gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN DEPREM’E HAZIRLIKLI MI?


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Her gün dünyanın herhangi bir yerinde farklı ölçeklerde depremler olmakta ve bu depremler bireyleri, aileleri ve toplumları olumsuz yönde etkilemekte, insanların yaşam kalitesini ise tehdit etmektedir.

Doğal afet türleri içinde olan deprem, en fazla can ve mal kaybına sebep olan afet türlerinden birisidir ve dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler için önemli bir sorun oluşturmaktadır.

Batman ve çevresinin en yakın deprem geçmişine baktığımızda 2013 ve 2014 yıllarında Beşiri ilçemizde meydana gelen ve ölçek aralıkları artan bir şiddetin varlığını hatırlamakta fayda bulunmaktadır.

Batman, Türkiye’de yer kabuğunun biçim değiştirdiği önemli unsurlarından biri olan Bitlis Bindirme Zonu yakınında yer almaktadır. İlaveten, Güneydoğu Anadolu bindirme fayı üzerinde bulunan Kozluk-Sason fay hattının da suskun olduğunu, bu hat üzerinde büyük bir deprem olabileceği gerçeğinin her an akılda tutulması gerektiğini söylemekte fayda bulunmaktadır.

Elazığ’da 6,8 ölçeğinde yaşanan ve can kayıpları ile yaralıların bulunduğu deprem bütün ülkede olduğu gibi ilimizde de büyük tedirginliklerin yaşanmasına sebep olmuştur.

Bu anlamda yeni yapılaşmanın en yoğun yaşandığı illerden biri olan Batman’ın olası bir depremde karşılaşabileceği büyük sorunlara ve yıkıcı hasarlara karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.

Bilindiği üzere ülkemizin büyük bir kısmı deprem riski altında bulunmakta olup deprem tehlikesine karşı dört bölgeye ayrılmıştır. Buna göre, Batman 2 inci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır.

Batman, her ne kadar 2 inci derece deprem bölgesinde olsa dahi yapılan bazı araştırmaların neticesine göre zemin yapısından dolayı 1. derece deprem riski taşımaktadır. 

Elazığ depremi gerçeği, kentlerin afete daha hazırlıklı olması açısından en yakın örnektir. Batman’ın gelecekte yaşayabileceği olası depremlere hazırlıklı olması için yaşanan deneyimleri resmi olarak kayıt altında tutması oldukça önemlidir.

İkinci derece bölgede bulunan ilimiz de ne zaman deprem olabileceğini hiçbirimiz bilemeyiz ancak depremlere hazırlık yaparak olası zararları en aza indirmek mümkün olabilir.

Bu bağlamda ilimizde yaşanması muhtemel bir depremin vatandaşlarda yaratacağı korku ve şokun nasıl aşılacağı, kendilerini ve çevrelerindeki insanların güvenliklerini nasıl sağlayacakları gibi konularda farkındalığı artıracak çalışmaların yapılması deprem riskini yönetmek açısından çok kıymetlidir.

Yetkililerin Batman kent merkezinin bölgesel zemin araştırmasını yaparak mahallelere ve ilçelere göre deprem risk haritasını hazırlaması olası bir depremin büyük facialarını ve yaşanması muhtemel karmaşıklıkları ortadan kaldırmak için önleyici bir tedbir olabilir.

Batman’da yaşanması muhtemel bir depremin olası sonuçlarından en az hasarla kurtulabilmek için anaokulundan başlayıp bütün öğrencilere farkındalık eğitim verilmesi hayatların kurtulması için önemli bir çalışma olacaktır.

Bu vesileyle Elazığ’da meydana gelen depremde vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Yüce Allah, Ülkemizi ve milletimizi her türlü kazadan, beladan, zelzeleden ve musibetlerden muhafaza eylesin.

Kalın sağlıcakla…

Share
1705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

BATMAN DEPREM’E HAZIRLIKLI MI?” için 1 yorum

 1. Beyza : diyor ki:

  Halki korkutmaktan baaka bisey yapmiyorsunuz batmanda o kadar eski yapilar gidin yikin yapin o zaman oturdugunuz yerden konusmak kolay asil mesele icraat

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜNYÜZÜNE ÇIKMAMIŞ (HİKAYEM) ..

  19 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Dolunay.. Hiçbirimizin hikayesi sıradan değil, ya da hepimizinki sıradan aslında.. Hepimiz yaşantımızın özelini birileriyle, başkalarıyla zaman zaman paylaşırız. Bu paylaşımda bir kısmımız oldukça açık yürekli olabilir, dürüstlükle iç dünyamızı ve gerçeklerimizi ifade ederiz. Bir kısmımız biraz karşımızdakinin görmesini istediğimiz haliyle, gerçeklerimizi bazen biraz çarpıtarak veya bazen kısmen saklayarak paylaşırız. Yine kabaca bir kısmımız da oldukça ketum davranır, içimizdekileri, gerçeklerimizi pek dışarı çıkartmayız. Bu üç kategorin...
 • MAÇIN ADAMI 12 NUMARA

  16 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Evimizde bizim gibi 3.ligin gediklilerinden olan Kocaeli ekibi Darıca Gençlerbirliği takımını ağırladık, ve sahadan 90+4 te yine rastgele bir duran top golü ile 1 puanı kurtararak ayrıldık. 2 puan kaybettik demiyorum 1 puan kurtardık diyorum çünkü sahadaki oyuncular bu oyunla rakiplerinden ancak puan kurtarır ve ne yazık ki rakiplerden söke söke puan alacak oyun oynamıyorlar. Bizim gibi ligden düşmemeye oynayan bir takım için bu durum çok vahim sonuçlar doğurur. Sahada ilk 5-10 dk. dışında elle tutulur bir oyun oynamadık, o oyunda yine...
 • ENGELSİZ YÜREKLER , DESTEK BEKLİYOR

  15 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  İlimizde çok özel bir takımımız var, Batman E.S.K. Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı. Peki kaçımız bu takımdan haberdarız… Çoğumuzun bu takımın varlığından haberi yok. Ama öyle bile olsa, böyle bir takımız var ve engel tanımadan başarıdan başarıya koşuyor. İlimizi Tekerlekli Sandalye  Basketbol 1.Liginde gururla temsil ediyorlar. Biz sporseverler , sporu sadece futboldan ibaret gördüğümüz için çoğu zaman bu takımımızı göz ardı ediyoruz , evet bu takımda ilimizin ismini ulusal düzeyde temsil ediyor ve herkesten çok desteğe ihtiyacı var ...
 • EMNİYET BİRİMLERİ TEYAKKUZDA PEKİ BİZ EBEVEYNLER…?

  11 Şubat 2020 Yazar Makaleleri

  Teknolojik gelişmelerin çağımıza kattığı sosyal değişimlerin yeni nesil üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Gençlerimizde tüketim bilinçsizliği ve doyumsuzluk gibi hem yeni hem de tehlikeli davranışlara yol açan bu tür olumsuzluklar toplumumuzu yeni tip sosyal hastalık türleriyle karşı karşıya bırakmaya devam ediyor. Eldekilerle yetinmek yerine tüketim çılgınlığını normal bir davranış biçimi olarak görmeye başlayan gençlerimizin yaşamaya başladığı sanal hayat, kendilerini gerçek ihtiyaçları ile sahte ihtiy...