gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

ARINMAYA HAZIR MISINIZ?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Bütün zamanlar ve mekânlar Allah’ındır. Ancak bir yolcunun dinlenip, ihtiyaçlarını tedarik etmesi gibi; bazı zamanlar da insanın kendini dinleyip, eksikliklerini gidermesi ve toparlanması için birer fırsattır.
Kapitalist kültür içinde zenginlerin mal sarhoşluğu, bazılarının bu hayat peşinde koşma ve bazı insanların da geçim peşinde yorulduğu çağımızda, Ramazan ayı dinlenme ve kendimizi resetleme fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
Kapitalizmin bencillik virüsü ve Marksist ideolojinin çatışmacı partizanlığıyla hastalanmış kalp ve beyinlerimizi, Oruç ve Kur’an’la tedavi ederek kardeşliğimizi yeniden tesis etmeliyiz.
Ramazan ayı bunun ve bütün güzellikler için güzel bir fırsattır. Allah (cc) El Bakara 183. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Ey inananlar, sizden öncekilere yazıldığı gibi (günahlardan – kötülüklerden) korunmanız için sizin üzerinize de oruç yazıldı.”
Evet, şuurla tutulan oruç mutlaka insanı kötülüklerden alıkoyup, iyiliklere yönlendirir. Allah (cc) namaz için Ankebut 45. Ayette şöyle buyurmaktadır:
“Sana kitaptan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Muhakkak ki namaz, çirkin işlerden ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”
Evet bütün ibadetlerin insanın olgunlaşmasına, sosyal adalete, yardımlaşmaya, emniyete, barış ve huzura azımsanamayacak kadar faydaları vardır. Eğer bugün ibadetlerden bu fonksiyonlar görülmüyorsa, bu ibadetlerin şuurla değil de adet olarak icra edilmelerindendir. Siz fidan eker ve sahip çıkarsanız mutlaka meyve verir. Ama saksılarda süs olarak kullandığınız naylonlar ne meyve verir ne de koku. İman ve ibadetler de ancak kalpten inanarak ve hakkıyla yapıldığı zaman insan ve toplum hayatında etkisini gösterir.
Partizanlık, ırkçılık, sınıf ve cinsiyet ayırımcılığı insanları birbirinden uzaklaştırır ve düşman eder. Bu hastalıklarla birbirinden uzaklaşmış insanlar cami ve namazlarda birleşerek, tek saf halinde aynı kıbleye-amaçlara yönelirler. Parçalanmış, dağılmış, çekişmelerden bitap düşerek emperyalistlerin ayakları altında ezilen insanlarımız bundan ders alarak, kendilerine ve Allah’a dönmelidirler.
Sadece oruç ve Ramazan ayında yapılan, görülen olumlu gelişmelere bakılırsa bile bu hakikat müşahede edilir. Kapitalist zihniyet daha çok kazanmaya ve daha çok tüketmeye teşvik ederken ve bunun için savaş ve katliamlara sebep olurken; İslam, azgınlaşan nefsin bu tür zaaflarını Oruçla kontrol altına alarak terbiye eder.
Dünyadaki kavga ve sahtekârlıkların çoğu, mala sahip olma hırsından kaynaklanmaktadır. Oysa İslam, özellikle bu ayda verilen zekâtla bu hastalığı da tedavi etmektedir. Kapitalist zihniyette, 3-5 kuruşluk menfaat için kardeşler birbirlerini aldatırken veya kavga ederken; Müslüman, alın teriyle kazandığı malını bile zekât, fitre, sadaka, kefaret olarak hiç tanımadığı fakirlere dağıtmaktadır. Bu ayda devlet bütçelerini aşan miktarlarda yardımlar yapılmakta, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşulmaktadır. Eğer bu yardımlar hakkıyla ve organize bir şekilde yapılırsa, fakir sayısı artacağına azalacaktır.
Evet Oruçla, Namazla ve Kur’an’la Ramazan ayını iyi değerlendirelim. Başladığımız gibi bitirmeyelim. Mutlaka bu ayda imanımızı ve salih amellerimizi takviye ederek kazançlı çıkalım. Ayırım ve dargınlıkları bitirelim. Komşularımızla, akrabalarımızla, ihtiyaç sahibi insanlarla, hemşehrilerimizle ve bütün insanlarla ilişkilerimizi ve diyaloğumuz geliştirelim.
Rahmet ve bereket olan bu mübarek ayın hepimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum…

Share
858 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KURUM MÜDÜRLERİ TEDİRGİN…

  11 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Son bir hafta içerisinde bazı bürokratlarımızı ziyaret edip, genel olarak yapılan çalışmalar, hizmetler ve bazı konular hakkında değerlendirmeler yaparak fikir alışverişinde bulundum. Öncelikle şunu ifade temek isterim ki, gerek bizzat ve gerekse telefonla görüştüğüm birçok bürokratımızda görevden alınıp alınmayacakları konusunda ciddi tedirginlik yaşadıklarını gözlemledim.   Son zamanlarda bazı kurumlarda değişiklik olacağı yönünde çıkan iddialar, Milletvekili Ziver Özdemir’in geçtiğimiz hafta düzenlemiş olduğu basın toplantısında söy...
 • EĞİTİMDE YAŞANAN BAŞARISIZLIKLARDAN DERS ALABİLDİK Mİ?

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Yıllar önce eğitimde yaşadığımız başarısızlıklar sorgulandığında okulların fiziki yapısından tutunda öğretmen yetersizliğine, derslik sayısının azlığından tutunda eğitimin ideolojik bir hale getirildiği gerçeğiyle ve haklı cevaplarıyla karşılaşır dururduk. Eğitim ve öğretimde yukarıda saydığımız sıkıntılar geçmişte yaşanmışken, bugün geçmişte yaşanan öğretmen yetersizliğinin giderildiğini, okullarımızın fiziki halinin iyileştiğini ve derslik sayısında bizleri hayretler içerisinde bırakacak kadar ciddi bir yükselişin varlığını müşahede ediyor...
 • BELEDİYEYE KAYYUM İDDİALARI…

  08 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Belediye seçimlerini kazanan HDP’nin aday gösterdiği belediye başkanı Mehmet Demir ve eş başkan olarak tayin edilen Songül Korkmaz, göreve geldikten sonraki icraat, eylem ve söylemleri hepimizin en çok merak ettiği konuların başında yer alıyordu. Aradan geçen süre zarfında başta mali konular ve bazı personellerin durumu en çok merak edilen konuların arasında yer alıyordu... Bu konuda da belediye yönetimi açıklama yaptı ve belediyeyi toplam yaklaşık olarak 307 milyon lira borçla devir aldıklarını, şeffaf ve adil olacaklarını ve personelle...
 • GÜNDEMDEKİ KONULAR HAKKINDA KISA KISA

  04 Eylül 2019 Yazar Makaleleri

  Gerek yerelde ve gerekse ülke genelinde o kadar çok sıcak gelişmeler yaşanıyor ki, doğrusunu hangi konuyu ele alacağım konusunda güçlük çekiyorum. Bu kadar hızlı gelişme ve olayların değerlendirmelerini kısa kısa olarak başlıklar halinde kendi yorumlarımı siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Kan davası nedeniyle otogar cinayetinde görevi ihmal ettikleri gerekçesiyle açığa alınmalarını sağlayan vali Hulisi Şahin’i tebrik ediyorum. Orada bulunan vatandaşlarının da bu vahşice işlenen olaya seyirci kalmalarını da da en ağır şekilde e...