gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN VALİLİĞİNDE SOSYAL DAYANIŞMA HAREKETİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurulduğu günden bu yana adeta bir sosyal dayanışma hareketi başlatarak Devlet ile vatandaş arasında bir hayır köprüsü oluşturan Batman il SYDV, adalet ve objektiflik ilkesini kendisine şiar edinerek çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.

Birey, aile ve toplum refahını arttırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen, katılımcı anlayışla adil ve bütünsel sosyal politikalar üretmeye gayret eden Batman İl SYDV, kendisine ulaşan her yardım talebine zamanında ve yeterli bir biçimde ulaşmanın azmi, gayreti ve çalışmalarıyla göze çarpıyor.

2018 yılında 33233 aileye ve 136425 kişiye toplam 99.954.008 YTL ayni ve nakdi yardım ulaştıran Batman İl SYDV, yardım yapılacak aileleri büyük bir titizlikle seçmeye özen gösterirken gerçekten yardıma muhtaç olan ailelere kanunla belirtilmiş yardım türlerine göre devletin şefkat elini uzatmaya devam ediyor.

Her gün 275 aile olmak üzere toplamda 1000 kişiye iki öğün yemek veren il SYDV, Aşevi projesi kapsamında ise fakir ve yardıma muhtaç hemşerilerimize öğlen yemeği dağıtarak ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim etmektedir.

10 Mayıs 2017 tarihinde hemşerilerimizin hizmetine sunularak açılışı yapılan Sosyal Market ise bağışlarla temin ettiği giyim malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Açıldığı günden bu yana 3056 aileye ve toplamda 36179 kişiye giyim eşyası yardım eden Batman İl SYDV, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı alışverişleri bittikten sonra vakfa ait servis araçlarıyla evlerine bırakmaktadır.

Batman il SYDV tarafından yaşlı, engelli, hasta ve dul vatandaşlarımıza yönelik evde bakım hizmeti kapsamında muhtaç 100 ailenin, düzenli olarak genel ev temizliği, halı yıkama, çamaşır ve bulaşık yıkama, ütü yapma ve diğer temizlik hizmetleri yapılmaktadır.

Nakdi yardımlardan barınma yardımlarına, yaşlı aylığından sağlık yardımlarına, dul ve yetim yardımlarından eğitim yardımlarına kadar birçok kalemde şefkat hareketine devam eden il SYDV, Ramazan ayı boyunca Batman’ın yanı sıra ilçelerimizin dört bir yanındaki yoksullara da ulaşmaya çalışacak. Bu kapsamda; bireylerin ve ailelerin yardım talebi ile ilgili müracaatlarını ikamet kaydının bulunduğu İl Valilik veya İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmaları gerekmektedir.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında kurulan, yoksullukla mücadele edilmesi, kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağla­mak, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul diliminde yer alan vatandaşlarımızı doğruluk, eşitlik ve objektiflik kıstaslarına bağlı kalarak sosyal yardımlarla destekleyen Batman İl SYDV, önemli ve kuşatıcı çalışmalara imza atmaktadır.

Resmi rakamlar dışında ilimizde binlerce fakir ailenin olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda bu fakirlere ulaşma noktasında hepimizin üzerine önemli vazifeler düşmektedir. Bu minvalde bir israf kültürü haline getirdiğimiz gösterişli iftar sofralarına ödeyeceğimiz paraları, Batman İl SYDV aracılığıyla bizlerden yardım bekleyen fakirlere ulaştırmak hepimiz için kıymetli bir davranış olacaktır.

Rahmet ve mağfiretin güzelliklerini dolucasına yaşadığımız mübarek Ramazan ayında yardıma muhtaç olan ailelerin kalplerinde sevgiyi, sofralarında bereketi, evlerinde ise huzur ve saadeti artırmak için aralıksız olarak çalışmalarına devam eden Batman İl SYDV ile birlikte bizlerde fakirlerimizi ihmal etmemeli, kapılarını çalmalı, sofralarına misafir olmalı ve onları da sofralarımızda misafir etmeliyiz.

Merhamet ayının güzelliklerinden mahrum kalmamak dileğiyle,

Kalın sağlıcakla…

Share
1327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...
 • GÜNDEMDEKİ KONULAR HAKKINDA KISA KISA

  04 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Gerek yerelde ve gerekse ülke genelinde o kadar çok sıcak gelişmeler yaşanıyor ki, doğrusunu hangi konuyu ele alacağım konusunda güçlük çekiyorum. Bu kadar hızlı gelişme ve olayların değerlendirmelerini kısa kısa olarak başlıklar halinde kendi yorumlarımı siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Kan davası nedeniyle otogar cinayetinde görevi ihmal ettikleri gerekçesiyle açığa alınmalarını sağlayan vali Hulisi Şahin’i tebrik ediyorum. Orada bulunan vatandaşlarının da bu vahşice işlenen olaya seyirci kalmalarını da da en ağır şekilde e...