logo

Batman Valisi Ahmet DENİZ; “Terörü bitirecek olan, milletimizin kararlı ve imanlı duruşudur…”


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

İlimizin en çok okunan ve beğeniyle takip edilen gazetelerinden biri olan Batman GAP Gazetesi, Batman Valisi Ahmet Deniz’le gündeme dair röportaj yaptı.

Batman’a atandığı ilk günden bugüne kadar, Batman halkıyla kurduğu güçlü diyalog, sosyal yaşama verdiği önem ve yaptığı önemli hizmetlerle Batman kamuoyunun takdirini kazanan Vali Ahmet Deniz, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Mansur Obut’u, makamında kabul ederek, sorulan sorulara içtenlikle ve samimice yanıtlar verdi.

Gündeme dair son derece önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulunan Batman Valisi Sayın Ahmet Deniz’le yaptığımız söyleşiden öne çıkan konuları, siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz…

M.OBUT: Sayın Valim; öncelikle bizleri kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz ve 2017 yılının ilk söyleşisini gazetemize verdiğiniz için, gazetemiz ve okurlarımız adına çok teşekkür ederek, ilk sorumu sormak istiyorum.

Efendim, 2016 yılını geride bıraktığımız şu günlerde, 2016 yılında sizi olumsuz yönde etkileyen en önemli konu neydi?

A.DENİZ: Mansur bey; Öncelikle size ve gazetenize, beni kadirşinas Batman kamuoyuyla buluşturduğunuz için teşekkür ederim.

Evet, 2016 yılı ülkemiz açısından gerçekten çok ağır ve sıkıntılı bir yıl oldu. Cennet Vatanımıza yapılan darbe girişimi ile sonrasında askerimizi, polisimizi ve masum insanlarımızı hedef alan terör olayları yaşandı.

Ancak iç ve dış mihrapların, top yekün ülkemizin milli birlik ve beraberliğine ağır saldırılarına rağmen, 2016 da en mutlu olduğum konuların başında, Fetö darbe girişimi başta olmak üzere bütün terör eylemlerinde, millet olarak meydanlara inerek, tek yürek olduğumuzu bütün dünyaya göstermemiz oldu.

M.OBUT: Belki de diğer soruyla bağlantılı olacak ama size göre 2016 yılının en önemli olayı neydi?

A.DENİZ: Bilindiği üzere yanlış kişilerin verdiği eğitim neticesinde Hain Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) çeteleri tarafından 15 Temmuz’da darbe girişimi gerçekleştirildi.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve halkımızın dik duruşları sayesinde darbe girişimi sonuçsuz kaldı. Ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne kast eden tüm hain terör örgütlerine karşı yürekli bir şekilde göstereceğimiz tavırlar sayesinde emellerini boşa çıkaracağımızdan hiç kimsenin zerre kadar kuşkusu olmasın.

M.OBUT: Efendim, bu kalleş darbe girişiminden sonra, özellikle kamuda FETÖ’cülere yönelik operasyonlar devam edecek mi? Yoksa Batman’da kamuda FETÖ’cüler gerçekten temizlendi mi?

A.DENİZ:  Mansur bey, bu Ülkenin ekmeğini yiyip de ihanet içerisinde olanlar, hak ettiği cezayı elbette ki alacaktır. FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yapılan soruşturma kapsamında, mağduriyetlerin yaşanmaması için kurumlarımız içerisinde bu örgütle bağlantısı olan kişiler haklarında ciddi bir araştırma yapıldıktan sonra işlem yapılmaktadır. Bu alçak terör örgütünü, kamunun tamamında temizleyene kadar çalışmalarımız sonuna kadar devam edecektir.

M.OBUT: Sayın Valim; açığa alınan memurların durumu hakkında bir gelişme var mı? İadesi olacak isimler var mı?  

A.DENİZ: Memurlardan bazıları ilgili Bakanlık tarafından, bazıları da ilgili birimlerimiz tarafından açığa alınmıştır. Bu kişilerin itiraz dilekçeleri Başbakanlıkta oluşturulan komisyon tarafından titizlikle kontrol edilmektedir. Eğer bir suçu yoksa birçok örneğini gördüğümüz KHK ile geri döner.

