gap başlık

logo

ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ TFF…


Mehmet Said Baymaz
msaid@hotmail.com

Bu haftaki yazımızda

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYON’unun denetim fonksiyonunu biraz işleyelim.

 

Futbolumuzla ilgili eskiden beri söylediğim ve savunduğum en önemli konu, futbolumuzun en büyük probleminin iyi YÖNETİLEMEMESİ ve YÖNETİMSEL yetersizliklerin olduğudur.

Bununla bağlantılı olarak diğer önemli bir husus da kanımca her alanda olduğu gibi DENETİM sorunudur.

Çünkü ülkemizde işler maalesef eş, dost, ahbap, çavuş ilişkileriyle işler ve kurallar daime ikinci planda kalır.

Türkiye Futbol Federasyonunun denetim ile ilgili görevlerine birlikte bir bakalım:

 1. A) Türkiye’de her türlü futbol faaliyetini yürütmek, düzenlemek ve denetlemek.

 

Denetleme Kurulu

MADDE 7 – (1) TFF’nin hesapları ve mali durumu, Genel Kurul tarafından seçilmiş̧ Denetleme Kurulunca denetlenir.

 

Peki, TFF ve kulüpler, ne kadar büyük bir ciddiyetle denetleniyor ve bu denetlemeyle bağlantılı olarak kuralları hangi yaptırımlarla işletiyor ?

Kanımca sembolik olma dışında hemen hemen hiç…

Böylesine sembolik bir denetime tabi tutulan TFF, kulüpleri hangi ciddiyetle denetler?

 

BALIK BAŞTAN KOKAR

 

Evet, geçmişten beri kulüplerimiz ciddi bir denetim görüyor olsa idi;

Ülke futbolunun potansiyeli ve kapasitesi bu denli yüksek olmasına rağmen futbolumuz yerlerde sürünmez ve kulüplerimiz bunca borcun altına giremezlerdi.

Kulüplerimiz eskiye oranla çok iyi gelirlere sahip olmalarına rağmen sadece dört büyük kulübümüzün borcu Yeni parayla 10 MİLYON eski parayla 10 KATRİLYON.

Bir kaç kulübümüz dışında tüm kulüplerin hali içler acısı ve gırtlaklarına kadar borçlular.

TFF tarafından iyi denetlenen bir yapı olabilseydik; kulüplerimiz teknik adam, futbolcu ve tüm personelinin ödemelerini taahhüt ettiği zamanda yapardı.

 

TFF ülke futbolumuz için görevlerini tam anlamıyla ciddiyetle disiplinli ve tavizsiz yapmış olsaydı ne kulüpler bu kadar pervasızca borçlanırdı ne de geçen yazımızda belirttiğimiz gibi Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olmamıza rağmen altyapılardan üst yapılara en az oyuncu yetiştiren ve veren ülkesi olurduk.

Maalesef futbolumuz iyi yönetilmediği için neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Denetlemenin yanı sıra diğer bir sorun da;

TFF’nin kulüplere ilişkin mali kıstaslara uymalarını, bütçe dengelerini sağlamalarını ya da mali yapılarını güçlendirecek uzun vadeli bir programının, planının olmamasıdır. Bu durum; ülke gençliğine harcanabilecek kaynakların, verimsiz/plansız/günü kurtarma çabalarıyla yapılan harcamalarla israf edilmesine neden oluyor.

Futbolun hammaddesi insan ve bu da fazlasıyla biz de var.

Bir zamanlar BREZİLYA’nın, yakın zamanda BELÇİKA’nın yaptığı gibi futbolu orta/ uzun vadeli doğru programlar ve ülke geneline yaygın projelerle desteklemek;  ekonomik olarak güçlü kulüpler ortaya çıkarmanın yanında, futbolcu ithal eden bir ülkeden futbolcu ihraç eden bir futbol endüstrisine dönüşmemizi sağlayacaktır.

 

ÜLKE FUTBOLUMUZUN ‪KIYAMETİ YAKLAŞIYOR

 

İş ehline verilmezse kıyamet yaklaşmış demektir.

(Hadis)

KISACASI BİR YERDE BİR ŞEY İYİ GİTMİYORSA, SORUMLUSU YÖNETENLERDİR

 

Share
1565 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVLETİN SICAK YÜZÜ – BATMAN AÇSHM…

  07 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Devletin sosyal yardım hizmetlerinin hak sahiplerine ulaştırılması, halkın ihtiyaçlarının belirlenerek buna yönelik politikalar üretilmesi, yaşam kalitesinin artırılması, tedbir ve tedariklerle bu sürecin yürütülmesi, kamusal araçları doğru bir şekilde yönetmekle mümkün olabilir. İkinci maddesiyle birlikte Anayasamız kapsamlı sayılabilecek bir sosyal haklar kataloğuna sahiptir. Ancak geçmişte yapılan bazı ekonomik ve sosyal hatalar, bu hükmün ve bu hükme bağlı katalogların uygulanmasını sınırlandırmıştı. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazete...
 • DEVLETİN ŞEFKAT YÜZÜ – BATMAN İL SYDV…

  01 Mart 2021 Yazar Makaleleri

  Bir kurumun kendisini temsil etme ve tanıtmasında kurum kimliğinin büyük rolü bulunmaktadır. Kurumsal imaj ise bu süreçte çok önemli değerleri içinde barındırmaktadır. Kurumsal imaj oluşturulurken vatandaş ile duygudaşlık kurulması, onların düşünce ve eleştirilerine önem verilmesi, güçlü ilişkilerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda kamu kurumları, vatandaşın devlet kurumlarına güven konusunda üstlendikleri rolü doğru bir şekilde yürütmelidir. Geçtiğimiz hafta Batman Gap Gazetesi başyazarı Mansur Obut’la birlikte Batman i...
 • YENİ ANAYASA…

  26 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Anayasa; Toplum düzenini kurallara bağlayan yasama, yürütme ve yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, bütün kanunların anayasaya uygun olacağını ve Devletin devamlılığını sağlayan temel kaynaktır. Normlar hiyerarşinin tepesinde olan anayasa da ilerleyen zaman dilimi içerisinde olumlu veya olumsuz birçok sorun vuku bulduğunda küçük değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak tümden değişimi darbe ve benzeri olaylar neticesinde gerçekleşebilir. Son zamanlarda anayasa askıya alınıp ve anayasa da karşılığı olmayan KHK yönetimi s...
 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...