gap başlık

logo

BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık.

Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir.

1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlayabileceğiz.

Buna mukabil, 1 Mart’tan itibaren bazı kısıtlamaların azalmasıyla birlikte insan hareketliliği artmaya başlayacaktır. Özellikle okullarda bazı sınıfların seyreltilmiş bir sistemle eğitime başlayacak olması vaka sayılarında bir nebzede olsa yükselmeye sebep olabilir.

Bu anlamda vaka sayılarında yükselme ihtimalini ortadan kaldıracak kararlarla Batman il hıfzıssıhha kurulu, bilimsel verileri dayanak yaparak tedbir mekanizmasını başarılı bir şekilde sürdürmeye devam edecek.

Bugün vaka sayılarında yaşadığımız düşüşün mimarı olan Batman halkı bir taraftan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak, diğer taraftan hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına riayet ederek, uyumlu ve bilinçli bir şehir olduğunu göstermiş ve bunu verilerle kanıtlamıştır.

Koronavirüs salgınının ilimizde görüldüğü günden bu yana yayılımın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskleri doğru bir şekilde yöneterek salgın hızını kontrol altında tutmayı başaran Batman Valiliği, büyük bir teşekkürü hak ediyor.

Aşılama çalışmalarının bir program dâhilinde devam ettiği Batman’da kurduğumuz dengeyi koruyabilirsek, Batman il hıfzıssıhha kurulunun kararlarına aynı disiplinle uyabilirsek, olası kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte aynı uyumu göstermeye devam edersek, hayatın tekrar normale dönmesini, esnafımızın ekonomik olarak güçlenmesini, bütün öğrencilerin ise okullarda ders başı yapmasını sağlayabiliriz.

Yaklaşık bir yıldır devam eden bu zorlu süreçte dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi, kökeni salgın olan psikolojik hasarlara maruz kaldık. Bugün için salgına karşı en büyük gücümüz aşı olarak gözükebilir. Ancak aşıyla birlikte yüksek moral, uyum ve disiplin, gücümüze güç katacaktır.

Salgının ne zaman biteceği konusunda hiç kimse bir tarih veremiyor. Ancak devam eden tedbirler sayesinde önümüzdeki Ramazan ayını, bir önceki Ramazan ayına göre daha olumlu geçirebileceğimizi söylemek mümkün.

Batman halkı vaka sayısındaki mevcut pozisyonunu korumaya devam ederse, salgın kökenli yaşanılan psikolojik hasarın farkında olan il hıfzıssıhha kurulu, bilimsel veriler ışığında vereceği kararla belki sosyal etkinliklerin yapılmasına izin verebilir. Ve bu sayede yaşadığımız psikolojik hasar, kısmen de olsa ortadan kaldırılabilir.

Yine salgın nedeniyle geçen yıl buruk olarak geçirmek zorunda kaldığımız Ramazan ayını bu yıl Belediyenin düzenleyeceği iftar ve sahur programlarıyla, semazen gösterileriyle ve tasavvufi konserlerle belki tekrar yaşayabilir, seyreltilmiş programlar sayesinde yeni normale merhaba diyebiliriz.

Kalın sağlıcakla…

Share
763 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...