logo

Aslan Çevre Bakanına Rögar Kapaklarında ‘Allah’ Yazısını Sordu

Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Kanalizasyon kapaklarındaki ”Allah” yazısı ile ilgili soru önergesi verdi.

Soru önergesinde; “İstanbul’da başta Kadıköy olmak üzere İSKİ’nin rögar ve İGDAŞ kapaklarında Arapça Allah isminin yazılı olması vatandaşların büyük tepkisine sebep olmuştur. Kâğıthane Gürsel Mahallesi Okmeydanı Ağız ve Diş Hastanesinin arkasında bulunan Namzet Sokak’ta rögar kapaklarında Allah yazısının yazılı olduğunun ortaya çıkması halkın ve esnafın büyük tepkisine neden olmuştur.  Halk ve esnafın bu durumu belediyeye ve Beyaz Masaya bildirmesine rağmen bununla ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Bu bağlamda; Arapça Nesih ve Kufi yazı tipleri ile yazılmış olan Allah isminin tesadüfe mahal bırakmayacak kadar net olması bu uygulamanın bilinçli bir şekilde ortaya çıktığını göstermektedir. Bu kapakları üretenler ve bu işe göz yumanlar bununla neyi amaçlamışlardır?

Sıradan ve tesadüfi olmayan bu olay ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma hangi aşamadadır?

Share
645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