gap başlık

logo

12 Ağustos 2020

BATMAN KENT KONSEYİ VE ABDULKADİR DEMİR….


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Çevre ve kalkınma arasındaki yaşamsal köprünün güçlendirilmesini ve kalkınmanın sürdürülebilir olmasını ilke edinen tercih ve pratikler bütününü gerçekleştirmek için KENT KONSEYLERİ bulundukları şehirler için önemli görevler icra ederler.

Kent konseyi, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır.

Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasî partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.

Kent konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir.

Çok önemli görevlerin planlamasında ve icra edilmesinde etkin bir rol üstlenen Batman kent konseyi yaklaşık dört yıl boyunca süren anlaşmazlıklar nedeniyle bir türlü toplanamıyor ve şehrin kalkınması yönünde bir katkı sunamıyordu.

4 yıl aradan sonra toplanan kent konseyi nihayet bir araya gelerek olağanüstü toplantısını gerçekleştirmiş ve BARO toplantı salonunda seçimini tamamlamıştır.

Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşerilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının yerleşmesini sağlamaya dönük çalışmalarıyla tanıdığımız BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, yapılan seçimle Batman Kent Konseyi başkanlığına seçildi.

Abdulkadir Demir’in Batman’a ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturmasına katkıda bulunacağına inanan kongre üyelerinin büyük bir kısmı, yapılan dayatma ve boykotlara rağmen ilkeler temelinde oy kullanarak ilimizin makus talihinin değişimine destek sunduklarını belirtmektedirler.

Merkezi yönetimi, yerel yönetimi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını ve sivil toplumu ortaklık anlayışı ile buluşturmak ve bu birliktelikle ilimizin birçok sorununun temelden çözümüne katkı sunacağı bilinen Demir’in, şehrimizin yaşam kalitesini artıracak, çevreyi koruyacak/geliştirecek ve yoksulluğu giderecek programlar için şehrin bütün paydaşlarından destek isteyeceği belirtiliyor.

Olağanüstü kongrede tavrını net olarak ortaya koyan ve aleyhte oy kullanan isimleri anlayışla karşılamak gerekiyor. Zira, bu isimler kendi siyasi anlayışlarına ve görüşlerine yakın isimlerin başkanlığa gelmesini arzuluyor ve buna göre pozisyon belirlemişlerdir.

Ancak aynı anlayışı ve görüşü paylaştıklarını iddia ettikleri halde ambargo ve boykot uygulamak suretiyle seçimi Abdulkadir Demir’in aleyhine sabote etmeye çalışanlar, farklı dozajlarda olsa bile çift yönlü bir etkilemenin gayreti içinde olanlar, temsil ettikleri siyasi mekanizmanın güçsüzleştirilmesine hizmet ettiklerinin farkında olmalıdırlar.

Kentine sahip çıkma ile aktif katılım ve çözümde ortaklık ilkelerinin bütünlüğünde toplanması gerekenlerin, küçük hesapların peşinde koşarak ortak akıldan uzak durmaya çalışması, yetmiyormuş gibi kente sahip çıkmaya çalışanları olumsuz bir şekilde etkilemenin gayreti içine düşmesi, şehrimizin uzlaşma kültüründen uzaklaştırılmaya çalışılması, bu şehre zarardan başka hiçbir şey vermez.

Yaşanan bazı olumsuzlara rağmen Batman kent konseyinin, tüm bileşenleriyle demokratik kültüre ve şehrimizin yaşantısına önemli katkı sunacağına eminim.

Katılımcı demokrasi hamleleri ile tanıdığımız ve bu kapsamda hizmetlerine alıştığımız BATSO Başkanı sayın Abdulkadir Demir’in ve seçilen diğer üyelerin başarılı olacağına hiçbir şüphe yoktur.

Kalın sağlıcakla…

Share
2659 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...