gap başlık

logo

BATMAN VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ HULUSİ ŞAHİN’E MERAK EDİLENLERİ SORDUM…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Son günlerde ilimizde binlerce covid-19 test numunelerinin kayıp olduğu iddiası sokaklarda ve sosyal medyada dolaşıyor. İlaveten test sonuçlarının en erken 7-9 gün içinde alınabildiği gibi farklı şikâyetler var. Bunlarla alakalı ne söylemek istersiniz?

Kurban Bayramının etkisiyle yaşanan insan hareketliliği sebebiyle 10-15 Ağustos tarihlerinde ilimizde covid-19 tanısında ciddi bir yükselme görüldü. Günlük 400 test kapasiteli PCR cihazımızla kapasitenin üstünde bir yığılma oldu. Bu yığılmayla birlikte bazı testleri civar şehirlere göndermek zorunda kaldık. Yığılmadan kaynaklı bazı gecikmeler yaşanmış olabilir ancak test numunelerinin kayıp olduğu bilgisi doğru değildir. Artan vakalar nedeniyle daha önce talebini yaptığımız ikinci PCR cihazını kurarak test kapasitesinde artırıma gittik. Önümüzdeki günlerde üçüncü PCR cihazını kurarak günlük test kapasitemizi 2500 civarına çıkarmış olacağız.

66 Araçlık filomuz ve 500 personelimizle birlikte risk gurubunda olan ve karantinada bulunanlar filyasyon ekibimiz tarafından her gün iki kez denetlenmektedir. Bu ekiplerin dışında mezarlık ve cenaze işleri için farklı ekiplerimiz görev yapmaktadır.

Uyguladığımız disiplinle vaka sayısında ciddi bir düşüş görüldü. Nitekim içişleri bakanlığının açıklamış olduğu 14 kritik il arasında bulunmayışımız, tertipli, düzenli ve kararlı bir çalışmanın sonucudur.

Vaka sayısının inişe geçmesiyle birlikte hastanelerimizde doluluk oranı düşmeye başladı. Şu anda çok önemli bir sorun yok ama önlem almazsak ve kurallara uymazsak sorun yaşanabilir. Bu şehrin paydaşları olarak Batman’ın ülkemizdeki imajını olumlu bir düzeyde görmek istiyorsak, hepimizin daha fazla dikkatli olması, maske ve mesafeye alışması lazım.

100 yatağa dönüştürüleceği açıklanan Tilmerç Sağlıklı Hayat Merkezinde çalışmaların halen başlamadığı şikayetleri var. Bu merkezle ilgili son durum nedir?

Sağlıklı Hayat Merkezleri, Sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır.

Bu amaçla yapımı tamamlanan Tilmerç Sağlıklı Hayat Merkezine 100 yatak ilave ederek acil durumlarda kullanmak üzere ihale sürecini tamamladık. Her odasında bir TV ve klima bulunmaktadır. Bu merkezi acil durumlar için yedekte bekletirken amacına uygun olarak kullanmaya devam edeceğiz. Öte yandan Kadın doğum ve çocuk hastanesini eylül ayının sonlarına doğru teslim alarak yatak kapasitesinde yaşanan sorunu çözmüş olacağız.

Bir aksilik olmazsa 21 Eylül’de eğitim ve öğretim dönemi başlıyor. Eğitime büyük önem verdiğinizi biliyoruz; bu minvalde ikinci fen lisesini ilimize kazandırdığınız için size teşekkür etmek istiyorum. Ancak, TÜİK verilerine göre eğitimde en kötü iller arasında bulunuyoruz. Eğitim kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar nelerdir? 21 Eylül’de servisle okula gidecek öğrencileri salgından korumak için nasıl bir tedbir uygulanacak? Okullar nasıl denetlenecek?

Göreve geldiğimde 600 bin nüfusu olan ilimizde sadece bir fen lisesinin olmasına şaşırmıştım. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz üstün yetenekli olan Batmanlı çocuklarımızın daha nitelikli eğitim alabilmesi için ikinci bir fen lisesine ihtiyaç vardı. Bu minvalde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Bey’e yetenekleri yüksek olan öğrencilerimizin matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan ikinci fen lisesinin ihtiyacından bahsettiğimizde, talebimizi haklı bularak ikinci fen lisesinin onayını verdi.

