gap başlık

logo

24 Eylül 2020

ANIZ SORUNU TOPLANTILARLA ÇÖZÜLEMEZ, SİYASİLER NE İŞ YAPAR?…


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Her yıl bu vakitlerde bazı çiftçilerin maalesef caniliği ve vahşetiyle karşı karşıya kalıyoruz…

Bu cani ve vahşi çiftçilerde Allah korkusu olmadığı ve insanlığı yok saydıkları için zahmete girmemek ve birkaç kuruş daha fazla kazanmak adına mahsul sonrası kalan atıkları toplamak yerine, yakmayı tercih ederler.

Kalbi ve vicdanı kararmış bu tür cani çiftçilere ne anlatırsanız anlatın boştur…

Çünkü bunlarda ne Allah korkusu, ne din, ne iman, ne kul hakkı, ne sağlık nede insanlık adına zerre-i miskal kadar bir şey bulamazsınız.

Onlar için varsa yoksa maddi çıkarlar ve birkaç kuruş daha fazla kazanmak…

İşte bende diyorum ki, bu tür cani çiftçilere karşı toplantılar yapmak yada bazı sivil toplum kuruluşların yaptığı eylemler yerine, onları ellerindeki araziyi ağır maddi ve hapis cezasına varıncaya kadar yaptırımlar uygulayarak caydırmak olmalıdır.

Bunun için de halkın sorunlarını çözmekle görevli olan siyasiler bu sorunu çözmekle mükelleftirler. Çünkü bir çok il ve ilçede yaşayan vatandaşların şikâyet ettiği ve her yıl tekrar eden kanayan bir sorununa çözüm bulmak siyasetçilerin işidir.

Nasıl mı?

Mesela bölge milletvekilleri bakanlığa rapor düzenleyerek; “anız yakan çiftçilerin halkın can güvenliğinin tehlikeye attıklarını, sağlık sorunu olan binlerce masumun hayati tehlikesinin bulunduğunu ve hayvanların bilinçli ve bilerek cayır cayır yakılarak insanlık suçu işlediklerini…” cesur bir şekilde anlatmalarından geçiyor.

Bakanlıkta bu konuyla ilgili meclise bir yasa tasarısı hazırlar, anız yakan çiftçilerin belgelerinin iptalinden, ağır para cezalarına ve hatta hapis cezasına varıncaya kadar çok ağır yaptırımları içeren teklifi yasallaştırarak yürürlüğe koyar.

İşte o zaman bakalım o cani çiftçiler anız yakmak yerine tam aksine anız yangını çıkmasın diye arazilerine güvenlik görevlileri yada bekçi yerleştirmezler mi? 

Bu konunun çözümü ancak böyle olur…

Aksi takdirde “yok toplantıymış, yok Cuma hutbesinde vaaz verilmiş, yok şu kadar STK toplanarak eylem yada protesto yaptı.” gibi yıllardır yapılanlardan bir sonuç alınmadıysa, bundan sonra da bir sonuç çıkacağına asla inanmıyorum.

Tek çözüm dediğim gibi anız yakan canilere verilecek ağır cezai yaptırımlar olmalıdır.

Ben bütün halkım adına anız yakan cani ve gaddar çiftçilere hakkımızı helal etmediğimizi ve her iki cihanda da ellerimizin bunların yakalarında olacağını belirtmek istiyorum.

Biz ancak manevi olarak bunları yapabilirken, siyasetçilerin de bu dünyada bizlere cehennemi yaşatan canilere karşı görev ve sorumluluklarının yerine getirilmesi gerektiğini hatırlatmakta yarar görüyorum.

Siyasilere düşen bu görev ve sorumluluğu yerine getirmedikleri sürece bu günaha siyasiler de dahildir, buda böyle biline… 

Share
1185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...