gap başlık

logo

ARINMAYA HAZIR MISINIZ?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Bütün zamanlar ve mekânlar Allah’ındır. Ancak bir yolcunun dinlenip, ihtiyaçlarını tedarik etmesi gibi; bazı zamanlar da insanın kendini dinleyip, eksikliklerini gidermesi ve toparlanması için birer fırsattır.
Kapitalist kültür içinde zenginlerin mal sarhoşluğu, bazılarının bu hayat peşinde koşma ve bazı insanların da geçim peşinde yorulduğu çağımızda, Ramazan ayı dinlenme ve kendimizi resetleme fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
Kapitalizmin bencillik virüsü ve Marksist ideolojinin çatışmacı partizanlığıyla hastalanmış kalp ve beyinlerimizi, Oruç ve Kur’an’la tedavi ederek kardeşliğimizi yeniden tesis etmeliyiz.
Ramazan ayı bunun ve bütün güzellikler için güzel bir fırsattır. Allah (cc) El Bakara 183. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Ey inananlar, sizden öncekilere yazıldığı gibi (günahlardan – kötülüklerden) korunmanız için sizin üzerinize de oruç yazıldı.”
Evet, şuurla tutulan oruç mutlaka insanı kötülüklerden alıkoyup, iyiliklere yönlendirir. Allah (cc) namaz için Ankebut 45. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Sana kitaptan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Muhakkak ki namaz, çirkin işlerden ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”
Evet bütün ibadetlerin insanın olgunlaşmasına, sosyal adalete, yardımlaşmaya, emniyete, barış ve huzura azımsanamayacak kadar faydaları vardır. Eğer bugün ibadetlerden bu fonksiyonlar görülmüyorsa, bu ibadetlerin şuurla değil de adet olarak icra edilmelerindendir. Siz fidan eker ve sahip çıkarsanız mutlaka meyve verir. Ama saksılarda süs olarak kullandığınız naylonlar ne meyve verir ne de koku. İman ve ibadetler de ancak kalpten inanarak ve hakkıyla yapıldığı zaman insan ve toplum hayatında etkisini gösterir.
Partizanlık, ırkçılık, sınıf ve cinsiyet ayırımcılığı insanları birbirinden uzaklaştırır ve düşman eder. Bu hastalıklarla birbirinden uzaklaşmış insanlar cami ve namazlarda birleşerek, tek saf halinde aynı kıbleye-amaçlara yönelirler. Parçalanmış, dağılmış, çekişmelerden bitap düşerek emperyalistlerin ayakları altında ezilen insanlarımız bundan ders alarak, kendilerine ve Allah’a dönmelidirler.
Sadece oruç ve Ramazan ayında yapılan, görülen olumlu gelişmelere bakılırsa bile bu hakikat müşahede edilir. Kapitalist zihniyet daha çok kazanmaya ve daha çok tüketmeye teşvik ederken ve bunun için savaş ve katliamlara sebep olurken; İslam, azgınlaşan nefsin bu tür zaaflarını Oruçla kontrol altına alarak terbiye eder.
Dünyadaki kavga ve sahtekârlıkların çoğu, mala sahip olma hırsından kaynaklanmaktadır. Oysa İslam, özellikle bu ayda verilen zekâtla bu hastalığı da tedavi etmektedir. Kapitalist zihniyette, 3-5 kuruşluk menfaat için kardeşler birbirlerini aldatırken veya kavga ederken; Müslüman, alın teriyle kazandığı malını bile zekât, fitre, sadaka, kefaret olarak hiç tanımadığı fakirlere dağıtmaktadır. Bu ayda devlet bütçelerini aşan miktarlarda yardımlar yapılmakta, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşulmaktadır. Eğer bu yardımlar hakkıyla ve organize bir şekilde yapılırsa, fakir sayısı artacağına azalacaktır.
Evet Oruçla, Namazla ve Kur’an’la Ramazan ayını iyi değerlendirelim. Başladığımız gibi bitirmeyelim. Mutlaka bu ayda imanımızı ve salih amellerimizi takviye ederek kazançlı çıkalım. Ayırım ve dargınlıkları bitirelim. Komşularımızla, akrabalarımızla, ihtiyaç sahibi insanlarla, hemşehrilerimizle ve bütün insanlarla ilişkilerimizi ve diyaloğumuz geliştirelim.
Rahmet ve bereket olan bu mübarek ayın hepimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum…

Share
1037 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...