gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

ARINMAYA HAZIR MISINIZ?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Bütün zamanlar ve mekânlar Allah’ındır. Ancak bir yolcunun dinlenip, ihtiyaçlarını tedarik etmesi gibi; bazı zamanlar da insanın kendini dinleyip, eksikliklerini gidermesi ve toparlanması için birer fırsattır.
Kapitalist kültür içinde zenginlerin mal sarhoşluğu, bazılarının bu hayat peşinde koşma ve bazı insanların da geçim peşinde yorulduğu çağımızda, Ramazan ayı dinlenme ve kendimizi resetleme fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
Kapitalizmin bencillik virüsü ve Marksist ideolojinin çatışmacı partizanlığıyla hastalanmış kalp ve beyinlerimizi, Oruç ve Kur’an’la tedavi ederek kardeşliğimizi yeniden tesis etmeliyiz.
Ramazan ayı bunun ve bütün güzellikler için güzel bir fırsattır. Allah (cc) El Bakara 183. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Ey inananlar, sizden öncekilere yazıldığı gibi (günahlardan – kötülüklerden) korunmanız için sizin üzerinize de oruç yazıldı.”
Evet, şuurla tutulan oruç mutlaka insanı kötülüklerden alıkoyup, iyiliklere yönlendirir. Allah (cc) namaz için Ankebut 45. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Sana kitaptan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Muhakkak ki namaz, çirkin işlerden ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”
Evet bütün ibadetlerin insanın olgunlaşmasına, sosyal adalete, yardımlaşmaya, emniyete, barış ve huzura azımsanamayacak kadar faydaları vardır. Eğer bugün ibadetlerden bu fonksiyonlar görülmüyorsa, bu ibadetlerin şuurla değil de adet olarak icra edilmelerindendir. Siz fidan eker ve sahip çıkarsanız mutlaka meyve verir. Ama saksılarda süs olarak kullandığınız naylonlar ne meyve verir ne de koku. İman ve ibadetler de ancak kalpten inanarak ve hakkıyla yapıldığı zaman insan ve toplum hayatında etkisini gösterir.
Partizanlık, ırkçılık, sınıf ve cinsiyet ayırımcılığı insanları birbirinden uzaklaştırır ve düşman eder. Bu hastalıklarla birbirinden uzaklaşmış insanlar cami ve namazlarda birleşerek, tek saf halinde aynı kıbleye-amaçlara yönelirler. Parçalanmış, dağılmış, çekişmelerden bitap düşerek emperyalistlerin ayakları altında ezilen insanlarımız bundan ders alarak, kendilerine ve Allah’a dönmelidirler.
Sadece oruç ve Ramazan ayında yapılan, görülen olumlu gelişmelere bakılırsa bile bu hakikat müşahede edilir. Kapitalist zihniyet daha çok kazanmaya ve daha çok tüketmeye teşvik ederken ve bunun için savaş ve katliamlara sebep olurken; İslam, azgınlaşan nefsin bu tür zaaflarını Oruçla kontrol altına alarak terbiye eder.
Dünyadaki kavga ve sahtekârlıkların çoğu, mala sahip olma hırsından kaynaklanmaktadır. Oysa İslam, özellikle bu ayda verilen zekâtla bu hastalığı da tedavi etmektedir. Kapitalist zihniyette, 3-5 kuruşluk menfaat için kardeşler birbirlerini aldatırken veya kavga ederken; Müslüman, alın teriyle kazandığı malını bile zekât, fitre, sadaka, kefaret olarak hiç tanımadığı fakirlere dağıtmaktadır. Bu ayda devlet bütçelerini aşan miktarlarda yardımlar yapılmakta, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşulmaktadır. Eğer bu yardımlar hakkıyla ve organize bir şekilde yapılırsa, fakir sayısı artacağına azalacaktır.
Evet Oruçla, Namazla ve Kur’an’la Ramazan ayını iyi değerlendirelim. Başladığımız gibi bitirmeyelim. Mutlaka bu ayda imanımızı ve salih amellerimizi takviye ederek kazançlı çıkalım. Ayırım ve dargınlıkları bitirelim. Komşularımızla, akrabalarımızla, ihtiyaç sahibi insanlarla, hemşehrilerimizle ve bütün insanlarla ilişkilerimizi ve diyaloğumuz geliştirelim.
Rahmet ve bereket olan bu mübarek ayın hepimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum…

Share
805 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZİLAN’IN GÖZYAŞLARI DİNDİ Mİ?

  15 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Allah’ın kulları olan bütün insanların Allah’ın arzında, Adalet ve Barış içinde bir arada yaşamaları taraftarıyız. İnsanların konuşarak, uzlaşarak, adalet içinde sorunlarını çözmelerini isteriz. Ancak kendisini yaratan ve bunca nimetler veren Rabbine karşı nankörlük ve isyan eden insan, güç bulduğu zaman zayıf gördüğü insanlara neler yapmaz ki? Hakkın kontrolünden çıkan güç, azar ve çevresine zarar vermeye başlar. İstemediğimiz, onaylamadığımız halde haksızlıklar yapılıyor ve bunun neticesinde isyan ve kavgalar oluyor. Evet insanın olduğu yer...
 • SİZ KİMDEN YANASINIZ?

  08 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  Bu ne kinmiş arkadaş? Rahmetli Muhammed Mursi şehit edileli bir ayı geçti ama hala birileri sosyal medya üzerinden kinlerini kusuyorlar. Hiçbir ilişkileri olmadığı halde, insanlıktan nasipsiz bu vicdansızların kinlerinin sebebi ne olabilir? İslam ve insanlık düşmanları genellikle masum maskeler altında düşmanlıklarını yürütmektedirler. Size suni düşmanlar gösterirken, gizliden gizliye defterinizi dürtmektedirler. Savaş cephelerinde ve açık düşmanlıklarda ağır zayiatlar veren ve yenilen düşman, farklı hilelerle sizi içten çürüterek istedikleri...
 • MİLLİ EĞİTİMDE ÜST KADEME YÖNETİCİLER KOLTUKLARINDA KALMALI MI?

  04 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  2018/2019 eğitim ve öğretim dönemi başlarken ve geçmişi bugünle kıyaslarken ortadan kaldırılmış bunca devasa sorunlara rağmen Batman’ın ülke sıralamasında arzu edilen başarıya ulaşamamış olmasının verdiği can sıkıntısını dile getiren bir makale yazmıştım. Her yıl yapılan liseye geçiş ve üniversite yerleştirme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlar da iller arasındaki başarımızda büyük problemlerin devam ettiğini ve il milli eğitim müdürlüğünün masa başında ortaya koyduğu hedeflerin sahadaki performansla boy ölçüşemediğini ifade etmiştim. LGS ...
 • CHP NASIL KAZANDI?

  02 Temmuz 2019 Yazar Makaleleri

  CHP, daha önce kendisine kaybettiren nedenleri çantasına koyarak kazandı. CHP, alışageldiğimiz klasik ayrıştırıcı, kibirli, kavgacı, halka üstten bakıcı, halkın inanç ve değerleriyle kavgalı tavırları sergilemediği için halktan destek gördü. Ve dikkat ederseniz, bu gibi tavırlarıyla şovmenlik yapan vekil ve temsilciler seçim süreci boyunca pek ortalıkta görünmediler. Sanırım CHP stratejisini belirleyenler kadar Ekrem İmamoğlu’nun da bu yönde isteği olmuştur. Halkın inanç ve değerleriyle kavga etmek her zaman kaybettirir. Ekrem İmamoğlu, şahsı...