Eğitimin her kademesinde kaliteli ve verimli eğitim hizmeti vermek üzere eksik yönlerimize odaklanarak noksan gördüğümüz alanları iyileştirmeye çalışıyoruz. Eğitim konusunda ki duyarlılığımı ve hassasiyetimi tüm çalışma arkadaşlarım çok iyi biliyor. YKS sınavında bu yıl aldığımız başarılı sonuçlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Biraz daha gayret edersek Batman’ı eğitimde en başarılı iller arasına çıkaracağımıza inanıyorum.

Okulların açılmasıyla birlikte uygulanacak tedbirler bakanlık tarafından bizlere iletildiğinde, süreç hassasiyetle takip edilecektir.

Sayın Valim, Gençlerin, çocukların ve mahalle halkının sportif faaliyetlerden nitelikli bir şekilde yararlanabilmesi için semt sahalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda bir çalışmanız var mı? Batmanlıların birlik ve beraberliğini pekiştirmek için himayenizde mahalleler arası futbol, basketbol, voleybol gibi turnuvaların yapılması mümkün mü?

Çocuklarımızın ve gençlerimizin spor yapabilmelerine fırsat vermek ve spor alanları oluşturmak için Gençlik ve Spor bakanlığı ile Spor Toto teşkilat başkanlığının desteklerini alıyoruz. Batman’ı spor kenti yapmak için tüm branşları destekleyerek amatör kulüpleri canlandırmak istiyoruz. Bu kapsamda semt sahalarını önemsiyoruz. Bu bağlamda muhtarlardan bir talep gelmesi durumunda mahalleler arası turnuvaların yapılmasına elbette ki her zaman ve her türlü katkıyı sunarız.

Yakın zamanda Batman bölgenin en nitelikli kütüphanesine kavuşacak. Ancak, her gün göç alan ve büyüyen bir şehrin ihtiyacını karşılaması mümkün görünmüyor. Bu manada öğrencilerimizin, gençlerimizin ve çocuklarımızın kitaplara erişimi için evlerine yakın ve ulaşımı kolay olan cami, taziye evi ve değerlendirilebilecek diğer atıl binalarda semt kütüphaneleri yapmanız mümkün mü?               

Türkiye’nin yüz akı projelerinden biri olan yeni halk kütüphanesi, hem bölgemizin en büyük kütüphanesidir hem de muhteşem bir eser ve harika bir projedir. Yeni halk kütüphanesi binası tefrişatıyla birlikte 22 milyon TL’ye mal olacak. Çok kısa sürede kütüphanemizi çocuklarımızla, gençlerimizle ve kitapseverlerle buluşturacağız. Mahallelerimizde bilgi evlerini artırmak için atıl halde bulunan binaları aktif hale getirmeye çalışacağız. Bu kapsamda bilgi evlerine dağıtılmak üzere yaklaşık 250 bin kitap hemşerilerimizin istifadesine sunulacak.

Sayın valim, yeşil alana büyük bir önem verdiğinizi biliyoruz. Bu kapsamda devam eden park ve bahçe projeleriniz var. Özellikle Batman’ın eski merkezi diye kabul edilen Yeni mahalle, Raman ve Kısmet mahallelerinde halkın nefes alabileceği açık ve yeşil alanlar yapılacak mı?

Kentin birçok mahallesinde yeşil alanı artırmak için büyük bir hamle başlattık. Yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olacak çok sayıdaki parkın yapılması ve onarılması için ihale sürecini başlattık. Biliyorsunuz, 38 dönüme yapılan MİLLET BAHÇESİ yaklaşık 14 milyon TL’ye mal oldu. COVİD-19 salgınıyla birlikte başlayan vergi gelirlerinde ki azalmaya rağmen soruda adı geçen mahalleler dâhil olmak üzere birçok mahallede vatandaşlarımızı yeşil alanlarla buluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda Batman Barosu bitişiğinde bulunan alana kent meydanı kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Akdeniz palmiyesi ağaçlarıyla süsleyeceğimiz Kent Meydanı tamamlandığında şehrimize değer katacak ve muhteşem bir eser olacak.

Batman Belediyesi bu sezon Asfalt serimin de nasıl bir performans sergiliyor. Asfalt sezonu ne zaman bitecek? Sezon bitince hedefiniz kaç tondur? Asfalt seriminden sonra şehrin yeşile ve çiçeklere bürünmesi için peyzaj çalışmasını genişletecek misiniz?

