gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz.

Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir.

Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir fabrika mesabesinde olup öğrenciler çeşitli harcama kalemleriyle okudukları şehre ekonomik katkı sunarlar.

Batman üniversitesini köklü ve gelişmiş olan üniversitelerle karşılaştırmak hakkaniyet ölçüsüyle bağdaşmadığı için bizde bu ölçüye dikkat ederek 2007 yılında kurulmuş olan Karabük üniversitesiyle karşılaştırıp akademik başarı ve öğrenci tercihleri arasındaki uçuruma odaklanmanızı istiyoruz.

Merkez nüfusu 130 bin olan Karabük’te yaklaşık 52 bin üniversite öğrencisi öğrenim görürken Merkez nüfusu 447 bin olan Batman’da ise ilçeleriyle birlikte yaklaşık 13 bin civarında üniversite öğrencisi öğrenim görmektedir.

Karabük Üniversitesinde 5 enstitü, Tıp ve Diş hekimliği başta olmaz üzere 16 fakülte, 5 yüksekokul ve 8 meslek yüksek okul ile 34 akademik birim ile eğitim verilirken Batman üniversitemiz ise 3 enstitü, 7 fakülte, 4 yüksekokul ve 8 meslek yüksek okulu ile toplamda 22 akademik birimde eğitim vermektedir.

Batman Üniversitesinin akademik birimlerinden olan teknik eğitim ve teknoloji fakültelerinin mevcut öğrencilerini mezun ettikten sonra kapanacağı haberleri doğruysa yetkililerin devlet tarafından sunulan tüm olanakları heba ettiği gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Bulunduğu şehri ve sivil toplum kuruluşlarını etrafında örgütleyememiş bir üniversiteden başarı beklemek elbette ki doğru değildir ancak şehrimizin ve sivil toplum kuruluşlarının da üniversitemizi sahiplenmemesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir.

Kuruluşundan bugüne kadar gelişim göstermesi, üniversiteler arasında sıralama yükseltmesi ve akademik başarı ile adından söz ettirmesi gereken Batman Üniversitesinin resmi internet sayfasında yayınlamış olduğu 2019-2020 kontenjan doluluk oranı, şehrin bütün paydaşlarını acilen bir araya getirerek ciddi çözümlere doğru yönlendirmelidir.

Petrol ve sanayi şehri olan ilimizde toplam kontenjan sayısı 21 olan Petrol ve Doğalgaz mühendisliğine sadece 1 öğrencinin yerleşmesi üniversitemizin bulunduğu içler acısı durumu gözler önüne sermektedir. (kaynak : https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=101710142)

Bulunduğu şehre ve bu şehrin insanlarına karşı sorumluluğunu yerine getirmekte tembel davranan üniversitemizin bilimsel bir veri, araştırma ve uygulama merkezi olarak yeniden yapılandırılması için yeni bir yol haritasına ve stratejik tercihlere ihtiyaç duyduğu apaçık ortadadır.

Batman üniversitesi şehrin paydaşlarıyla yüksek ve etkin bir iletişim ağı kurarak, farklılaşma, uzmanlaşma ve kalitenin yükseltilmesi hedeflerine behemehâl öncelik vermelidir.

Üniversitemizin yerleşke planlaması ve kaynakların doğru kullanılmasıyla alakalı sorunları ivedilikle çözülmeli ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçları daha etkin kullanabilmek adına merkez yerleşkesinin standartları geliştirilerek öğrencilerimizin şehrin avantajlarından daha fazla faydalanması sağlanmalıdır.

Batı Raman kampüsüne en çok tercih edilen bölümler olan tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi prestijleri yüksek fakültelerin açılması sağlanarak şehir ve üniversite arasındaki uyum güçlenmelidir.

Elbette ki prestijleri yüksek fakültelerin üniversitemizde açılabilmesi için önce rektör ve senatonun akabinde ise valimizden başlayıp şehrin tüm paydaşlarının sahipleneceği bir lobiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Şehrimizin yerel, bölgesel, ulusal ve hatta küresel gelişimi, üniversitemizin ortaya koyacağı doğru gelişme stratejileri ile süreci hızlandırabilir.

Batman küresel gelişime hazır olan bir sanayi şehridir, Valimizden beklentimiz üniversitemizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için elini daha fazla taşın altına koymasıdır.

Kalın sağlıcakla…

Share
1001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NERDEN BAŞLASAK?

  10 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  Üniversite mezunu kardeşim iş bulamazken, asgari ücretli kardeşim kira derdindeyken, emekli vatandaş masraf olmasın diye alışveriş merkezlerinden uzak dururken, seçtikleri vekiller devlet hazinesini diledikleri gibi kullanmaktadırlar. 2020 lira olan asgari ücrete yapılacak zam tartışılırken, vatandaşın ‘Vekil’ seçtiğinin maaşına en az bir asgari ücretli maaşı kadar zam yapılmaktadır. Asgari ücrete, çalışana, emekliye verilecek 3-5 kuruşluk zammın ekonomiyi olumsuz etkileyeceği söylenirken, hiçbir vekil kendilerine tanınan ayrıcalıklara ve ha...
 • HAYATIN ŞİFRELERİ, UZLAŞAMAMAK…

  09 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  Uzlaşmak veya uzlaşamamak. Aslında gerçekten uzlaşmayı istiyor muyuz? Uzlaşmak Bugünlerde politikacıların en fazla kullandığı sözcüklerden biri de uzlaşma oldu galiba. Kime sorarsanız sorun uzlaşmanın iyi ve yararlı bir şey olduğunu, hatta kendisinin de uzlaşmacı birisi olduğunu savunacaktır. Ama aslında ne kadar uzlaşabiliyoruz? Uzlaşmayı gerçekten biliyor muyuz? Bu soruların yanıtlarını dürüstçe vermeye kalkarsak, sanırım pek azımız olumlu yanıtlar verebilecektir. Öncelikle uzlaşma dediğimiz şeyin ne olduğunu anlamaya çalışalım...
 • İSTANBUL’DA BATMAN TANITIM GÜNLERİ…

  08 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  5-8 Aralık tarihlerinde yenikapı etkinlik alanında gerçekleştirilen tanıtım günleriyle ilimizin kültürü ve yöresel ürünleri Istanbul'da görücüye çıkarıldı. Batman'ın tüm yönleriyle tanıtılmaya çalışıldığı etkinlik'te amaçlanan faydaya ulaşabilmek belki de uzun bir vadede kendini hissettirecektir. Ancak katkısının uzun vadeye yayılmasına bakılmaksızın yapılan bu tanıtımın sadece ilimize değil bölgemize de olumlu katkıları olacaktır. İstanbul'lulara ilimizin sadece kültürünün ve yöresel ürünlerinin değil aynı zamanda misafirperverliğinin...
 • BATMAN BÜROKRASİSİNDE EGEMEN OLMAYA ÇALIŞAN BAZI VAKIFLARA DİKKAT…

  03 Aralık 2019 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında FETÖ tarafından sahnelenen hain darbe girişiminden sonra ortaya çıkan tabloyu kendi lehine değerlendirmek isteyen farklı vakıf, sendika ve cemaatlerin, bürokrasiyi ve siyaseti ele geçirme isteği toplum tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Paralel yapılanmanın ortaya çıkarılmasıyla birlikte hükümetin bu yapılanmaya karşı başlattığı operasyonlar sonrasında ortaya çıkan boşluklara kendi yakınlarını yerleştirmeye gayret eden farklı vakıf ve cemaatlerin, hükümete ve devlete karşı yeni bir yapılanmanın içine girme ola...