M.OBUT: 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilimizde şuana kadar FETÖ’den ihraç edilen, açığa alınanların sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

A.DENİZ: Batman il genelinde FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında bugüne kadar 613 kamu personeli görevinden ihraç edilmiştir. Bu kapsamda 780 kişi açığa alınmış olup, 95 personel ise görevlerine iade edildi.

M.OBUT: Sayın Valim, ilimiz açısından şöyle çok kısa olarak 2016 yılının genel bir değerlendirilmesini yapar mısınız?

A.DENİZ: Batman, son dönemlerde yapılan eğitim yatırımları, sanayi tesisleri, ulaşım alt yapısı ve ulaşım kolaylığı sayesinde hızla büyüyen, genç ve dinamik nüfusuyla Türkiye’nin gözde illerinden biridir.

Yaşadığımız coğrafyada yaşanan olumsuzluklara rağmen, vatandaşlarımız terör örgütlerine ve çukur siyasetine prim vermemiştir. Halkımızın 15 Temmuz darbe girişimine karşı dik duruşu ve hain terör örgütlerine karşı meydanlara inerek terörü lanetlemesi takdire şayandır.

Birlik ve beraberliğimiz olduğu zaman huzurumuz da artar. Huzurun olduğu yerde, Allah’ın izni ve el birliği ile, her türlü sıkıntıların üstesinden geleceğimize inanıyorum.

M.OBUT: Efendim, bir ilin gelişmesi için, o ilin ekonomisinin güçlü olması gerektiğini biliyoruz ve bu alanda organize sanayi bölgelerinin öneminin farkındayız. Batman Organize sanayi bölgesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

A.DENİZ: Mansur bey, Organize Sanayi Bölgemizde, üretimde olan 56 işletmede toplam 3000 işçi istihdam edilmektedir. İnşaat ve proje aşamasında olan 26 firmanın üretime geçmesi ile birlikte toplamda yaklaşık 5000 işçi istihdam edilecektir.

Buradan sizin aracılığınızla yatırımcılarımıza müjdeli bir haber vereyim; Ankara’da yaptığımız girişimler neticesinde, Bölgemize yatırım yapmak için, arsa talebinde bulunan 80 firmanın talebinin karşılanabilmesi için, 2000 dönümlük 4. İlave alanın (6. Etap) 2017 yılı yatırım programına alınması hususnda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan olumlu sonuç aldık.

En kısa sürede ilave alanda Kamulaştırma işlemlerine başlanacak ve yatırımcılarımıza hizmete hazır hale getirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla gerçekleştirilecektir.

Ayrıca 2. Organize Sanayi Bölgesi için de çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

M.OBUT: Klasik bir soru ama bu ilin en yetkili ismi olarak, samimiyetinize inandığım için sormak istiyorum; sizce Batman’ın en önemli sorunu yada sorunları nelerdir?

A.DENİZ: Samimi ve dürüst olmak gerekirse, bana göre Batman’ın çözülmesi gereken en önemli sorunu; işsizliktir. İstihdam probleminin kalıcı olarak çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bahsettiğim gibi bu kapsamda başta Organize Sanayi Bölgesinin genişletilmesi çalışmaları olmak üzere, Cazibe Merkezleri içerisinde olan ilimiz için yatırımcılara yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Batman’ın geçmişine baktığımızda kısa sürede büyüyüp gelişen bir kenttir. Şehrin planlamasında daha evvel yapılan eksik uygulamalar neticesinde şehir içi trafik yoğunluğu ve yetersiz araç park alanları sıkıntıları bulunmaktadır.

Halkımız şuna emin olsun ki, Belediye başkan vekili atanan Belediyelerimizde vatandaşlarımızın memnuniyeti için herkes üzerine düşeni yaparak, gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca, Belediyenin kaynakları bundan böyle sadece vatandaşların hizmetlerinde kullanılacağından, birçok sorunun da çözüleceğini düşünüyorum.

