gap başlık

logo

BATMAN DİJİTAL KÜTÜPHANEDE OKUSUN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Öyle sıra dışı bir dönemden geçiyoruz ki belki de yaşadığımız bu asırda en zor seneyi yaşıyoruz.
Salgın sebebiyle pek çoğumuzun evine kapandığı bir dönemde bazı insanlar temel yaşam ihtiyaçlarına ulaşmakta bir hayli zorluk yaşadılar. Ancak, toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduk.

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için nasıl birtakım temel ihtiyaçlara gereksinim duyuyor iseler, kitap okumayı ve hayatın her aşamasında öğrenmeyi de en temel ihtiyaçları arasına koymalıdırlar.

Zira, yoksulluk ve yokluk gibi sorunlarla yaşayanlar kişisel yaşam için gerekli olan bir şeyin eksikliğinden nasıl dem vuruyorsa, okumak ve öğrenmek için kitaplara erişim sıkıntısı yaşayan insanlarımız da bu sorunlarından dolayı dem vuruyorlar.

Bu kapsamda toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla nasıl çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduysak aynı şeklide okumak isteyen ancak kitaplara erişimde zorluk yaşayan insanlara da yardım elimizi uzatmak gerekir.

Kendini ifade etmek ve iletişim sıkıntısını gidermek için kitap okumak güvenli bir limana sığınmaya benzer. Bu manada önceliklerimizi iyi planlayamadığımızdan olacak ki, kitap okuma ihtiyaçlarımızı hep öteleyerek geri planda bıraktık.

İlimizde eğitime daha iyi bir nitelik katmak ve toplumun bütün kesimlerinde okuma alışkanlığı kazandırılması amacıyla Batman valiliğinin “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası, çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırması açısından takdire şayan bir projedir.

Yaşadığımız sıra dışı bir süreçte fiziki olarak böyle bir projeyi uygulamak bugün için mümkün olmayabilir. Ancak, teknolojik alt yapının kullanılarak kitaplara erişimin önünün dijital arşivlerle açılması salgın riskini ortadan kaldıracağı gibi çocuklarımızın ve gençlerimizin kitaplarla buluşmaları için müthiş bir fırsat olacaktır.

Tatile giren öğrencilerimizin yaz aktivitelerini telefon, tablet ve televizyon başında geçirmeleri, kişisel gelişimlerini sekteye uğratabileceği gibi kitap okuma alışkanlıklarının daha fazla azalmasına sebep olacağını unutmamalıyız.

Bu sebeple başta ebeveynlerin sonrasında öğrencilerimizin kitap okuma işlemini hayatın bir rutini haline dönüştürmesi gerekir. Zira, kitap okuma rutinine alışacak çocuklarımız, vakti geldiğinde dünyayı değiştirmek için atacakları küçük dev adımlara bugün kazandıkları rutin sayesinde ulaşabileceklerdir.

TV veya telefonla meşgul olan ebeveynler çocuklardan kitap okumayı beklememeliler. Çünkü çocuk onlarla birlikte TV izlemek veya telefonda oyun oynamak isteyecektir. Ebeveynlerini model rol olarak gören çocuklar, ailelerinin kitap okumadığını görünce kendisi de kitap okumak istemeyecektir.

Anneler altın günü yapacakları yerde kitap okuma günleri yaparlarsa, babalar evlerinde kitap okuma halkaları oluştururlarsa, çocuklarına okuma alışkanlığını kazandırmanın ilk adımını atmış olurlar.

Kişiselleştirilmiş farklı uygulamalar ve projelerle çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve bunu bir ilham ve motivasyon kaynağı haline dönüştürmek, dünyayı değiştirmek için atmamız gereken küçük dev adımlardır.

Atılması gereken bu küçük dev adımlar için Batman valiliğinin himayesinde devam eden “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası, yaşadığımız bu sıra dışı dönemde ‘Batman Dijital Kütüphanede Okuyor’ başlığıyla revize edilerek bütün öğrencilerimizin kitaplara erişimi sağlanmalıdır.

Genç, dinamik, ufku geniş, okumayı önemseyen ve eğitim-öğretimi önceleyen sayın valimizden beklentimiz, Batman kütüphanesinde bulunan kitapların dijital ortamda öğrencilerin erişimine açılması için gerekli talimatı vermesidir.

Kalın sağlıcakla…

Share
2731 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...
 • Petrolsporda SMS Fiyaskosu…

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

   Aslında çok zorunlu olmadığı sürece kolay kolay spor konularına pek fazla girmeyi tercih etmiyorum. Çünkü içerisinde yıllarca bulunduğum bu camia, biliyorum ki her ne kadar sosyal ve tanıtım amacı gütse bile aslında çok zor, meşakkatli, tecrübe ve emek isteyen bir sektördür. Özellikle futbol sektöründe  büyük ve dev olarak bildiğimiz takımların hali ortada ve içler acısı hallerini, kapanma noktasına geldiklerini ve sahipsizliklerini maalesef görüyor, duyuyoruz... Türk futbolu maalesef işin ehli olmayan beceriksiz yöneticiler sayesinde...
 • YOK MU BU MEMLEKETİN SAHİBİ ?

  14 Ekim 2020 Yazar Makaleleri

  Şehrimiz bu güne kadar bir çok noktada olduğu gibi spor alanında da sahipsizleri oynamaya devam ediyor. 700.000 nüfuslu şehrimizde amatör sporlara olduğu gibi, şehrimizin tek profesyonel takımı olan Batman Petrolsporada birkaç girişimci iş insanı, BATSO ve Batman Valiliğinin desteği dışında ne yazıkki adam akıllı bir destek verilmemektedir. Her alanda olduğu gibi buradada herşeyi devletten beklemeye devam ediyoruz, elbette devlet halkın taleplerine göz yumacak değil elden geldiği kadar destek veriyor ama yetmiyor. Herşeyide devletten beklememek...