gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

610 YIL SONRA YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Antik kent Hasankeyf’te Er-Rızk Camii’nin minaresi taş taş sökülüp yeni yerine taşınması tamamlandı. Böylece 610 yıllık minare yenine inşa edilecek.

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında Eyyubiler döneminde yapılan Er-Rızk Camiinin minaresi yeni yerleşim yerine taşınma çalışmaları tamamlandı.

610 yıl önce Eyyubi Hükümdarı Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Er-Rızk Camiinin minaresi taş taş sökülerek taşındı. Er-Rızk Camisine ait 3 parçanın taşınması için hazır halde bulunduğu ve Hasankeyf çarşısının boşaltılmasından sonra yapılacak özel bir yol ile taşınacağı belirtildi.

Taş taş söküldükten sonra taşıma işlemleri tamamlanan Er-Rızk Camii minaresinin ardından taşınacak olan caminin diğer parçalarıyla birlikte minare yeni yerleşim alanında 610 yıl sonra tekrar inşa edilecek.

Er-Rızk Camii’nin tam olarak ne zaman yeniden inşa edileceği ve tekrar ibadete açılıp açılmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

610 yıl sonra yeniden inşa edilecek

Share
301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