gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

611 YILLIK MİNARE YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Hasankeyf’te bulunan Sultan Süleyman Külliye minaresi taş taş sökülüp yeni yerine taşındıktan sonra yeniden inşa ediliyor.

Batman’ın tarihi ilçesi olan Hasankeyf’teki Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında Eyyubiler döneminde yapılan Sultan Süleyman Külliye minaresi yeni yerleşim yerine taşınma çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni yerinde inşa edilerek ziyaretçilerini ağırlayacak.

611 yıl önce Eyyubi Sultanı Süleyman Han tarafından yapılan minare taş taş sökülerek taşındı. Geçtiğimiz günlerde ise Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı) ve çeşmesi de bütünsel olarak taşınarak Hasankeyf Kültürel Park Alanı’ndaki yeni yerlerine yerleştirildi. Tarihi eserleri taşıma çalışmaları kapsamında Er-Rızk Camii Minaresi de aynı yöntemle taşınıyor.

Taşıma işlemleri tamamlanan Sultan Süleyman Külliye kapısı ve çeşmesinden sonra daha önce taşınıp tüm taşları numaralandırılarak geçici depo sahasında muhafaza edilen minare taşları asırlar sonra tekrar inşa edilmeye başlandı. Şimdiye kadar yaklaşık 5 metre yükselen minarenin çalışmaları ise yaklaşık bir buçuk ay içerisinde bitirilmesi tahmin ediliyor.

611 yıllık minare yeniden inşa ediliyor 611 yıllık minare yeniden inşa ediliyor1

Share
5000 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