gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN VALİLİĞİNDE SOSYAL DAYANIŞMA HAREKETİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurulduğu günden bu yana adeta bir sosyal dayanışma hareketi başlatarak Devlet ile vatandaş arasında bir hayır köprüsü oluşturan Batman il SYDV, adalet ve objektiflik ilkesini kendisine şiar edinerek çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.

Birey, aile ve toplum refahını arttırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen, katılımcı anlayışla adil ve bütünsel sosyal politikalar üretmeye gayret eden Batman İl SYDV, kendisine ulaşan her yardım talebine zamanında ve yeterli bir biçimde ulaşmanın azmi, gayreti ve çalışmalarıyla göze çarpıyor.

2018 yılında 33233 aileye ve 136425 kişiye toplam 99.954.008 YTL ayni ve nakdi yardım ulaştıran Batman İl SYDV, yardım yapılacak aileleri büyük bir titizlikle seçmeye özen gösterirken gerçekten yardıma muhtaç olan ailelere kanunla belirtilmiş yardım türlerine göre devletin şefkat elini uzatmaya devam ediyor.

Her gün 275 aile olmak üzere toplamda 1000 kişiye iki öğün yemek veren il SYDV, Aşevi projesi kapsamında ise fakir ve yardıma muhtaç hemşerilerimize öğlen yemeği dağıtarak ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim etmektedir.

10 Mayıs 2017 tarihinde hemşerilerimizin hizmetine sunularak açılışı yapılan Sosyal Market ise bağışlarla temin ettiği giyim malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Açıldığı günden bu yana 3056 aileye ve toplamda 36179 kişiye giyim eşyası yardım eden Batman İl SYDV, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı alışverişleri bittikten sonra vakfa ait servis araçlarıyla evlerine bırakmaktadır.

Batman il SYDV tarafından yaşlı, engelli, hasta ve dul vatandaşlarımıza yönelik evde bakım hizmeti kapsamında muhtaç 100 ailenin, düzenli olarak genel ev temizliği, halı yıkama, çamaşır ve bulaşık yıkama, ütü yapma ve diğer temizlik hizmetleri yapılmaktadır.

Nakdi yardımlardan barınma yardımlarına, yaşlı aylığından sağlık yardımlarına, dul ve yetim yardımlarından eğitim yardımlarına kadar birçok kalemde şefkat hareketine devam eden il SYDV, Ramazan ayı boyunca Batman’ın yanı sıra ilçelerimizin dört bir yanındaki yoksullara da ulaşmaya çalışacak. Bu kapsamda; bireylerin ve ailelerin yardım talebi ile ilgili müracaatlarını ikamet kaydının bulunduğu İl Valilik veya İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmaları gerekmektedir.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında kurulan, yoksullukla mücadele edilmesi, kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağla­mak, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul diliminde yer alan vatandaşlarımızı doğruluk, eşitlik ve objektiflik kıstaslarına bağlı kalarak sosyal yardımlarla destekleyen Batman İl SYDV, önemli ve kuşatıcı çalışmalara imza atmaktadır.

Resmi rakamlar dışında ilimizde binlerce fakir ailenin olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda bu fakirlere ulaşma noktasında hepimizin üzerine önemli vazifeler düşmektedir. Bu minvalde bir israf kültürü haline getirdiğimiz gösterişli iftar sofralarına ödeyeceğimiz paraları, Batman İl SYDV aracılığıyla bizlerden yardım bekleyen fakirlere ulaştırmak hepimiz için kıymetli bir davranış olacaktır.

Rahmet ve mağfiretin güzelliklerini dolucasına yaşadığımız mübarek Ramazan ayında yardıma muhtaç olan ailelerin kalplerinde sevgiyi, sofralarında bereketi, evlerinde ise huzur ve saadeti artırmak için aralıksız olarak çalışmalarına devam eden Batman İl SYDV ile birlikte bizlerde fakirlerimizi ihmal etmemeli, kapılarını çalmalı, sofralarına misafir olmalı ve onları da sofralarımızda misafir etmeliyiz.

Merhamet ayının güzelliklerinden mahrum kalmamak dileğiyle,

Kalın sağlıcakla…

Share
1192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...