gap başlık

logo

05 Ağustos 2021

BATMAN ŞEHİR STADI AÇIK HAVA HAPİSHANESİNİ ANDIRIYOR


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Bu yıl büyük bir bütçe ve şampiyonluk parolası ile yola çıkan Batman Petrol Sporumuzun maçlarını oynadığı şehir stadyumu resmen bir açık hava hapishanesini andırıyor. Kapalı olimpik havuzu, atletizm pisti ve bir diğer çim zeminli tribünlü sahası bulunan bir komplekste yer alan şehir stadımız, içindeki yüksek teller hariç son derece modern bir görüntü sunuyor. Böylesine büyük emek ve bütçe harcanan modern bir komplekse, yüksekliği 3-4 metreyi bulan ve insan onuru ile bağdaşmayan ayrıca seyri zorlaştıran, seyir zevkini oldukça düşüren bu teller hiç yakışmıyor. Zira insan onurlu bir varlık, sporda seyir zevki ve seyredilmek için oynanan bir oyundur.

Şehir stadının bulunduğu kompleksin projesi, yapımına başlanmadan 7-8 yıl önce hazırlanmış ve 6222 sayılı sporda şiddet kanunun olmadığı dönemlere ait eski bir projedir. Projenin hazırlandığı dönemlerde 3 büyüklerin stadında dahi tel örgüler mevcuttu fakat sporda şiddet yasası yürürlüğe girdikten sonra ülkede bu tip tel örgülere ve korkuluklara çokta ihtiyaç kalmadı. Sahaya girmek gibi bir hata yapabilecek seyirciler hapis cezası ve ömür boyu spor müsabakalarından men gibi cezaların bilinci ile daha duyarlı davranıyor ve bu gibi olaylar ülkemizde oldukça azaldı.

Ayrıca sporda şiddet kanununun olmadığı eski dönemlerde de 16 Mayıs şehir stadında yüzlerce maç oynanmış ve münferit durumlar dışında elle tutulur bir olay yaşanmamıştır . Özellikle son dönemlerinde iptidai koşullarda hizmet vermiş 16 Mayıs şehir stadında bırakın 3-4 metreyi 1 metrelik bile tel mevcut değildi sadece korkuluk niyetine tırabzanlar vardı ve hiçbir dönem seyirci sahaya girmedi, güvenlik güçlerine zorluk çıkarmadı.

Bunun yanı sıra Batman Petrol Sporun taraftar grubu olan Yarasalar taraftar grubu Ülkemizde fairplay ödülü almış sayılı taraftar gruplarındandır ve Batman taraftarı bugüne kadar misafirperverliği ile her gelen deplasman takımının gönlünde taht kurmuştur.

Şehir stadımız ile aynı süreçte aynı proje ile yine TOKİ eliyle yapılan koltuk sayısından tutun aydınlatmadaki projektör sayısına kadar birebir aynı olan Rize ve Afyon statlarında da eski projeye göre bu yüksek demir teller yapılmıştı fakat bu illerin yetkileri duyarlı davranarak sorumluluk aldı ve bu telleri ya tamamen kaldırdı yada makul ölçülere indirilmesi yolunu izledi.

Herhalde ilimiz yetkilileri maçları önü tamamen açık, sahaya nazır protokol tribününden izlediklerinden olsa gerek tüm stadın aynı seyir zevkini verdiğini sanıyorlar . İlimizin son derece kıymetli yetki sahiplerine sesleniyorum bir gün olsun yüksekliği 3-4 metreyi bulan bu tellerin arkasından sahayı görmeye maç izlemeye mücadele etseniz, ertesi günü bu telleri oradan kendi eliniz ile sökersiniz.

Batman taraftarı aynı stadın yapıldığı ve yüksek tellerin kaldırıldığı Rize ile Afyon illerindeki insanlardan ne daha kıymetsiz ve daha duyarsızdır , orada taraftar sahaya atlamıyorsa buradada atlamaz ,orada bu işi güvenlik güçleri kontrol altında tutuyorsa buradada tutabilir, ayrımcılığa lüzum yoktur. O illerde bu teller kalktığına göre bu işin kanuni yönden olur yanıda vardır.

Sözün özü o illerdeki  yetkililerin gösterdiği duyarlılık ilimizdeki yetkililer tarafındanda gösterilmeli ve stadın geçici kabulü sırasında , kabulü yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilisi Bülent Bakkaloğlununda söylediği gibi insan onuruna yakışmayan bu teller ivedilikle kaldırılmalıdır.

Şampiyonluk hedefi ile yola çıkmış bir takım büyük bütçeler ile değil , ancak seyircisi bir bütün haline gelip sorunlarını çözerse bu hedefine ulaşabilir.

İnşaAllah tel örgüler kalkar ,yeni bir başlangıç ile Bu Sene O Sene Olur .  Kalın sağlıcakla.

Share
1535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PAHALILIĞA GÖZ YUMAN VİCDANSIZ BÜROKRAT VE SİYASİLER…

  19 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Son bir yıl içerisinde hayat pahalılığını dile getirmek için vatandaş bas bas bağırıyor, isyan ediyor, tepki gösteriyor… Biz eli kalem tutan bazı cesur gazeteciler, bu şikâyetleri gündeme taşıdık, ilgili ve yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık ama nafile… Ne bizi, nede vatandaşın bu haklı isyanını ne duyan oldu, nede ilgilenen… Taki Ak Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün yaptığı açıklamada hayat pahalılığıyla ve piyasalarda ciddi fahiş fiyat artışı yapan firmalarla mücadele edeceklerini açıkl...
 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...