gap başlık

logo

23 Ağustos 2020

BATMAN VALİLİĞİ COVİD19 İÇİN MAHALLE DENETİM EKİPLERİ KURMALI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

İlimizde pandemi vakalarının artmasına sebebiyet verenlere, hatta ölümüne sebep olanlara/olacaklara ve virüsten korunma önlemlerini hiçe sayanlara birkaç şey söylemek gerekir.

 • Biz ne ara insanlığımızı unuttuk!
 • Biz ne ara vicdanlarımızı kaybettik!
 • Biz ne ara boş vermiş bir toplum haline dönüştük!
 • Biz ne ara böyle zalimleştik!
 • Ve biz ne ara kutsal değerlerimizden vazgeçtik!

Böyle özensizce ve umursamadan yaşamaya devam edersek, yürek yakan sonuçların devamı kaçınılmaz olur. Yürek yakan sonuçların sebebi ve muhatabı olmak istemiyorsanız, lütfen rehavetten ve boş vermişlikten uzak duralım.

Batmanlıların COVID19’a karşı hassasiyetini artırmak için denetimler devam etmeli, bu çerçevede muhtarlardan, apartman ve site yöneticilerinden, yerel yönetimden, kamu kurum ve kuruluşlarından oluşan ‘Mahalle Denetim Ekipleri’ kurularak farkındalıklar artırılmalıdır.

BATMAN’DA HASTANE ÜCRETLERİ EL YAKIYOR…

COVİD19 salgınının artmasıyla birlikte Batman’da hizmet veren kamu ve özel hastaneler kapasitelerinin üzerinde çalışarak büyük bir teşekkürü hakkediyor. Ancak artan salgın hastalık nedeniyle kamu hastanelerinde ortaya çıkan yatak sayısında ki problem, vatandaşlarımızı ya başka illere veya ilimizde ki özel hastanelere gitmeye mecbur kılıyor.

Bu kapsamda ilimizde bulunan özel hastaneleri tercih eden vatandaşlarımız, yüksek meblağlı faturalarla karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar.

Hiç şüphesiz özel hastanelerin ilimiz için büyük bir kazanç olduğunu ve bu süreçte büyük fedakârlıklar yaptığını biliyoruz. Ancak özel hastanelerin yatak ve covid19 testi için talep ettikleri yüksek miktardaki paralardan fazla sayıda şikâyet geliyor.

Valilik makamının insanların mağdur olmaması için büyük bir çaba içerisinde olduğunu biliyoruz.

Batman Valisi Hulusi Şahin ilimizde göreve başladığı günden bu yana yaptığı bütün çalışmalarda hemşerilerimize hep doğru olanı söyledi ve doğru olanı yapmaya çalışıyor. O nedenle Batmanlıların doğruluğuna inandığı bir Vali. Batmanlıların itimadına layık olan valimizin vereceği bir talimatla, vatandaşın özel hastanelerde yaşadığını belirttiği yüksek faturalar sorununun üzerine gideceğine ve salgın nedeniyle yaşanan bu sorunu ortadan kaldıracağına tüm hemşerilerimiz inanıyor.

BATMAN BELEDİYESİ VETERİNERLİK MÜDÜRLÜĞÜ VE SOKAK HAYVANLARI…

Sokak hayvanlarını besleyen duyarlı insanların salgın nedeniyle yaşadıkları panik, korku ve dışarı çıkamamak gibi nedenler, sokak hayvanlarının yeterli beslenmemesine sebep oluyordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun valiliklere gönderdiği sokak hayvanları genelgesinden sonra birçok şehirde yaşayan sokak hayvanları hiç şüphesiz daha iyi beslenmeye başladı.

Göründüğü kadarıyla ilimizde sokak hayvanlarının yaşadıkları beslenme sorunları yayınlanan genelgeye rağmen devam etmektedir; bu sorun özellikle köpeklerin yemek arayışı için şehir içinde sürüler halinde gezinmelerine sebep olmakta, halkta ise panik ve korku oluşturmaktadır.

Batman’da başta Tilmerç olmak üzere birçok mahallesinde sürüler halinde gezen sahipsiz köpekler, halk sağlığı ve güvenliğini tehdit ettiği gibi özellikle yaşlı ve çocuklar için tehlike arz ediyor.

Batman Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğünün sokak hayvanlarıyla ilgili mevcut sorunların çözümünde daha fazla görünür olması gerekiyor. Sokak hayvanlarının yaşadığı mevcut sorunlar sadece kısırlaştırma ve aşı çalışmasıyla çözülemez.

Şöyle ki;

 • Sokak hayvanlarına eğitim verilerek sahiplenmeleri sağlanmalı!
 • Öyle bir kanal açılmalı ki hem sahiplenilmiş hem de sokakta yaşayan hayvanlar kurulacak barınaklarda misafir edilebilmeli!
 • Kuduz ve diğer aşıları tamamlanmış olan sokak hayvanlarına kimlik takılmalı.!
 • Sokak hayvanlarına chip takarak elektronik ortamda takip edilmeleri sağlanmalı!
 • Okullara barınaklar yapılarak çocuklarla hayvanlar arasında bağ kurulmasına destek olunmalı!

Böylece beslenemeyen, terkedilen ve işkence gören hayvan sayısında azalma olacağı gibi okul çağında hayvan sevgisiyle büyüyen çocuklarımız hayvanlardan korkmaz ve onları sevgiyle beslerler.

Unutmayalım ki; Hayvan sevgisi olan çocuk dış dünyadaki tüm canlıları sevmeyi öğreniyor.

Kalın sağlıcakla…

Share
1661 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...