M.OBUT: Efendim, konu belediyemizden açılmışken şunu sormak istiyorum; Batman belediyesiyle ortaklaşa yürütmeyi planladığınız projeler var mı?  Varsa nelerdir?

A.DENİZ: Mansur bey, bildiğiniz gibi Belediyeler de kamu hizmetleri yürüten kamu kurumlarıdır. Şehrin ihtiyaçları doğrultusunda ve vatandaşlarımızın memnuniyetini ön plana çıkarmak suretiyle hizmetlerin yürütülmesi gerekir. Eminim sizde farkındasınız ki, Belediyelerimize yapılan görevlendirmelerin ardından, hizmetlerde fark edilir artış var. Vatandaşlarımız hizmetlerin en iyisine layıktır. Bu nedenle tüm kurumlarımız koordineli bir şekilde ilimiz için ne gerekiyorsa yapacaktır.

M.OBUT: Batman’ın en önemli sorunlarından biride İmar konusu. Şehrin imar durumu ve yapılması gerekenler hakkında bir çalışmanız var mı?

A.DENİZ: Bilindiği üzere ilimizdeki şehirleşme, düz bir alanda kurulmuştur. Şehirlerin alt yapısını oluşturan imar çalışmaları çok önemlidir. Şehir planlayıcıları tarafından yapılan imar çalışmaları, şehrin tüm ihtiyaçlarını giderecek şekilde planlanması gerekir. İmar çalışmalarının sadece bir bölgeye yönelik olmaması gerekir. Hızla gelişen ve büyüyen bir Batman göz önüne alınarak çalışmalar yapılamalıdır.

M.OBUT: Sayın Valim; ‘Batman valisi olarak 2017’den beklentileriniz ve hedefiniz nelerdir’ diye sorsam, yanıtınız ne olur? 

A.DENİZ: Yaşadığımız yılın muhasebesini yaparken, 2017 yılı hedeflerimiz arasında Başbakanımızın açıkladığı cazibe şehirler arasında Batman’ın yer alması büyük bir avantajdır.

Bu avantajlardan yatırımcılarımızın iyi düzeyde faydalanması için elimizden gelen imkan ve kolaylıkları sağlayacağız.

İlimizin huzurlu bir kent olması ve hükümetimizin ekonomik destek programlarından en üst seviyede faydalanması, yatırımcılar için önemli avantajlar sağlamaktadır. Yatırımcılarımızın önünü açmak için Organize Sanayi Bölgesinin genişletme çalışmalarımız devam etmektedir.

En büyük hedefimiz de, ilimizi daha ileri bir konuma getirerek ekonomik yönden kalkınmış, huzurlu ve marka bir şehir olması için bütün imkanlarımızı da seferber ederek, çalışmalarımızı sonuna kadar devam ettireceğiz.

M.OBUT: Batman’ımız genç bir nüfusa sahip. Bu yıl, özellikle gençlerimize yönelik sosyal ve kültürel alanlarda projeleriniz olacak mı?

A.DENİZ: Mansur bey, gençlerimiz gerçekten de geleceğimizdir. Gençlerimizi hayata hazırladığımız oranda güvendeyiz demektir. Milli değerimiz olan gençlerimize yönelik her alanda olduğu gibi, elbette kültürel ve sanatsal alanda da projelerimiz olacaktır.

2017 yılında başta sporcu fabrikası olmak üzere, birçok spor tesisi hizmete hazır hale getirilerek gençlerimizin hizmetine sunulacaktır.

Ayrıca yine sanatsal ve kültürel etkinliklerle, gençlerimize yönelik çalışmalar yapılacaktır.

M.OBUT: Sayın Valim, son derece önemli açıklamalarda bulundunuz. Bu kadar yoğun iş temponuza rağmen bizlere zaman ayırdığınız için, gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Son olarak, Batman kamuoyuna vermek istediğiniz mesajı alabilir miyiz?

A.DENİZ: Mansur bey, herkes şunu çok iyi bilsin ki,  vatandaşlarımızın refahı ve huzuru için, başta FETÖ/PDY ve PKK olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik operasyonlarımız aralıksız devam edecektir.

