gap başlık

logo

BATMAN ÜNİVERSİTESİ VE VALİ HULUSİ ŞAHİN’DEN BEKLENTİLER…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Her hafta ilimizin güncel ve siyasi sorunlarına değinerek yaşadığımız şehrin eğitimsel, toplumsal, kültürel ve diğer gerçeklerini hakkaniyet ölçüsünde ortaya koyarak hemşerilerimizin ve devlet büyüklerimizin yerel konulara odaklanmasına özen gösteriyoruz.

Özellikle genç, dinamik, ufku geniş ve katılımcılığı önemseyen bir valiye sahip olmamız, başarıya susamış bir şehrin ve büyük hedefleri olan gençlerimizin yarınları için büyük bir şans olarak kabul edilmelidir.

Malumunuz olmak üzere üniversiteler bulundukları şehirlerde adeta bacasız bir fabrika mesabesinde olup öğrenciler çeşitli harcama kalemleriyle okudukları şehre ekonomik katkı sunarlar.

Batman üniversitesini köklü ve gelişmiş olan üniversitelerle karşılaştırmak hakkaniyet ölçüsüyle bağdaşmadığı için bizde bu ölçüye dikkat ederek 2007 yılında kurulmuş olan Karabük üniversitesiyle karşılaştırıp akademik başarı ve öğrenci tercihleri arasındaki uçuruma odaklanmanızı istiyoruz.

Merkez nüfusu 130 bin olan Karabük’te yaklaşık 52 bin üniversite öğrencisi öğrenim görürken Merkez nüfusu 447 bin olan Batman’da ise ilçeleriyle birlikte yaklaşık 13 bin civarında üniversite öğrencisi öğrenim görmektedir.

Karabük Üniversitesinde 5 enstitü, Tıp ve Diş hekimliği başta olmaz üzere 16 fakülte, 5 yüksekokul ve 8 meslek yüksek okul ile 34 akademik birim ile eğitim verilirken Batman üniversitemiz ise 3 enstitü, 7 fakülte, 4 yüksekokul ve 8 meslek yüksek okulu ile toplamda 22 akademik birimde eğitim vermektedir.

Batman Üniversitesinin akademik birimlerinden olan teknik eğitim ve teknoloji fakültelerinin mevcut öğrencilerini mezun ettikten sonra kapanacağı haberleri doğruysa yetkililerin devlet tarafından sunulan tüm olanakları heba ettiği gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Bulunduğu şehri ve sivil toplum kuruluşlarını etrafında örgütleyememiş bir üniversiteden başarı beklemek elbette ki doğru değildir ancak şehrimizin ve sivil toplum kuruluşlarının da üniversitemizi sahiplenmemesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir.

Kuruluşundan bugüne kadar gelişim göstermesi, üniversiteler arasında sıralama yükseltmesi ve akademik başarı ile adından söz ettirmesi gereken Batman Üniversitesinin resmi internet sayfasında yayınlamış olduğu 2019-2020 kontenjan doluluk oranı, şehrin bütün paydaşlarını acilen bir araya getirerek ciddi çözümlere doğru yönlendirmelidir.

Petrol ve sanayi şehri olan ilimizde toplam kontenjan sayısı 21 olan Petrol ve Doğalgaz mühendisliğine sadece 1 öğrencinin yerleşmesi üniversitemizin bulunduğu içler acısı durumu gözler önüne sermektedir. (kaynak : https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=101710142)

Bulunduğu şehre ve bu şehrin insanlarına karşı sorumluluğunu yerine getirmekte tembel davranan üniversitemizin bilimsel bir veri, araştırma ve uygulama merkezi olarak yeniden yapılandırılması için yeni bir yol haritasına ve stratejik tercihlere ihtiyaç duyduğu apaçık ortadadır.

Batman üniversitesi şehrin paydaşlarıyla yüksek ve etkin bir iletişim ağı kurarak, farklılaşma, uzmanlaşma ve kalitenin yükseltilmesi hedeflerine behemehâl öncelik vermelidir.

Üniversitemizin yerleşke planlaması ve kaynakların doğru kullanılmasıyla alakalı sorunları ivedilikle çözülmeli ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçları daha etkin kullanabilmek adına merkez yerleşkesinin standartları geliştirilerek öğrencilerimizin şehrin avantajlarından daha fazla faydalanması sağlanmalıdır.

Batı Raman kampüsüne en çok tercih edilen bölümler olan tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi prestijleri yüksek fakültelerin açılması sağlanarak şehir ve üniversite arasındaki uyum güçlenmelidir.

Elbette ki prestijleri yüksek fakültelerin üniversitemizde açılabilmesi için önce rektör ve senatonun akabinde ise valimizden başlayıp şehrin tüm paydaşlarının sahipleneceği bir lobiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Şehrimizin yerel, bölgesel, ulusal ve hatta küresel gelişimi, üniversitemizin ortaya koyacağı doğru gelişme stratejileri ile süreci hızlandırabilir.

Batman küresel gelişime hazır olan bir sanayi şehridir, Valimizden beklentimiz üniversitemizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için elini daha fazla taşın altına koymasıdır.

Kalın sağlıcakla…

Share
1154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...