Asfalt serimi için iki ekibimiz var. Her ekipte 40 personel olmak üzere toplam 80 personelle gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl asfalt çalışmamızı 170 bin ton olarak planlamıştık. Ancak Enerji Bakanlığından talep ettiğimiz hibe asfalt kabul edilirse hedefimizi aşarak yaklaşık 200 bin ton asfalt serimi yapmış olacağız.

Yaklaşık 5 aydır sürdürdüğümüz Batman Belediyesi Başkan vekilliği görevinde her geçen gün yeşil alan oranlarımız artıyor. İlimizin yeşillendirilmesi, ağaçlandırılması ve peyzaj çalışmaları için ne yapılması gerekiyorsa yapılmaktadır ve yapılacaktır.

Batman barajının sol sahilinde, Batman içinden geçen bir su kanalı bulunmaktadır. Batman içinde geçen bu su kanalında kirlilik bulunmakta ve haşere üretmektedir. Hâlbuki bu kanalın etrafı ve içi temizlendiğinde halkımızın istifade edebileceği bir konuma getirilebilir. Bu sorunu çözmek için bir projeniz var mı?

Batman sol sahil sulama kanalının şehrimizden geçen yaklaşık 7 km’lik bölümü için kanalın kenarlarında bisiklet ve yürüyüş yolu projemizi hazırladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanacak hibe ile yapılması planlanan proje sayesinde, projeye dahil olan tüm bölümler tamamen yenilenecek ve şehircilik açısından modern bir görüntüye kavuşacak.

Ahlat Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan bölge valileri toplantısında bu projemizi sayın Cumhurbaşkanımıza sunma imkânı ve desteği buldum. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Batman daha çağdaş bir görünüme kavuşacak ve insanların rahatlıkla yürüyüş yapabileceği ve bisikletle gezebileceği bir alan oluşturulacak.

DSİ sol sahil sulama kanalının iki yakasında 7 km’lik bir alanın tamamen yenilenmesiyle birlikte şehircilik açısından Batman modern bir görüntüye kavuşacaktır. Bir aksilik olmazsa sol sahil sulama kanalının kenarlarında yapmayı planladığımız bisiklet ve yürüyüş yolu projesini bir yıl içinde tamamlamış oluruz.

Halkımızın aileleriyle birlikte rahatça gezebilecekleri alanlar oluşturmaya ve Batman halkına katkı sunacak projelere devam edeceğiz.

Son günlerde halkın arasında kaçak yapılarla ilgili Belediye tarafından imar izni verileceği konuşuluyor. Bu konuyla ilgili bir açıklamanız olacak mı?

Bildiğiniz gibi imar barışı yasasından sonra yapılan kaçak yapılara belediyelerin ve bakanlığın imar affı uygulama hakkı yok. Vatandaşlarımız ilgili yasayı açıp okuduklarında bu hakkın sadece TBMM’de olduğunu görürler. Bu manada halkımızın mağduriyet yaşamaması için kaçak yapılarla ilgili dedikodulara itibar etmesini istemiyoruz. Zira, kentte kaçak yapılara asla izin vermeyeceğimizi daha önce paylaşmıştık. Bu vesileyle tekrar hatırlatmış olalım.

Ahlat Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bölge valileri toplantısına katıldınız. Batman’ın sorunlarını sayın cumhurbaşkanımıza aktardığınızı biliyoruz. Hangi sorunları aktardığınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahlat Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan bölge valileri toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımıza ilimizle alakalı öncelikli sorunları aktarma fırsatı bulduk. Bu kapsamda şehrimize değer katacak ve muhteşem bir eser olacak kent meydanı projesini ilettim. İlaveten kendilerinin de yakinen takip ettiği fer-nas külliyesiyle ilgili son durumu paylaşma imkânı bulduk. Bunlara ilaveten belediyede yapmak istediğimiz hizmetler, Hasankeyf’te eksikliklerin tamamlanması ve DSİ sol sahil sulama kanalının kenarlarında yapmayı planladığımız bisiklet ve yürüyüş yolu projelerini anlatarak desteklerini talep ettik.

Batman şehir trafiğini ve ulaşımını rahatlatmak için ciddi çalışmalar yapıldığını açıklamıştınız. Şu ana kadar yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Batman’ın şehir içi trafik sorunu şehrin dört bir yanını kapsayacak yeni imar planı ve bu planlama doğrultusunda yapılacak yeni bulvarla giderilecek. Her geçen gün büyüyen ve gelişen şehrimizi 2030 ve 2040’lara hazırlamak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Alternatif yollar yaparak Batman’ın şehir içi trafik sorununu çözmek istiyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Ahmed Arif Caddesi, sokak sağlıklaştırılma projesini yaparak ilk adımı atmış bulunuyoruz.

