gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

ARINMAYA HAZIR MISINIZ?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Bütün zamanlar ve mekânlar Allah’ındır. Ancak bir yolcunun dinlenip, ihtiyaçlarını tedarik etmesi gibi; bazı zamanlar da insanın kendini dinleyip, eksikliklerini gidermesi ve toparlanması için birer fırsattır.
Kapitalist kültür içinde zenginlerin mal sarhoşluğu, bazılarının bu hayat peşinde koşma ve bazı insanların da geçim peşinde yorulduğu çağımızda, Ramazan ayı dinlenme ve kendimizi resetleme fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
Kapitalizmin bencillik virüsü ve Marksist ideolojinin çatışmacı partizanlığıyla hastalanmış kalp ve beyinlerimizi, Oruç ve Kur’an’la tedavi ederek kardeşliğimizi yeniden tesis etmeliyiz.
Ramazan ayı bunun ve bütün güzellikler için güzel bir fırsattır. Allah (cc) El Bakara 183. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Ey inananlar, sizden öncekilere yazıldığı gibi (günahlardan – kötülüklerden) korunmanız için sizin üzerinize de oruç yazıldı.”
Evet, şuurla tutulan oruç mutlaka insanı kötülüklerden alıkoyup, iyiliklere yönlendirir. Allah (cc) namaz için Ankebut 45. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Sana kitaptan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Muhakkak ki namaz, çirkin işlerden ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”
Evet bütün ibadetlerin insanın olgunlaşmasına, sosyal adalete, yardımlaşmaya, emniyete, barış ve huzura azımsanamayacak kadar faydaları vardır. Eğer bugün ibadetlerden bu fonksiyonlar görülmüyorsa, bu ibadetlerin şuurla değil de adet olarak icra edilmelerindendir. Siz fidan eker ve sahip çıkarsanız mutlaka meyve verir. Ama saksılarda süs olarak kullandığınız naylonlar ne meyve verir ne de koku. İman ve ibadetler de ancak kalpten inanarak ve hakkıyla yapıldığı zaman insan ve toplum hayatında etkisini gösterir.
Partizanlık, ırkçılık, sınıf ve cinsiyet ayırımcılığı insanları birbirinden uzaklaştırır ve düşman eder. Bu hastalıklarla birbirinden uzaklaşmış insanlar cami ve namazlarda birleşerek, tek saf halinde aynı kıbleye-amaçlara yönelirler. Parçalanmış, dağılmış, çekişmelerden bitap düşerek emperyalistlerin ayakları altında ezilen insanlarımız bundan ders alarak, kendilerine ve Allah’a dönmelidirler.
Sadece oruç ve Ramazan ayında yapılan, görülen olumlu gelişmelere bakılırsa bile bu hakikat müşahede edilir. Kapitalist zihniyet daha çok kazanmaya ve daha çok tüketmeye teşvik ederken ve bunun için savaş ve katliamlara sebep olurken; İslam, azgınlaşan nefsin bu tür zaaflarını Oruçla kontrol altına alarak terbiye eder.
Dünyadaki kavga ve sahtekârlıkların çoğu, mala sahip olma hırsından kaynaklanmaktadır. Oysa İslam, özellikle bu ayda verilen zekâtla bu hastalığı da tedavi etmektedir. Kapitalist zihniyette, 3-5 kuruşluk menfaat için kardeşler birbirlerini aldatırken veya kavga ederken; Müslüman, alın teriyle kazandığı malını bile zekât, fitre, sadaka, kefaret olarak hiç tanımadığı fakirlere dağıtmaktadır. Bu ayda devlet bütçelerini aşan miktarlarda yardımlar yapılmakta, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşulmaktadır. Eğer bu yardımlar hakkıyla ve organize bir şekilde yapılırsa, fakir sayısı artacağına azalacaktır.
Evet Oruçla, Namazla ve Kur’an’la Ramazan ayını iyi değerlendirelim. Başladığımız gibi bitirmeyelim. Mutlaka bu ayda imanımızı ve salih amellerimizi takviye ederek kazançlı çıkalım. Ayırım ve dargınlıkları bitirelim. Komşularımızla, akrabalarımızla, ihtiyaç sahibi insanlarla, hemşehrilerimizle ve bütün insanlarla ilişkilerimizi ve diyaloğumuz geliştirelim.
Rahmet ve bereket olan bu mübarek ayın hepimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum…

Share
553 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  

  20 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz. Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz. Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayın...
 • HER ŞEY GÜZEL OLACAK, DAHA İYİ OLACAK…

  19 Mayıs 2019 Yazar Makaleleri

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığının yenilenmesi kararının ardından, CHP’nin başlattığı ‘Herşey güzel olacak’ sloganına, Ak Partide; ‘Herşey daha iyi olacak’ karşılığını verdi. Aslında her iki sloganda bence son derece güzel ve anlamlı ama benim bu sloganların gerçekleşmesi için kaygılarım var ve buna inanmak istiyorum. Kim istemez ki her şeyin güzel olmasını, hatta daha iyi olmasını… Bunu sadece İstanbul için değil, ülkemizin her yeri için yapmak lazım ama sözde değil, realitede uygulamak lazım diye düşünüyorum. Mesela; bu sl...
 • BU NE BİÇİM FUTBOL KARDEŞİM

  16 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOLUMUZUN KOVBOYLARI Rizespor - Galatasaray maçından sonra Rizespor kulübü başkanı Hasan Kartal bir TV programında canlı yayına katılıp Erman Toroğlu’na “Tabancam olsa hakemi vururdum” diyor. düşünebiliyor musunuz? Yüzbinleri temsil eden bir kulübün başkanı, vatanı kurtarmak için değil; amacı barışı, kardeşliği, dayanışmayı yaymak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek olan bir spor müsabakasını kazanamadığı için “silahımı çekerdim” şeklinde talihsiz cümleler kuruyor. Oyuncularınızı ve camianızı bir maçı kazanmaya yönelik “her ne pahasına ol...
 • CENTİLMENLİK GÜZELDİR, HADİ BİZE İKİ ÇAY SÖYLE

  09 Mayıs 2019 Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  FUTBOL VE KABADAYILIK Daha önce de birçok olumsuz davranış sergileyen Fenerbahçe oyuncusu Volkan Demirel kaleci midir ? Yoksa badigart mıdır ? Hatırlayacağınız üzere Fenerbahçe'nin sahasında son dakika attığı golle berabere kaldığı Trabzonspor maçının ardından Volkan Demirel, Trabzonsporlu kondisyoner Gökhan Kandemir için "Özür dilesin. Yoksa otobüsten aldırır ben özür diletirim" beyanatında bulunmuştu. Volkan Demirel; Özünde iyi bir insan da olabilir fakat aldığı insani ve mesleki altyapı eğitiminin çok yetersiz olduğunu görebilmektey...