gap başlık

logo

BATMAN BELEDİYESİ TOPLU ULAŞIMI CAZİP HALE GETİRİYOR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Aşırı derecede artan nüfus ve araç sayısı yüzünden şehir içi trafik sorunları Batman’ın en büyük problemi olmuştur. Vatandaşlarımız son zamanlarda günün neredeyse tüm saatlerinde ana arterlerde ve tüm caddelerde trafik sorunuyla karşılaşmaya başlamıştır.

İlimizde yaşanan şehir içi ulaşım sorununun en büyük etkeni bu şehrin paydaşları olan biz insanlarız. Trafik yoğunluğu yaşatan araçları bilinçsiz olarak kullandığımız yetmiyormuş gibi çevreye ve sağlığa zarar veriyoruz.

Mevcut park alanlarının yetersizliği ve araçların kuralsız bir şekilde yollara ve kaldırımlara park edilmesi, şehir içi trafik problemlerinin içinden çıkılmaz bir hal almasına sebebiyet vermektedir.

Batman Belediyesi şehir içi trafik sorunu için yeni çözümler üretmeye devam ederken, akıllı kavşak uygulamaları ile bütün şehri kucaklayacak bağlantı yollarına ilaveten araç filosunu artırarak, toplu taşımayı hem cazip ve kolay hale getiriyor hem de şehrin rahat bir nefes alması için büyük bir gayret gösteriyor.

Bir taraftan şehir içi ulaşımın alt yapısına yatırımlar devam ederken diğer taraftan da toplu taşıma araçlarının daha konforlu hale getirilmesi için büyük gayret gösteren Batman Belediyesi, filosuna kattığı 10 yeni otobüs ile hizmet ağını genişletmeye devam ediyor.

Zamandan ve yakıttan tasarruf sağlamak, trafik akışını rahatlatmak, bekleme sürelerini azaltmak ve vatandaşın duraklarda beklemekten dolayı yaşayabileceği stresi ortadan kaldırmak için Batman Belediyesinin alternatif yeni çözümler üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Batman Belediye Başkan Vekili olarak atandıktan sonra otobüs yetersizliğinden ve doluluğundan mustarip olan halkımız için yeni hizmetler üretmeye çalışan Valimiz Hulusi Şahin, ilk etapta otobüs doluluğunu asgariye düşürerek hem ulaşımın kalitesini hem de kapasiteyi artırmış oldu.

İlaveten, şehrin birçok mahallesinde toplu ulaşımla alakalı yeni planlamalara ihtiyaç duyulduğu aşikardır. Özellikle bütün duraklarda otobüs kalkış/varış saatini bildiren dijital tabelaların konulması, kenar mahallelere sefer sayısının artırılması, cep telefonları üzerinden otobüs takibinin yapılması ve duraklarda bekleme konforunun sağlanması, zaman ve duygu yönetimi açısından vatandaşı mutlu edecektir.

Eğer şehir içi trafik sorununun çözülmesi isteniyorsa öncelikle yaya ve bisiklet ulaşımının ilimizde bir kültür haline getirilmesi sağlanmalıdır.

En çevreci ulaşım türü olmasının yanı sıra insan sağlığı açısından da büyük faydaları bulunan yaya ve bisiklet ulaşımı şayet teşvik edilirse, her geçen gün kentimizle birlikte büyüyen trafik sorununun rahatlamasına katkı sunacağı gibi çevreyi kirleten karbon salınımının azaltılmasına da destek olur.

Mevcut durumda bisiklet ile ulaşımı sağlayanlar için kavşak ve anayollarda bisiklet yollarına uygun ve güvenli yeni düzenlenmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bisiklet geçişinin güvenli bir şekilde yapılması, bisiklet yoluna ulaşmak isteyen kullanıcı sayısını çoğaltacağı gibi diğer bir çevreci ulaşım olan bisiklete rağbeti daha fazla artıracaktır.

Batman Belediyesi toplu ulaşımı cazip ve kolay hale getirirken bizlere düşen vazife, bu kolaylıktan ve konfordan faydalanarak şehir içi trafik sorununun çözümüne katkı sunmaktır.

Kalın sağlıcakla…

Share
4209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...
 • Petrolsporda SMS Fiyaskosu…

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

   Aslında çok zorunlu olmadığı sürece kolay kolay spor konularına pek fazla girmeyi tercih etmiyorum. Çünkü içerisinde yıllarca bulunduğum bu camia, biliyorum ki her ne kadar sosyal ve tanıtım amacı gütse bile aslında çok zor, meşakkatli, tecrübe ve emek isteyen bir sektördür. Özellikle futbol sektöründe  büyük ve dev olarak bildiğimiz takımların hali ortada ve içler acısı hallerini, kapanma noktasına geldiklerini ve sahipsizliklerini maalesef görüyor, duyuyoruz... Türk futbolu maalesef işin ehli olmayan beceriksiz yöneticiler sayesinde...
 • YOK MU BU MEMLEKETİN SAHİBİ ?

  14 Ekim 2020 Yazar Makaleleri

  Şehrimiz bu güne kadar bir çok noktada olduğu gibi spor alanında da sahipsizleri oynamaya devam ediyor. 700.000 nüfuslu şehrimizde amatör sporlara olduğu gibi, şehrimizin tek profesyonel takımı olan Batman Petrolsporada birkaç girişimci iş insanı, BATSO ve Batman Valiliğinin desteği dışında ne yazıkki adam akıllı bir destek verilmemektedir. Her alanda olduğu gibi buradada herşeyi devletten beklemeye devam ediyoruz, elbette devlet halkın taleplerine göz yumacak değil elden geldiği kadar destek veriyor ama yetmiyor. Herşeyide devletten beklememek...