Arzunuzun, hedefinizin ve beklentinizin daha çok üreten bir Batman olduğunu biliyoruz. Özellikle Organize Sanayi Bölgesinde hedefleriniz ve beklentiniz hangi aşamada?

Göreve geldiğimde OSB’de 4200 civarında bir istihdam vardı. Şu anda istihdam sayımız yaklaşık 6000 civarına yükselmiş. İnşası devam eden yapılar bu yıl içinde devreye girdiğinde istihdam sayımız 9000’e yükselecek.

70 parsellik yeni etap OSB çalışmaları tamamlandığında ise yaklaşık 7000 istihdam daha oluşturmuş olacağız. Önümüzdeki üç yılda planladığımız çalışmalarda bir aksilik olmazsa hedefimiz 25 bin istihdama ulaşmak olacak.

Başta tekstilciler olmak üzere tüm sanayicilerimize hizmet ve destek vermeye devam edeceğiz. Ancak sanayileşme adına Batman’ın sularının kirlenmesine, havasının zehirlenmesine ve toprağının çoraklaşmasına izin vermeyeceğiz. 

Batman’da su kesintileriyle ilgili devam eden şikâyetler var. Özellikle hilal, bağlar ve beş evler gibi kenar semtlerde öğlen saat 12’ye kadar su verildiği öğleden sonra ise suların kesildiği şikâyetleri yükseliyor. Bu şikâyetleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Temizlik ve hijyen konusunda hassasiyet gösteren belediyemiz, sağlıklı içme suyunu halka verirken de aynı hassasiyeti göstermektedir. Batman’ın 63 bin tonluk su deposuna ihtiyacı varken mevcut depolama kapasitemiz 23 bin tondur. Yaz aylarına bağlı olarak aşırı su tüketimi artınca depolarda bulunan su hızlıca azalmaya başlıyor; Buna bağlı olarak su basıncı düşünce şehrin bazı bölgelerinde yüksek katlara su çıkmıyor. Su arzında yaşanan basınç yetersizliğinin bir diğer sebebi ise bazı vatandaşlarımızın içme suyunu bostanlarda sulama amaçlı kullanmasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve önümüzdeki yıl aynı sorunu yaşamamak için ihale sürecini başlattığımız 25 bin tonluk yeni su deposu yapılıyor. Devreye aldığımız 4 tane jeneratör ile enerji noktasında yaşanan sorunlar giderilmiş, şehirde enerji kesildiği dönemlerde bile kente 24 saat su verilmiştir.

Batman Belediyesinin son mali tablosu hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?

Batman Belediyesinde göreve başladığımız günden bu yana, doğru projelerle güzel hizmetler üretmeye gayret ediyoruz. Belediyelerin hizmet üretebilmesi için mali tablolarının hem güçlü hem de sürdürülebilir olması gerekiyor. Görevi devraldığımızda mali tablomuzu kontrol ettik. Yabancı para kaynaklı kredilerin yüklediği kur farkı başta olmak üzere birçok kalemde belediyemizin mali durumunun, borç dengesinin ve borç ödeme gücünün zayıf olduğunu tespit ettik. Bir taraftan borç öderken diğer taraftan kamu kaynaklarının etkili, verimli ve ekonomik kullanılmasını sağlamaya özen gösterdik.  Belediyeyi 375 milyon 504 bin 679 TL borçla devraldık. Kur farkından kaynaklanan borç yüküne rağmen 82 milyon TL civarında borç ödedik. Kur farkının oluşturduğu baskıya rağmen mevcut borcumuz yaklaşık 364.122.793 TL’dir.

Bir taraftan devraldığımız borcu ödüyor, bir taraftan şehrin dört bir yanını mamur etmeye çalışıyor, diğer taraftan ise belediyemizin mali durumunu ve bütçe sürdürülebilirliğini güçlendirmeye özen gösteriyoruz.

Batman’da yaşayanların refah ve mutluluğunu artıracak belediyecilik hizmetlerini, ekonomik, etkili ve verimli bir şekilde sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Hizmet ederken dürüstlük, şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda ki kararlılığımdan taviz vermeyeceğimi bir kez daha hatırlatmak isterim.

Share
1301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...