada Ak Partinin çiçeği burnunda il başkanı Akif Gür’den, Yada HDP belediye başkan adayı Sabri Özdemir’den, Yada ilimizde...
 • DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK…

  08 Ocak 2019 Yazar Makaleleri

  Batmanımız birçok alanda önemli isimler çıkarmayı başarmıştır… Sanatta, sporda, siyasette, bürokraside ve iş dünyasında da bu isimlerden bazılarını çok rahat sıralayabiliriz… Bugün iş dünyamızın yetiştirmiş olduğu çok önemli iki değerimizden söz etmek istiyorum. Yaklaşık bir yıl önce çok önemli iki iş adamımızın arka arkaya vefatları, başta şahsım olmak üzere birçok Batman halkını derinden üzmüştü… Bunlardan biri H. Ahmet Dinç, diğeri ise H. Necat Nasıroğlu’ydu… Bu iki önemli ve yatırımcı isimler gerçekten de Batmanımıza birçok ala...