logo

28 Şubat Mağduru Kadınların Adalet Talebi

Batman Düşünce ve İnanç Kadın platformu “28 Şubatta Kadın olmak “ konulu programda Eğitim birsen binasında bir araya geldi.

Kelamın en güzeli olan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Betül Şat’ın okuduğu basın açıklamasıyla devam etti. Şat; “28 şubat 1997 tarihli Milli güvenlik kurulu kararları ile dindar kesimlere ve onların varlık sahalarına yönelen cunta Din eğitimi veren kurumları, vakıfları, dernekleri, büyük oranda kapatılmasını sağlamış mallarına el konmuş. Resmî kurumlardaki TSK bünyesindeki dindar personeli fişleyerek görevlerinden uzaklaştırmış insanların kılık kıyafetleri nedeniyle eğitim ve çalışma haklarının son verilmesine neden olmuştur. 28 Şubat süreci bu ülkede Müslümanlara yapılan iftira, baskı, zulüm ve adaletsizliğin adıdır. Türkiye bu dönemde çok önemli olaylara şahit oldu. Siyaseti doğrudan yönlendiren, gazetelere darbe manşetleri attıran generallere. Kışkırtıcılık rolünü sonuna dek üstlenen medya organları, Darbecilere koltuk değneği olan sendikalara. Geride elini ovuşturan karanlık iş adamlarına, gencecik Müslüman kızlara dünyayı dar etmek için lise ve üniversiteleri kışlaya çeviren müdür ve rektörlere. Askerlerden brifing almaya koşan kara cüppeli hakim ve savcılara.

Namaz kılan personel avına çıkan amirlere ve top yekün Müslümanlara karşı başlatılan cadı avı… şunu çok iyi biliyoruz ki bu darbenin en çok etkilenenleri kadınlardır; Başörtülü Kadınlar tutuklu eşleri, anaları, kardeşleri, evlatları o gün Merve Kavakçı sadece Meclis’ten çıkarılmadı binlerce Kadın kamusal alandan ve eğitim hayatından dışlandı 20-25 yılı aşkın sürelerle tutuklu bulunan mahpusları çektikleri biryana eşlerinin evlatlarının hayat mücadelesine çoğunluğu işkenceli soruşturmalar sonrasında darbecilerin kartel medyasının da şişirmiş olduğu deliller önyargılı brifingler yargılamalar sonrasında idamdan müebbede verilmiş adaletten yosun cezalara muhattap oldular” dedi.

Program 20 . 25 yıllık bu hukuksuzlukların artık düzeltilmesi bunun onur meselesi olduğu bu hukuksuzlukların biran önce düzeltilmesi dilekleriyle son buldu.

Share
298 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