gap başlık

logo

BATMAN EĞİTİM CAMİASI VE ETİK KURUL…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

“Eğitim, gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir “diyor Albert Einstein… Peki, ne kadar doğru eğitiliyoruz?

Öğrencilerimizin belli bir motivasyona ulaşabilmesi, kişisel gayretlerinin gelişmesi ve arayışlarının derinleşmesi, aileleriyle birlikte öğretmenleri tarafından doğru beslenmeleri ile mümkün olabilir.

Batman eğitim camiasında görev yapan bazı yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin başta sendikal faaliyetler olmak üzere kişisel ikbal planlamalarında gösterdikleri aktiflik, öğrencilerimize aktarmaları gereken en temel özelliklerin yükletilmesi sorumluluğunu yerine getirmelerine engel olmaktadır.

İçinde bulunduğumuz salgın hastalık sebebine bağlı olarak eğitimdeki çeşitliliklerin artmasına rağmen, ilimizde geleceğe dönük eğitsel endişeler için ortak bir akılla çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Bundan yirmi sene öncesine kadar öğrencilerimiz en basit öğretim araçlarından habersiz, öğretmen eksikliği nedeniyle nasipsiz, teknoloji olmadığı için dünyadan habersiz ve fiziksel şartlar yetmediği için okula gidemiyordu.

Oysa bugün, az önce saydığımız bütün eksiklikler giderilmiş olmasına rağmen okuma alışkanlığı yerleşmemiş ve yetenekleri keşfedilmemiş öğrencilerimiz heba olmakta, nice akıllı çocuklar yok olup erimekte ve kötü zihniyetli insanların elinde tarumar olmaktadırlar.

İlimizde binlerce mezun öğrenci elindeki diplomasıyla işsizlik kervanına katılıyor. Bilginin, düşünmenin, davranışların ve yeteneklerin bir eğitim olduğunu maalesef hayat okulunda öğreniyor.

Diplomalardan bağımsız olarak; her bireyin farkına varacak şekilde bir eğitim görmesini sağlamak hepimizin ortak ödevidir.

Çağ, bilgiye nasıl ulaşılacağını ve bu bilgiyle neler yapılabileceğini bilme çağıdır. Öğretmenler olarak öğrencilerinize balık vermek yerine balık tutmayı öğretmelisiniz. Devletimizin sunmuş olduğu her türlü araç gereci öğrencilerimizin istifadesine sunarak kendilerini geliştirmelerine izin veriniz.

İzin veriniz ki, dâhilikle dolu olan taptaze beyinlerin ruhlarında gizlenmiş olan yaratıcılıkları ortaya çıksın.

İzin veriniz ki, içimizde ki Aziz Sancar, Selçuk Bayraktar, Uğur Şahin, Özlem Türeci gibi taze beyinler, kendini başta doğduğu topraklara sonrasında ise dünyanın refahına adasın.

Okulu öğrencilerimiz için huzur bulup düşünebildiği bir yer haline getirmesi için Batman eğitim camiası biraz daha gayretli olmak mecburiyetindedir.

Batman eğitim camiasında görev yapan yöneticiler başta olmak üzere devlet kademesinde görev yapan bütün yetkililerin çocuklarını özel okula göndermesi kısıtlanmalıdır. Bu bir kanuni kısıtlılık olmasa bile oluşturulacak bir etik kurul tarafından yine bir kapsam çalışması ile yapılmalıdır.

Böyle bir kapsam çalışması, devlet okullarında yaşanan sistemsel sorunlar başta olmak üzere diğer sorunların çözümü konusunda yetkililerin düşünmelerini, çaba göstermelerini, anlamalarını ve etkileşime girmelerini sağlayacaktır.

İyi bir mühendis, iyi bir doktor, iyi bir kamu görevlisi ve en önemlisi de iyi bir insan eğitim ile yetişir. Eleştirel, sorgulayıcı, işbirliği içinde yaratıcı fikirlerle ve karakterle donatılması gereken öğrencilerimizi lütfen makam sevdanıza, özel hayatınıza ve sendikal faaliyetlerinize kurban etmeyin.

Çocuklarımızın düşünmesi için aklının eğitilmesine ihtiyacı vardır. Bu beyinler doğru eğitilirse memleket kalkınır. Unutmayınız ki; Eğitim camiası olarak bu şehre yapacağınız en büyük yatırım NİTELİKLİ BİR EĞİTİMDİR.

Batman’da başta eğitim olmak üzere kamusal sorunları gidermeye yönelik olarak ortaya sunulan iyi niyetli farklı fikirlerin ve farklı değerlendirmelerin, hizmetlerin geliştirilmesinde bir kaynak olduğu gerçeği hafızalarda yer edinmelidir.

Lütfen salgın hastalığı bahane ederek mazeret üretmeyiniz. Zira, mazeret üretenler hiçbir zaman muvaffak olamazlar.

Beklentimiz, ilgililerin bu tür eleştirilerden nasiplenmesi, istifade etmesi ve bir katkı olarak not edip kıymetlendirmesidir.

Kalın sağlıcakla…

Share
985 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BATMAN EĞİTİM CAMİASI VE ETİK KURUL…” için 1 yorum

 1. Simit : diyor ki:

  Mükemmel bir tespit. Sendikalar makamlara zıplama tahtası olarak kullanılıyor. Eskiden maaş düşük ders azdı. Şimdi şartlar iyileşti ama insanlar amaçsız bir şekilde yaşar hale geldi. Nerde o eski idealist eğitimciler .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...