gap başlık

logo

BATMAN VALİLİĞİNDE SOSYAL DAYANIŞMA HAREKETİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurulduğu günden bu yana adeta bir sosyal dayanışma hareketi başlatarak Devlet ile vatandaş arasında bir hayır köprüsü oluşturan Batman il SYDV, adalet ve objektiflik ilkesini kendisine şiar edinerek çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.

Birey, aile ve toplum refahını arttırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen, katılımcı anlayışla adil ve bütünsel sosyal politikalar üretmeye gayret eden Batman İl SYDV, kendisine ulaşan her yardım talebine zamanında ve yeterli bir biçimde ulaşmanın azmi, gayreti ve çalışmalarıyla göze çarpıyor.

2018 yılında 33233 aileye ve 136425 kişiye toplam 99.954.008 YTL ayni ve nakdi yardım ulaştıran Batman İl SYDV, yardım yapılacak aileleri büyük bir titizlikle seçmeye özen gösterirken gerçekten yardıma muhtaç olan ailelere kanunla belirtilmiş yardım türlerine göre devletin şefkat elini uzatmaya devam ediyor.

Her gün 275 aile olmak üzere toplamda 1000 kişiye iki öğün yemek veren il SYDV, Aşevi projesi kapsamında ise fakir ve yardıma muhtaç hemşerilerimize öğlen yemeği dağıtarak ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim etmektedir.

10 Mayıs 2017 tarihinde hemşerilerimizin hizmetine sunularak açılışı yapılan Sosyal Market ise bağışlarla temin ettiği giyim malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Açıldığı günden bu yana 3056 aileye ve toplamda 36179 kişiye giyim eşyası yardım eden Batman İl SYDV, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı alışverişleri bittikten sonra vakfa ait servis araçlarıyla evlerine bırakmaktadır.

Batman il SYDV tarafından yaşlı, engelli, hasta ve dul vatandaşlarımıza yönelik evde bakım hizmeti kapsamında muhtaç 100 ailenin, düzenli olarak genel ev temizliği, halı yıkama, çamaşır ve bulaşık yıkama, ütü yapma ve diğer temizlik hizmetleri yapılmaktadır.

Nakdi yardımlardan barınma yardımlarına, yaşlı aylığından sağlık yardımlarına, dul ve yetim yardımlarından eğitim yardımlarına kadar birçok kalemde şefkat hareketine devam eden il SYDV, Ramazan ayı boyunca Batman’ın yanı sıra ilçelerimizin dört bir yanındaki yoksullara da ulaşmaya çalışacak. Bu kapsamda; bireylerin ve ailelerin yardım talebi ile ilgili müracaatlarını ikamet kaydının bulunduğu İl Valilik veya İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmaları gerekmektedir.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında kurulan, yoksullukla mücadele edilmesi, kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağla­mak, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul diliminde yer alan vatandaşlarımızı doğruluk, eşitlik ve objektiflik kıstaslarına bağlı kalarak sosyal yardımlarla destekleyen Batman İl SYDV, önemli ve kuşatıcı çalışmalara imza atmaktadır.

Resmi rakamlar dışında ilimizde binlerce fakir ailenin olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda bu fakirlere ulaşma noktasında hepimizin üzerine önemli vazifeler düşmektedir. Bu minvalde bir israf kültürü haline getirdiğimiz gösterişli iftar sofralarına ödeyeceğimiz paraları, Batman İl SYDV aracılığıyla bizlerden yardım bekleyen fakirlere ulaştırmak hepimiz için kıymetli bir davranış olacaktır.

Rahmet ve mağfiretin güzelliklerini dolucasına yaşadığımız mübarek Ramazan ayında yardıma muhtaç olan ailelerin kalplerinde sevgiyi, sofralarında bereketi, evlerinde ise huzur ve saadeti artırmak için aralıksız olarak çalışmalarına devam eden Batman İl SYDV ile birlikte bizlerde fakirlerimizi ihmal etmemeli, kapılarını çalmalı, sofralarına misafir olmalı ve onları da sofralarımızda misafir etmeliyiz.

Merhamet ayının güzelliklerinden mahrum kalmamak dileğiyle,

Kalın sağlıcakla…

Share
1473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...