gap başlık

logo

BATMAN BELEDİYESİ TOPLU ULAŞIMI CAZİP HALE GETİRİYOR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Aşırı derecede artan nüfus ve araç sayısı yüzünden şehir içi trafik sorunları Batman’ın en büyük problemi olmuştur. Vatandaşlarımız son zamanlarda günün neredeyse tüm saatlerinde ana arterlerde ve tüm caddelerde trafik sorunuyla karşılaşmaya başlamıştır.

İlimizde yaşanan şehir içi ulaşım sorununun en büyük etkeni bu şehrin paydaşları olan biz insanlarız. Trafik yoğunluğu yaşatan araçları bilinçsiz olarak kullandığımız yetmiyormuş gibi çevreye ve sağlığa zarar veriyoruz.

Mevcut park alanlarının yetersizliği ve araçların kuralsız bir şekilde yollara ve kaldırımlara park edilmesi, şehir içi trafik problemlerinin içinden çıkılmaz bir hal almasına sebebiyet vermektedir.

Batman Belediyesi şehir içi trafik sorunu için yeni çözümler üretmeye devam ederken, akıllı kavşak uygulamaları ile bütün şehri kucaklayacak bağlantı yollarına ilaveten araç filosunu artırarak, toplu taşımayı hem cazip ve kolay hale getiriyor hem de şehrin rahat bir nefes alması için büyük bir gayret gösteriyor.

Bir taraftan şehir içi ulaşımın alt yapısına yatırımlar devam ederken diğer taraftan da toplu taşıma araçlarının daha konforlu hale getirilmesi için büyük gayret gösteren Batman Belediyesi, filosuna kattığı 10 yeni otobüs ile hizmet ağını genişletmeye devam ediyor.

Zamandan ve yakıttan tasarruf sağlamak, trafik akışını rahatlatmak, bekleme sürelerini azaltmak ve vatandaşın duraklarda beklemekten dolayı yaşayabileceği stresi ortadan kaldırmak için Batman Belediyesinin alternatif yeni çözümler üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Batman Belediye Başkan Vekili olarak atandıktan sonra otobüs yetersizliğinden ve doluluğundan mustarip olan halkımız için yeni hizmetler üretmeye çalışan Valimiz Hulusi Şahin, ilk etapta otobüs doluluğunu asgariye düşürerek hem ulaşımın kalitesini hem de kapasiteyi artırmış oldu.

İlaveten, şehrin birçok mahallesinde toplu ulaşımla alakalı yeni planlamalara ihtiyaç duyulduğu aşikardır. Özellikle bütün duraklarda otobüs kalkış/varış saatini bildiren dijital tabelaların konulması, kenar mahallelere sefer sayısının artırılması, cep telefonları üzerinden otobüs takibinin yapılması ve duraklarda bekleme konforunun sağlanması, zaman ve duygu yönetimi açısından vatandaşı mutlu edecektir.

Eğer şehir içi trafik sorununun çözülmesi isteniyorsa öncelikle yaya ve bisiklet ulaşımının ilimizde bir kültür haline getirilmesi sağlanmalıdır.

En çevreci ulaşım türü olmasının yanı sıra insan sağlığı açısından da büyük faydaları bulunan yaya ve bisiklet ulaşımı şayet teşvik edilirse, her geçen gün kentimizle birlikte büyüyen trafik sorununun rahatlamasına katkı sunacağı gibi çevreyi kirleten karbon salınımının azaltılmasına da destek olur.

Mevcut durumda bisiklet ile ulaşımı sağlayanlar için kavşak ve anayollarda bisiklet yollarına uygun ve güvenli yeni düzenlenmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bisiklet geçişinin güvenli bir şekilde yapılması, bisiklet yoluna ulaşmak isteyen kullanıcı sayısını çoğaltacağı gibi diğer bir çevreci ulaşım olan bisiklete rağbeti daha fazla artıracaktır.

Batman Belediyesi toplu ulaşımı cazip ve kolay hale getirirken bizlere düşen vazife, bu kolaylıktan ve konfordan faydalanarak şehir içi trafik sorununun çözümüne katkı sunmaktır.

Kalın sağlıcakla…

Share
4053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN DİJİTAL KÜTÜPHANEDE OKUSUN…

  06 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Öyle sıra dışı bir dönemden geçiyoruz ki belki de yaşadığımız bu asırda en zor seneyi yaşıyoruz. Salgın sebebiyle pek çoğumuzun evine kapandığı bir dönemde bazı insanlar temel yaşam ihtiyaçlarına ulaşmakta bir hayli zorluk yaşadılar. Ancak, toplumsal dayanışma organizasyonları tarafından yapılan kampanyalarla çok güzel yardımlaşma örneklerine şahit olduk. İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için nasıl birtakım temel ihtiyaçlara gereksinim duyuyor iseler, kitap okumayı ve hayatın her aşamasında öğrenmeyi de en temel ihtiyaçları arasına koymal...
 • PETROLSPORU HER SEFERİNDE KORONA VİRÜS MÜ KURTARACAK?

  06 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sosyetik ismi kovid-19 olan, bizim korona virüs diye bildiğimiz illetin gölgesinde geçen bilmem kaçıncı günden herkese merhaba. Yeni normal denen süreci bitirip normal olan normalde buluşmayı temenni ederek yazıma başlamak istiyorum. Çalışmak zorunda olanlar dışında herkesin eve kapandığı bir süreçten geçiyoruz ve hala tam olarak normal yaşantımıza dönebilmiş değiliz. Birazda korona virüs ile geçirdiğimiz günlerin bize kattıklarından, faydalarından bahsetmek istiyorum, hastalık bu faydası olur mu demeyin. Normal günlerimizin ne büyük nime...
 • MECLİS’TE ZİYARETÇİ YASAĞI 31 TEMMUZ’A KADAR UZATILDI

  03 Temmuz 2020 Siyaset, Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Koronavirüs önlemleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar TBMM'ye ziyaretçi alınmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yerleşkesine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağının, 31 Temmuz'a kadar uzatıldığı açıklandı. 1-31 TEMMUZ ARASI GEÇERLİ OLACAK Meclis Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, TBMM yerleşkesi ve eklentilerine 1-31 Temmuz 2020 tarihlerinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. GRUP TOPLANTILARI YAPILMAYA DEVAM EDİLECEK Koronavirüs salgını nedeniyle 45 gün ara veren Meclis çalışmaları 2 ...
 • ÇOCUKLARA NASIL KURALLAR KOYMALIYIZ?

  29 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Sıkça sorunlardan birisi de"çocuklarımıza nasıl kurallar koymalıyız?" Kurallar çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Kurallar, çocuğa sorumluluk kazandırdığı gibi onu güvende de tutar. Kural koymak çocuk gelişimi için son derece önemli olduğundan, dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Kural koymak çocuğun kendisinin ve başkalarının sınırlarını tanıması açısından da önemlidir: Örneğin, ağabeyi veya ablası ders çalışırken odasına girip rahatsız etmemek başkasının sınırına uyduğunu gösterir. Kurallar aynı zamanda çocuğu güvende tutmaktad...