gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN VALİLİĞİNDE SOSYAL DAYANIŞMA HAREKETİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurulduğu günden bu yana adeta bir sosyal dayanışma hareketi başlatarak Devlet ile vatandaş arasında bir hayır köprüsü oluşturan Batman il SYDV, adalet ve objektiflik ilkesini kendisine şiar edinerek çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ediyor.

Birey, aile ve toplum refahını arttırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen, katılımcı anlayışla adil ve bütünsel sosyal politikalar üretmeye gayret eden Batman İl SYDV, kendisine ulaşan her yardım talebine zamanında ve yeterli bir biçimde ulaşmanın azmi, gayreti ve çalışmalarıyla göze çarpıyor.

2018 yılında 33233 aileye ve 136425 kişiye toplam 99.954.008 YTL ayni ve nakdi yardım ulaştıran Batman İl SYDV, yardım yapılacak aileleri büyük bir titizlikle seçmeye özen gösterirken gerçekten yardıma muhtaç olan ailelere kanunla belirtilmiş yardım türlerine göre devletin şefkat elini uzatmaya devam ediyor.

Her gün 275 aile olmak üzere toplamda 1000 kişiye iki öğün yemek veren il SYDV, Aşevi projesi kapsamında ise fakir ve yardıma muhtaç hemşerilerimize öğlen yemeği dağıtarak ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim etmektedir.

10 Mayıs 2017 tarihinde hemşerilerimizin hizmetine sunularak açılışı yapılan Sosyal Market ise bağışlarla temin ettiği giyim malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Açıldığı günden bu yana 3056 aileye ve toplamda 36179 kişiye giyim eşyası yardım eden Batman İl SYDV, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı alışverişleri bittikten sonra vakfa ait servis araçlarıyla evlerine bırakmaktadır.

Batman il SYDV tarafından yaşlı, engelli, hasta ve dul vatandaşlarımıza yönelik evde bakım hizmeti kapsamında muhtaç 100 ailenin, düzenli olarak genel ev temizliği, halı yıkama, çamaşır ve bulaşık yıkama, ütü yapma ve diğer temizlik hizmetleri yapılmaktadır.

Nakdi yardımlardan barınma yardımlarına, yaşlı aylığından sağlık yardımlarına, dul ve yetim yardımlarından eğitim yardımlarına kadar birçok kalemde şefkat hareketine devam eden il SYDV, Ramazan ayı boyunca Batman’ın yanı sıra ilçelerimizin dört bir yanındaki yoksullara da ulaşmaya çalışacak. Bu kapsamda; bireylerin ve ailelerin yardım talebi ile ilgili müracaatlarını ikamet kaydının bulunduğu İl Valilik veya İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmaları gerekmektedir.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında kurulan, yoksullukla mücadele edilmesi, kaynakların etkin bir biçimde kullanılmasını sağla­mak, temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun nüfusun en yoksul diliminde yer alan vatandaşlarımızı doğruluk, eşitlik ve objektiflik kıstaslarına bağlı kalarak sosyal yardımlarla destekleyen Batman İl SYDV, önemli ve kuşatıcı çalışmalara imza atmaktadır.

Resmi rakamlar dışında ilimizde binlerce fakir ailenin olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda bu fakirlere ulaşma noktasında hepimizin üzerine önemli vazifeler düşmektedir. Bu minvalde bir israf kültürü haline getirdiğimiz gösterişli iftar sofralarına ödeyeceğimiz paraları, Batman İl SYDV aracılığıyla bizlerden yardım bekleyen fakirlere ulaştırmak hepimiz için kıymetli bir davranış olacaktır.

Rahmet ve mağfiretin güzelliklerini dolucasına yaşadığımız mübarek Ramazan ayında yardıma muhtaç olan ailelerin kalplerinde sevgiyi, sofralarında bereketi, evlerinde ise huzur ve saadeti artırmak için aralıksız olarak çalışmalarına devam eden Batman İl SYDV ile birlikte bizlerde fakirlerimizi ihmal etmemeli, kapılarını çalmalı, sofralarına misafir olmalı ve onları da sofralarımızda misafir etmeliyiz.

Merhamet ayının güzelliklerinden mahrum kalmamak dileğiyle,

Kalın sağlıcakla…

Share
1264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZİLAN’IN GÖZYAŞLARI DİNDİ Mİ?

  15 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Allah’ın kulları olan bütün insanların Allah’ın arzında, Adalet ve Barış içinde bir arada yaşamaları taraftarıyız. İnsanların konuşarak, uzlaşarak, adalet içinde sorunlarını çözmelerini isteriz. Ancak kendisini yaratan ve bunca nimetler veren Rabbine karşı nankörlük ve isyan eden insan, güç bulduğu zaman zayıf gördüğü insanlara neler yapmaz ki? Hakkın kontrolünden çıkan güç, azar ve çevresine zarar vermeye başlar. İstemediğimiz, onaylamadığımız halde haksızlıklar yapılıyor ve bunun neticesinde isyan ve kavgalar oluyor. Evet insanın olduğu yer...
 • SİZ KİMDEN YANASINIZ?

  08 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Bu ne kinmiş arkadaş? Rahmetli Muhammed Mursi şehit edileli bir ayı geçti ama hala birileri sosyal medya üzerinden kinlerini kusuyorlar. Hiçbir ilişkileri olmadığı halde, insanlıktan nasipsiz bu vicdansızların kinlerinin sebebi ne olabilir? İslam ve insanlık düşmanları genellikle masum maskeler altında düşmanlıklarını yürütmektedirler. Size suni düşmanlar gösterirken, gizliden gizliye defterinizi dürtmektedirler. Savaş cephelerinde ve açık düşmanlıklarda ağır zayiatlar veren ve yenilen düşman, farklı hilelerle sizi içten çürüterek istedikleri...
 • MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?

  04 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım. Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim. LGS ...
 • CHP NASIL KAZANDI?

  02 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  CHP, daha önce kendisine kaybettiren nedenleri çantasına koyarak kazandı. CHP, alışageldiğimiz klasik ayrıştırıcı, kibirli, kavgacı, halka üstten bakıcı, halkın inanç ve değerleriyle kavgalı tavırları sergilemediği için halktan destek gördü. Ve dikkat ederseniz, bu gibi tavırlarıyla şovmenlik yapan vekil ve temsilciler seçim süreci boyunca pek ortalıkta görünmediler. Sanırım CHP stratejisini belirleyenler kadar Ekrem İmamoğlu’nun da bu yönde isteği olmuştur. Halkın inanç ve değerleriyle kavga etmek her zaman kaybettirir. Ekrem İmamoğlu, şahsı...