Bu terörü bitirecek olan, milletimizin kararlı ve imanlı duruşudur. Terörün en büyük korkusu, halkın karşısında durmasıdır. Halkımızın yürekli duruşuyla, desteğiyle bu operasyonlardan ciddi neticeler almaktayız.

Batmanlı hemşerilerimin, PKK’ya karşı sergilemiş olduğu bu yürekli duruş devam ettiği sürece, bunların kökünü kazıyacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Terörle mücadelede olduğu gibi yatırımda da öncü bir kent olan Batman, yatırımcılar için cazip ve avantajı bol olan bir şehirdir. İlimizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için her türlü imkan ve kolaylıkları sağlayacağız. Huzur ve güven ortamı olduğu müddetçe, tüm sorunların rahatlıkla çözeriz.

İlimiz, bölgenin en avantajlı ve huzurlu kentlerinden biridir. Huzur ve güven ortamının devamı için tüm imkanlarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Sizin aracılığınızla, Batman GAP Gazetesi okurlarına ve tüm vatandaşlarımıza selam ve saygılarımı sunuyorum.

Share
2033 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kürtler İle Barışık Olmak…

  18 Ekim 2017 Yazar Makaleleri

  Kerkük Kürtlerden alındığından beri gerek ana akım medya ve gerekse sosyal medyada adeta bir coşku yaşanıyor. Bu nasıl bir anlayış Allah aşkına… Bu anlayışta olanlara seslenmek istiyorum. Eyyy…Sayın yazar, çizer ve klavyeşörler… Irak’ta Kürtler kaybedince sizin elinize ne geçti? Nedir sizdeki Barzani düşmanlığı? Kerkük’ün  Haşdi Şabi milislerinin eline geçmesiyle Türkmenlere daha çok mu…  haklartanınacak? Bu algı operasyonları ile ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bu ırkçı yaklaşımlar ile varılmak istenen nedir? Oluşabilecek...
 • Belediyenin Yükünü Çeken Yardımcılar…

  17 Ekim 2017 Yazar Makaleleri

  Batman belediyesine kayyum atandıktan sonra, hizmetler noktasında çok ciddi değişim ve dönüşümün yaşandığını hepimiz büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Tabi doğal olarak hepimiz başkan vekili olduğu için Sayın Ertuğ Şevket Aksoy’u gündeme taşıyor, kaleme alıyoruz. Sayın Ertuğ Şevket Aksoy’un bu başarılı hizmetlerinde yine kendisinin tayin ettiği çok önemli iki yardımcısının da büyük emekleri ve katkılarının olduğunu kabul etmeliyiz. Bu isimler Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Sayın Hacı Murat Şahin ve mimar olan Sayın Sabri Aydın’dır… Bu ik...
 • Huzurlu Hayat “Güzel Ahlâk’tan” Geçer

  15 Ekim 2017 Yazar Makaleleri

  Cenab-ı Allah’ın insanlık için gönderdiği kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’in ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) hedef olarak gösterdiği insanca yaşamın adıdır güzel ahlâk. Ahlâk, Yüce Allah’ın (c.c) insanı yarattığı şeklidir, bozulmamış olan mayadır. Yaratılan insan, kendi fıtratına sahip çıktığı ölçüde ahlaklı kalır. İnsan, yaratılış noktasında diğer yaratılan canlılarla birçok özellikte benzeşmektedir. İnsanları diğer tüm canlı mahluklardan ayıran en önemli bir o kadar da en mükemmel vasıflardan biri de güzel ahlâktır. ...
 • Murat Güneştekin’le Bir Dönem Daha…

  15 Ekim 2017 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan referandumunda çıkan sonucu beğenmemiş olacak ki, hemen partisinde bazı belediyeler ve il başkanlıklarında değişikliklere gitmeye karar verdi. Tabi referandum sonucunda bahsi geçen belediyeler, istifası istenen belediye başkanları ve il başkanlarının bu sonuca ne kadar etki ettiğini kestirmek biraz zor. Çünkü bu sonuç gerçekten başarısız bir sonuç ise, yada tehlikeli bir sınırdaysa, bunu sadece il başkanlarına yada belediye başkanlarına yüklemek, bence ...